U Gradskoj vijećnici Grada Vodica održan je okrugli stol "Otpad u moru, čija je to briga?“.
Organizirala ga je udruga Argonauta u sklopu projekta Eko dotok na otok financiranog od Fonda za zaštitu okoliš ai energetsku učinkovitost, a kroz koji je u planu čistiti podmorja otoka Prvića, Vrgade i Žuta (gdje se akcija već organizirala prošlu jesen). Uz akcije čišćenja održavaju se redovite edukacije za djecu na teme očuvanja okoliša te kao treća aktivnost okrugli stolovi u općinama spomenutih otoka od kojih se prvi održao u Vodicama.
Na okruglom stolu sudjelovali su predstavnici Grada Vodica, ronilačkih klubova Šibenik i Roniti se mora, LAG-a More, FLAG-a Galeb te kao domaćin i moderator predstavnik Argonaute.
Naziv okruglog stola bilo je i pitanje kojim je okrugli stol započeo, a nakon što su svi sudionici dali svoje mišljenje iz osobne, ali i perspektive svojih organizacija, razvila se vrlo konstruktivna rasprava na teme svijesti građana o ovom problemu, statusu ronioca koji su „na prvoj linji“ ovog problema, lokacijama otpada u moru, navikama građana povezanih s odnosom prema otpadu…
"Zaključci koji su se na ovom okruglom stolu donijeli su da su jedinice lokalne samouprave odgovorne za otpad u moru. No, izazov koji je specifičan za morski otpad je taj da se on ne može lako uočiti kao onaj na kopnu te da se „seli“ zbog morskih struja. A kada se i uoči, ponekad ga nije lako izvaditi zbog nepristupačne lokacije ili vrlo velike dubine.
Na tragu toga se na okruglom stolu razgovaralo i o statusu ronioca koji najčešće otpad iz mora čiste kroz volonterske akcije koje sami iniciraju. Razgovaralo se o tome kako bi se na ovim akcijama trebalo osigurati minimalno da im se pokriju troškovi punjenja boca, goriva i ostaloga što zahtjeva financijski trošak, ali i da ih se educira o mogućnostima financiranja akcija kroz raspoloživa sredstva različitih donatora.
Uz to, bilo bi vrlo korisno i potrebno izraditi i kontinuirano ažurirati lokacije morskog otpada putem određene aplikacije ili nekog drugog alata kroz koji bi ronioci mogli dojaviti lokaciju i otprilike količinu otpada, a koja će onda utjecati na jedinice lokalne samouprave da ih očiste.
Ukratko, protokol za čišćenje otpada iz mora postoji, no treba ga unaprijediti i sistematizirati. Uz to treba kontinuirano raditi na edukaciji, dizanju svijesti o ovim temama i naravno, i dalje organizirati akcije čišćenja podmorja.", napisali su organizatori.