Svi domaći internetski portali prenijeli su istog časa vijest jednog od njih, da ga sada ne spominjemo, kako jedna splitska tvrtka - "Golar Viking Management", isplaćuje najveću prosječnu neto plaću u Hrvatskoj.
Navodno, svakom od svojih dvoje zaposlenika po nevjerojatnih 778.670 kuna mjesečno!
Uh, zvuči svemirski. A tvrtka koju spominjemo upravlja i održava plutajući terminal ukapljenog prirodnog plina (LNG) u Omišlju na Krku.
Što je dodatno zanimljivo s obzirom na energetsku krizu, divljanje cijena, globalne probleme s opskrbom i međunarodne sankcije uvedene Rusiji zbog brutalne agresije na Ukrajinu, te napore Zapada da se odrekne Putinova plina i nafte.
Svemirska plaća
Uglavnom, "vijest" je obogaćena zaključkom da svaki od dvoje zaposlenih u "Golarovu" splitskom uredu godišnje zaradi 9,34 milijuna kuna. Što bismo drugo nego nazvali, a iz tvrtke su nam poslali pismenu službenu reakciju, pa je donosimo u nastavku:
"Nije točna informacija da bi prosječna plaća u tvrtki 'Golar Viking Management' d.o.o. iznosila mjesečno 778.670 kuna neto, a što bi godišnje iznosilo oko 9,3 milijuna kuna."
Evo i objašnjenja Igora Mihovilovića, člana uprave splitske tvrtke, posredovanjem njihove odvjetnice:
- "Golar Viking Management" isplaćuje plaće za prosječno 65 zaposlenika mjesečno, od kojih su dva zaposlena u uredu tvrtke, a ostalih 63 su pomorci u međunarodnoj plovidbi na LNG terminalu.
Prema njihovu tumačenju, "članovi posade ukrcani na plutajućem plinskom terminalu na Krku smatraju se članovima posade za koje, sukladno Pomorskom zakoniku, Zakonu o terminalu na ukapljeni plin i Zakonu o doprinosima, poslodavac, odnosno 'Golar Viking Management' podnosi prijavu i odjavu na obavezno mirovinsko i obavezno zdravstveno osiguranje člana posade broda u međunarodnoj plovidbi na LNG terminalu, dok je obveznik plaćanja svih davanja sam pomorac - član posade u međunarodnoj plovidbi na LNG terminalu".
- U skladu s tim, jasno je da se iznos koji je naveden kao "neto plaće i naknade" u godišnjim financijskim izvještajima za 2021. godinu od 18.688 kuna odnosi na neto plaće prosječno 65 zaposlenika koje se isplaćuju dijelom prema Zakonu o radu - za dvoje zaposlenika - te dijelom prema Pomorskom zakoniku i Zakonu o terminalu na ukapljeni plin - za prosječno 63 pomoraca u međunarodnoj plovidbi na LNG terminalu, kaže se u reakciji iz splitskog "Golarova" ureda.
"Prosječna mjesečna neto plaća zaposlenika tvrtke 'Golar Viking Managemet' d.o.o. u 2021. godini iznosila je 24.000 kuna, a ne kako je pogrešno navedeno u članku na internetskom portalu", zaključuju Splićani.
Ukratko, dvoje iz "Golarova" ureda ne primaju mjesečno po 778.670 kuna u neto iznosu, već po spomenutih 24.000 kuna.
Po javnim poslovnim servisima može se pronaći podatak da je "Golar Viking Managemet", tvrtka na splitskoj adresi, 2021. godinu završila s dobiti od 19 milijuna kuna, uz prihode teške 85 milijuna i rashode od oko 62 milijuna kuna. Aktiva tvrtke lani je iznosila 36 milijuna kuna, a kapital i rezerve 16,3 milijuna.
Od gubitka do zarade
Navodi se da tvrtka ima dvoje zaposlenih - što je neke portalske novinare navelo na brzoplet zaključak o visini plaće, ne računajući šezdesetak drugih ljudi koje tvrtka također plaća. Osnivač splitske tvrtke je "Golar Management" iz Velike Britanije, dio globalne "Golarove" obitelji, čije sjedište je u Norveškoj. Bave se upravo ukapljenim prirodnim plinom, imaju tankere za njegov prijevoz i plutajuće terminale, poput ovog našeg na Krku.
Krčki plutajući terminal, nazvan "LNG Croatia", u stvari je nekadašnji tanker "Golar Viking" koji je Hrvatska kupila za 160 milijuna i koji je preinačen u Kini za domaće potrebe.
Splitski "Golar Viking Management" osnovan je - prema sudskom registru - 2019. godine, za 20.000 kuna. Javni poslovni servisi kažu da je tvrtka 2020. imala gubitak od 2,77 milijuna kuna, uz rashode od 4,35 milijuna i prihode od 1,57 milijuna kuna.
Osobe ovlaštene za zastupanje su: Øistein Dahl iz Norveške, Igor Mihovilović iz Splita, te Malcolm Bulbeck i Eduardo da Cunha Andrade Maranhão iz Velike Britanije.