StoryEditorOCM

NAŠA PAMETPrva godina projekta SOUND: Inovativna tehnologija akustičnih detektora za otkrivanje morskih dubina

Piše M. I.
21. ožujka 2024. - 14:15

Uspješno je obilježena prva godina istraživanja na projektu SOUND koji financira Zaklada Schmidt putem Global Fisheries Tech Initiative, piše na stranicama Instituta Ruđer Bošković. Riječ je o inovativnoj tehnologiji akustičnih detektora za otkrivanje morskih dubina mijenja pristup u istraživanju i zaštiti ribljeg fonda.

- Kada pomislimo na oceane, često zamislimo beskrajne plave prostore koji kriju misterije dubina i neistražene ekosustave. Međutim, znanstvenici okupljeni na projektu SOUND koji financira Schmidtova inicijativa za morsko ribarstvo razvili su inovativnu tehnologiju detektora podvodnih zvukova kako bi unaprijedili naše razumijevanje i zaštitu morskog ribljeg fonda, posebno u udaljenim područjima s nedostatkom resursa.

Kako bi obilježili uspješan završetak prve godine projekta SOUND (Jato detektora podvodnih zvukova), Schmidtova inicijativa za morsko ribarstvo objavila je video koji prikazuje napredak i postignuća istraživanja u kojima je sudjelovao i tim s Instituta Ruđer Bošković (IRB), mijenja pravila igre u nadzoru i očuvanju oceana - navode iz IRB-a.

Projekt SOUND, akronim za Swarm of Underwater Noise Detectors, je pionir u korištenju jeftinih Lagrangeovih plovaka opremljenih najsuvremenijom akustičnom tehnologijom koja obećava podršku neinvazivnoj akvakulturi, pomoć ribarima i značajno smanjenje prilova. U srcu ove tehnologije nalazi se spajanje podvodne akustike i pomorske robotike, s posebnim naglaskom na razvoj niskotroškovnih, autonomnih uređaja koji mogu precizno mjeriti riblji fond. Ova tehnika kombinira dubinsku analizu sa strojnim učenjem, znatno unaprjeđujući način na koji pristupamo istraživanju i zaštiti naših morskih ekosustava.

- Na prvi dojam, projekt SOUND možda zvuči kao nešto iz znanstvene fantastike: jata jeftinih Lagrangeovskih plovaka, samostalnih pomorskih istraživača, kreću se vođeni strujama, ‘‘slušajući‘‘ šapat oceana. Njihova misija? Akustička detekcija riba i procjena biomase, izvedena s lakoćom i preciznošću, sve bez ometanja nježne ravnoteže podvodnog svijeta. Ova tehnologija omogućuje znanstvenicima da "vide" ispod valova na načine koji su prije bili nezamislivi, omogućujući detaljno praćenje morskog života u realnom vremenu - objašnjava dr. sc. Neven Cukrov, koordinator aktivnosti tima s Instituta Ruđer Bošković.

Dizajniran i implementiran od strane tima međunarodnih stručnjaka, uključujući timove sa Fakulteta elektrotehnike i računarstva Sveučilišta u Zagrebu, Sveučilišta u Haifi, te Instituta Ruđer Bošković, projekt je uspješno implementirao prvih pet prototipova plovaka.

- Inovativnost projekta SOUND leži i u njegovom pristupu koji teži postizanju ravnoteže između tehnološkog napretka i očuvanja prirode. Kroz jednostavnu implementaciju koja ne zahtijeva dodatne dozvole, SOUND pruža neinvazivnu podršku akvakulturi i pomaže ribarima da smanje prilov, posebno u udaljenim i razvojnim područjima - ističe dr. Cukrov.

Financiran od strane Zaklade Schmidt kroz bespovratnu pomoć od 3,5 milijuna dolara u sklopu Global Fisheries Tech Initiative, projekt SOUND predstavlja značajno ulaganje u održivo ribarstvo. S ukupnim prihvatljivim troškovima koji iznose 404.800 USD, projekt je dokaz snage međunarodne suradnje i inovacija u rješavanju nekih od najhitnijih izazova s kojima se suočavaju naši oceani.

Projekt SOUND predstavlja važan korak prema održivoj budućnosti oceana, kao uspješan primjer dobre prakse kako pametna tehnologija i ekološka svijest mogu ići ruku pod ruku, otvarajući novu eru u očuvanju morskih ekosustava.

01. siječanj 2025 14:47