Pomorska škola Bakar slavi čak 174 godine postojanja što su obilježili prigodno. Na Dan škole položeni su vijenci u more sa školskog broda Vila Velebita 2 u spomen na poginule i nestale pomorce i brodarice te je održana sveta misa, kao i nogometna utakmica ekipa učenika i prigodni program, piše Novi list.
Navodeći kako se radi o školi koja je uvijek iznalazila načine za opremanjem potrebnim nastavnim pomagalima prateći razvoj i trendove u pomorstvu ravnatelj, Igor Kegalj, istaknuo je da danas škola vlastitim sredstvima nastoji unaprijediti nastavni proces.
– Ministarstvo mora, prometa i infrastrukture oprema nas u skladu sa zahtjevima međunarodnih konvencija, pravilnika i zakona te škola dobiva vrijednu opremu, simulatore i brodostrojarske i nautičke i drugu opremu za strukovne predmete. Upravo smo dobili 60 tisuća eura za simulatore.
U podizanju školskih standarda prati nas i osnivač, Primorsko-goranska županija, koja izdvaja značajna sredstva za financiranje projekata održavanja, popravaka, sanacije i opremanje naše infrastrukture, zgrada škole i učeničkog doma, a s Gradom Bakrom koji nas također podupire i podržava razvijamo suradnju na različitim aktivnostima.
Od ove smo se godine usmjerili prema Europi i europskim projektima kojima želimo nastaviti s ostvarivanjem vizije i misije škole, povećati vidljivost škole, promovirati vrijednosti koje su nam važne poput zaštite okoliša, održivog djelovanja, obrazovanja za život i građanskih vrijednosti, kazao je ravnatelj.
Ujedno je dodao da je Pomorska škola među prvima u Hrvatskoj uvela nastavni predmet Škola i zajednica (ŠiZ), kao i da se provodi više školskih projekata, kao što je Međunarodna veslačka regata, Plavi dan, Dani pomorstva, Festival znanosti. Riječ je o školi koja ima i status Eko škole te uspostavljen sustav upravljanja kvalitetom s dvojnom certifikacijom – Bureau Veritasa (BV) i Hrvatskog registra brodova.
– Zbog visokih standarda implementiranih u kurikul međunarodne konvencije IMO, STCW i sustava kvalitete ISO svjedodžbe naših učenika priznate su u svim zemljama svijeta.
Naši su pomorci, bivši učenici škole, svjetski priznati pomorski kadar i ploveći na mnogim pomorskim kompanijama jedan su od najboljih izvoznih "proizvoda" Hrvatske, istaknuo je Kegalj.
Rješenjem Nacionalne i sveučilišne knjižnice u Zagrebu za stare knjige škole utvrđeno je svojstvo kulturnog dobra, a riječ je više o 200 knjiga koje će biti digitalizirane i dostupne javnosti.
Iduće godine planiraju se radovi konzervatorsko-restauratorskih radova preventivne konzervacije na cjelokupnoj zbirci, a škola je uključena i u Erasmus+ projekt EUsolis – Solidarna Europa za uključivo društvo.