StoryEditorOCM

naša kraljicaDina Levačić je ušla u povijest svjetskog sporta, stala uz bok legendama, Veljku Rogošiću i Vicku Šoljanu

Piše Sport SD
6. studenog 2024. - 14:05

Nakon što je 2023. godine proglašena maratonskom plivačicom godine po izboru World Open Water Swimming Association, upravo je stiglo novo priznanje.

Dina je, kao prva žena iz Hrvatske, primljena u International Marathon Swimming Hall of Fame (IMSHOF) kao počasna članica – iznimno priznanje koje su iz Hrvatske ranije stekli samo Veljko Rogošić (1998., plivač), Vicko Šoljan (2007., administrator) i Faros maraton (2012., organizacija)

Dina Levačić rođena je u Splitu 14.ožujka 1996. godine. Prva četiri razreda osnovne škole završava u područnoj školi „Kraljice Jelene„ u Mravincima, mjestu gdje živi, a osnovnoškolsko obrazovanje završava u Solinu. Opću gimnaziju „Marko Marulić u Splitu završava kao i u osnovnoj školi s odličnim uspjehom.

U Zagrebu 2014. upisuje Edukacijsko – rehabilitacijski fakultet (smjer rehabilitacija), gdje i diplomira u srpnju 2019.g., nakon čega upisuje doktorat na Medicinskom fakultetu u Splitu i specijalistički studij Rane intervencije na Edukacijsko-rehabilitacijskom fakultetu u Zagrebu.

image
Dimitri Medvedev

Plivanje je počela trenirati 2001 g. Svoj prvi maraton u dužini od 2km, otplivala je 2005 g. u Omišu. Članica je kluba daljinskog plivanja „Split“. Aktivno se bavi plivanjem od svoje pete, a daljinskim plivanjem od svoje devete godine, te su njena sportska dostignuća na državnim prvenstvima i svjetskim kupovima dokaz marljivosti, upornosti i predanosti.

Prva je Hrvatica koja je preplivala La Manche, a od velikih nastupa svakako se pamte nastupi na svjetskim najpoznatijim maratonima poput  Santa Fe (57 km) i Hernandarias – Parana (88 km) u Argentini, jezera  Memphremagog (34 km) i St. Jean (32 km) u Kanadi, te maraton Capri – Napulj (36 km) u Italiji.

image
Privatni Album

Veliki projekt „Trostruka kruna“ započeo je preplivavanjem La manchea i Cataline, a okončan je 2017. godine kada je otplivala ispod dvadeset mostova oko njujorškog Manhattana. Nakon toga je krenula u ostvarivanje „Oceanovih 7“, prvo je na Tsugaru kanalu postala prva osoba iz Hrvatske, postavila rekord staze u pojedinačnom plivanju i time postala 47 osoba u svijetu koja je ostvarila ovaj pothvat.

Nakon dvije pandemijske godine i šest godina čekanja, Dina je preplivala Gibraltarski tjesnac s vremenom 3 sata i 3 minute, što je drugo najbolje žensko vrijeme i jedanaesto ukupno, a do danas je uspješno napravljeno 722 jednosmjernih i 10 dvostrukih prijelaza. Sjeverni kanal (34,5 km) je preplivala nakon 10 sati i 26 minuta i 38 874 zaveslaja, što je jedan od najvećih izazova na svijetu. Dotaknula je škotsku obalu i postala 104. osoba na svijetu i prva osoba iz Hrvatske.

image
Privatni Album

Uspješnim preplivavanjem Cookovog prolaza Dina je postala 23. osoba na svijetu koja je preplivala svih sedam kanala (La Manche, Catalina, Molokai kanal, Tsugaru kanal, Gibraltarski tjesnac, Sjeverni kanal, Cookov prolaz).

U 2024. godine odradila je tri velika maratona, 16. srpnja Galway Bay dugačak 10,5 kilometara postavivši novi ženski rekord, potom 25. srpnja Fastnet Rock (20,5 km) čime je postala šesta osoba na svijetu koja je ostvarila Irsku trostruku krunu (Sjeverni kanal, Galway i Fastnet), te 9. kolovoza Bristolski kanal (27 km) što zajedno sa Sjevernim kanalom i La Mancheom čini Originalnu trostruku krunu daljinskog plivanja čime je postala 13. osoba na svijetu koja je to uspjela, a ujedno i prva iz Hrvatske koja je prošla Bristol i Originalnu trostruku kunu.

image
Slobodna Dalmacija

Koliko je predana, ali i humana osoba, potvrđuju i njezine humanitarne akcije „Dina za Anđele“ 2016., „Dina za Moje dijete“ 2017., „Dina za Mir“ 2018., „Dina za Košarkaše“ 2019.,“Dina za Perle“ 2020., „Dina i Prijatelji“ 2021., „Dina srcem za male heroje“ 2022., „Dina za Feniks“ 2023., u sklopu kojih je plivala za djecu s teškoćama u razvoju, osobe sa invaliditetom, „palčiće“, mlade sa problemom sa mentalnim zdravljem, za napuštene životinje… Na taj način je spojila svoju dugogodišnju ljubav prema plivanju sa svojim zvanjem, zorno pokazujući i svoje veliko srce.

Na svim njenim sportskim podvizima pratili su je roditelji Mladen i Željana Levačić

image
Dimitri Medvedev
image
Andjela Šćepanović/Cropix
image
Privatni Album
image
Privatni Album
image
Privatni Album
image
Slobodna Dalmacija
image
Goran Mehkek/Cropix
image
Cropix
image
Slobodna Dalmacija
image
Slobodna Dalmacija
image
Duje Klarić/Cropix
image
Duje Klarić/Cropix
image
Saša Burić/Cropix
09. siječanj 2025 19:16