Peraje su fenomenalan izum koji je ljudima u moru omogućio da budu brži i pokretljiviji. No, zahvaljujući razvoju tehnologije i maštovitim inovatorima, na tržište stalno stižu uređaji čiji je glavni zadatak ronjenje ili plivanje učiniti što lakšim i bržim. Brojni su proizvođači već lansirali vodene skutere na struju za vuču ronilaca ispod mora ili na površini, ali je njihova cijena uglavnom visoka, iako postoje i manji uređaji koji su jeftiniji, ali ograničene snage.
Nagrada u Long Beachu
U toj kategoriji puno obećava Scubajet, mali vodeni skuter istoimene austrijske tvrtke iz Klagenfurta. Austrijanci su s ambicioznim projektom počeli 2016. uz pomoć donacija na Kickstarteru, a njihov skuter bi mogao postati pravi hit na tržištu. Za sada je ronilica još uvijek prototip, no u završnoj je fazi i vrlo skoro će se početi prodavati.
Nije tajna da svi proizvođači hvale svoje novitete i tako mame kupce, no Scubajet je već dobio i neke neutralne pohvale. Uz ostalo, nagradu Best New Product na svibanjskom sajmu Scuba Show 2017. održanom u Long Beachu, a poznato je da Amerikanci na svom terenu daju nagrade stranim tvrtkama samo kada im proizvod doista odskače od konkurencije.
Prvi jaki adut ronilice iz Koruške svakako su njeni mali gabariti – duga je 42 cm, promjer joj je 8 cm, a teži samo 3 kg. Štoviše, Austrijanci tvrde da je riječ o najmanjoj ronilici na svijetu. Dakle, vrlo je praktična i na kopnu se bez problema nosi u jednoj ruci.
Zbog malih dimenzija ronilac je može zakačiti za pojas i rabiti kada mu zatreba. Iz istih razloga praktična je i u morskim dubinama – korisnik je tijekom vuče drži jednom rukom, a druga mu ostaje slobodna za nošenje druge opreme.
Tri razine snage
Unatoč malim dimenzijama, Scubajet ima jet propulziju i high-tech elektromotor od 1000 vati čiji je potisak 44 lbs (19,95 kg), pa problema sa snagom definitivno biti neće. Austrijanci tvrde da zbog toga ronilica pomaže u ostvarenju brzina u rasponu od 11 do 12 km/h. Performanse uređaja u svakom slučaju poboljšava rješenje usisa mora od 360 stupnjeva, a korisnik može na rotirajućem prstenu rukom birati jednu od tri ponuđene razine snage (low, typical i power).
Posebne pohvale zaslužuje high power litij-ionska baterija. Da ne bude zabune, one se nude u tri razine snage (200 Wh, 320 Wh i 400 Wh), s time da najjača osigurava otprilike 4 sata rada. Baterije s 1000 ciklusa punjenja su prijenosne i lako se vade iz ronilice. Njihovo punjenje na standardnoj strujnoj mreži traje od 3 sata (200 Wh) do 6 sati (400 Wh).
Također valja spomenuti da Scubajet može roniti do 45 m dubine, te da neće potonuti na dno ako se ispusti iz ruke jer mu je plovnost negativna. Radi gotovo bešumno, a pokreće se i zaustavlja uz pomoć triggera, budući da staje istog trenutka kada se prst makne s okidača.
Jedan od najvećih aduta Scubajeta je multifunkcionalnost, jer ne služi samo za vuču ronilaca. Naime, uz pomoć čak 20 dostupnih adaptera, može se montirati na razna plovila, poput SUP dasaka, kanua, bajbota, kajaka... U tom se slučaju njime upravlja daljinskim upravljačem. Dakle, osim ljubitelja podvodnih izleta na dah ili sa scuba opremom, rado će ga imati i oni što veslaju, pa ga uključiti kada im se ruke umore.
Brojni adapteri
Inženjer Armin Kundigraber (34) iz Klagenfurta, koji je konstruirao Scubajet ispričao nam je kako je proizvod nastao:
- U toplim mjesecima godine sa svoje dvoje djece često prakticiram vodene sportove na našim jezerima u Koruškoj, a kako se u Austriji često događaju nagle promjene vremena, katkad smo imali problema vratiti se s kajakom do obale prije kiše.
Zato sam odlučio napraviti Scubajet, kao dodatni pogon u situacijama kada roniocu ili kajakašu treba brži transport. Pritom sam posebno vodio računa da bude malen, lagan i praktičan, a opet dovoljno jak za vuču, te multifunkcionalan. Stoga sam i osmislio brojne adaptere za razne namjene.
Kažimo na kraju da su najavljene umjerene cijene dodatni razlog zbog kojeg će Scubajet osvojiti simpatije jer će, ovisno o bateriji s kojom se isporučuje ronilica, koštati od 1190 do 1650 eura. Naravno, dodatna oprema i adapteri plaćaju se posebno. U Hrvatskoj će Scubajet prodavati splitska tvrtka Seriola, a očekuje se da će uskoro stići na naše tržište.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....