Ukrajinska ofenziva u Rusiji bila je potez očajnika, potaknut vrhovnim zapovjednikom oružanih snaga Oleksandrom Sirskim, kojem je prijetila smjena.
Još je zanimljivija činjenica da je uzak krug ljudi oko Sirskog uspio prikriti ofenzivu ne samo od Rusa, već su posao obavili tako da o tome do posljednjeg trenutka nisu ništa znali ni zapadni saveznici. Plan je čak skrivan i od ukrajinskih vojnih obavještajaca.
The Economist je ove informacije dobio od osoba iz najužeg generalskog kruga, koji su tajno sudjelovali u brzom planiranju operacije, koja je iznenadila i Moskvu i Washington i NATO, prenosi Klix.ba.
Zapovijed za pokretanje akcije odjeknula je preko radija u zoru 6. kolovoza. Serhiy, vojnik u 80. brigadi, bio je među prvima koji su izašli iz zaklona šume. Do trenutka kada je njegova jedinica prešla u Rusiju, uz stalnu podršku tenkovske vatre, granica je već bila uglavnom uništena.
"Naši zapovjednici nisu štedjeli nijednu rundu artiljerije", kazao je on iz ruske regije Kursk. Drugi ukrajinski vojnici izvještavali su da su prelazili granicu u naletu euforije, dok su linije zarobljenika gotovo odmah krenule nazad u suprotnom smjeru.
Napad koji je podigao moral
Kako bi procijenio ukrajinski šok-napad i njegove perspektive, The Economist je razgovarao s vojnicima koji su sudjelovali u operaciji i izvorima upoznatim s odlukama generala Oleksandra Sirskog, glavnog zapovjednika ukrajinskih snaga. Pojavljuje se slika odvažnog poteza iz očaja, provedenog u velikoj tajnosti. Ovaj napad je podigao moral i pokazao da je Ukrajina razvila nove učinkovite taktike. Međutim, 12 dana poslije, napredak je usporen i počinju se oblikovati konture nove linije fronte. Nije jasno mogu li se trupe ukopati ili su previše izložene na štetu drugih linija frontea. Najveća opasnost je oko Pokrovska, u Donbasu unutar Ukrajine, gdje snage Kremlja brzo napreduju.
Vojnici iz 82. brigade, druge od četiri koje su bile uključene u početni napad, kažu da borbe postaju sve intenzivnije nakon početnih uspjeha. U ranim sukobima bila je samo jedna ozbiljna bitka, kada su ih Rusi pokušali napasti iz kukuruznih polja blizu prvog sela. Ukrajinci, koji su imali izviđačke dronove na nebu, uočili su neprijatelja i naredili im da se predaju. Nisu to učinili. Zato su Ukrajinci pucali iz svega što su imali dok se kukuruz nije prestao tresti. Zatim su nastavili dalje.
Niski profil i pametne taktike - poput korištenja takozvanih FPV dronova za pružanje zračne podrške - omogućili su Ukrajincima da prođu kroz rusko selo. Pratili su ih ruski helikopteri i bombe, koje su često padale na ruska sela. 82. brigada je napredovala prema istoku, u smjeru sela Bolšoye Soldatskoye, dok je 80. krenula prema zapadu prema Malaja Loknja. Male jedinice su ispitivale slabosti prije nego što su teža oklopna vozila bila angažirana. To je bio "manevarski napad", sličan taktikama koje koristi ruski zapovjednik Valerij Gerasimov. Prvih pet dana bilo je veoma učinkovito.
‘Sirski nije dobar u političkim igrama‘
Plan za invaziju na dio Rusije nije proizašao iz sretnih okolnosti. Početkom srpnja, general Sirski, novoimenovani vrhovni zapovjednik Ukrajine, bio je pod pritiskom. Nosio se s manje idealnim naslijeđem od svog prethodnika Valerija Zalužnog, a vojno rukovodstvo bilo je u sukobu s predsjednikom oko politika mobilizacije, što je dovelo do značajnih nedostataka u ljudstvu. U Americi, Kongres je odgađao podršku. Avdivka, uporište sjeverno od Donjecka, bila je pred padom. Linije fronta u regiji Donjecka su se raspadale, posebno oko logističkog centra Pokrovska. Kružile su glasine da je general Sirski na rubu smjene, dok protivnici povezani s Andrijem Jermakom, moćnim šefom kabineta predsjednika Volodimira Zelenskog, čak sugerirali da je lagao svojim šefovima.
Usred previranja, zapovjednik je počeo s planiranjem. "Sirski nije dobar u političkim igrama", kaže izvor blizak generalu. "Ono u čemu je dobar je rat." Razmatrano je nekoliko scenarija za ofenzivni napad na najslabije tačke u ruskoj liniji: napad u regiji Brjansk na sjeveru; napad u regiji Kursk; kombinacija oba; ili više. Glavni cilj bio je odvući trupe od stiska u Donbasu i stvoriti adute za bilo kakve buduće pregovore. General Sirski je držao svoje planove u tajnosti, dijeleći ih samo sa uskom grupom generala i sigurnosnih dužnosnika. Razgovarao je s predsjednikom u četiri oka, bez njegovog osoblja. Vojska je obavila veći dio izviđanja, umjesto da to prepusti HUR-u, ukrajinskoj vojnoj obavještajnoj agenciji, koja je uključena tek u kasnoj fazi, piše The Economist, prenosi Klix.ba.
Zapadni saveznici su također namjerno ostavljeni u neznanju, tvrdi izvor za Economist. "Sirskom je dva prethodna operativna plana potkopao Zapad. Jedan je provaljen Rusima, a u drugom slučaju nam je naređeno da ga obustavimo.
Ograničavanje komunikacije na princip "potrebno je znati" omogućilo je Ukrajincima da pokrenu napad prije nego što su Rusi shvatili što se događa. "Shvatili su da se nešto sprema, ali su vjerojatno pretpostavili da nam je potrebna američka dozvola za tako smjelu operaciju". Kada su se suočili s gotovim činom, Zapad nije imao primjedbi.
Mislili su da je prvoaprilska šala
General Sirski je zbunio neprijatelja prikrivajući dolazak svojih najiskusnijih divizija. Pojačanja su dovedena u šume blizu granice pod izgovorom obrane od navodnog ruskog napada na Sumi. U isto vrijeme, u ukrajinskim medijima pojavila se priča o predstojećoj ruskoj invaziji. "Rotacija se dogodila oko tjedan i pol prije početka operacije Kursk", prisjeća se Serhiy. "Rusi su i dalje vjerovali da samo branimo granicu".
Sami vojnici su počeli sumnjati da se nešto veliko događa početkom kolovoza, kada im je iznenada podijeljena nova oprema: nove kacige s ugrađenim slušalicama, nove jurišne puške. Izvodili su vježbe na maketama koje su kasnije shvaćene kao ruska sela. 80. brigada je počela s pripremama za napad drugog vala. General Sirski je većinu svojih napadačkih snaga sačuvao za ovu drugu liniju, što je možda razlog zašto su Rusi u početku mislili da proboj nije bio previše ozbiljan. Vojnici kažu da nisu vjerovali svojim zapovjednicima kada su im ispričali planove. "Smijali smo se", prisjeća se vojnik Serhiy. "Šalili smo se da nije 1. travnja. Zapovjednik se samo smješkao, znajući da nemamo pojma šta nas čeka".
General Sirski je pedantan kada je riječ o detaljima. Iako je prva faza bila pažljivo isplanirana, kampanja se sada razvija na ad hoc način. S izgubljenim elementom iznenađenja, ukrajinski napredak je usporen. Predsjednik Zelenski i dalje pritišće za maksimalni napredak, kaže izvor iz generalštaba. Ali njegov glavni vojni zapovjednik je oprezan, koncentrirajući se na širenje bokova duž granice kako bi stvorio obrambene linije. "Sirski nije budala", kaže njegov suradnik. "Zna da je prebrzo napredovanje rizik za cijelu operaciju". Posljednjih dana, povećana ukrajinska jedinica od 10.000-20.000 vojnika se fokusira na uspostavljanje kontrole na južnoj obali rijeke Sejm sjeverozapadno od Sudže. 16. kolovoza, ukrajinske rakete uništile su most preko rijeke kod Gluškova.
Rusija forsira Donbas i Pokrovsk
Veliki rizik generala Sirskog ponudio je Ukrajincima nadu nakon godine stalno loših vijesti. Također mu je dao obnovljen autoritet. Ali dugoročni uspjeh ili neuspjeh operacije će u velikoj mjeri ovisiti o tome kako će Rusija odgovoriti. Čini se da Kremlj koristi dvostruki pristup, odgovarajući agresivnije na upad, dok istovremeno nastavlja pritisak unutar Ukrajine duž linije u Donbasu. Cilj Kremlja će biti da Kursk pretvori u ništa više od neugodne ubodne rane usred krvoprolića unutar Ukrajine.
Dokazi o jačanju odgovora unutar Kurska sada su očigledni. Ukrajinski vojnici na terenu unutar Rusije kažu da već počinju primjećivati drugačiju razinu otpora. Gubici rastu. Rusi su pojačali svoje snage bolje obučenim jedinicama, uključujući marince i specijalne snage. Proučavali su područje. Ovaj zakašnjeli ruski odgovor na upad u Kursk prisilio je Rusiju da preusmjeri neke trupe iz stiska unutar Ukrajine u Donbasu. U skladu s tim, izvor iz ukrajinske vlade kaže da su se vojne aktivnosti u Donbasu značajno smanjile od 16. kolovoza. Međutim, postoji veliki izuzetak: Pokrovsk, grad u kojem je Rusija ostvarivala stabilan napredak prije upada i gdje nastoji zadržati veliki pritisak na Ukrajinu.
Ukrajina želi nastaviti napad unutar Rusije i poremetiti konture linije fronta, mijenjajući defetistički narativ o zamrznutom sukobu za koji su pregovori jedini odgovor. Rusija želi slomiti upad i iskoristiti iscrpljivanje ukrajinskih resursa pritiskom na druge linije fronta, posebno u Pokrovsku. Ukrajinske trupe unutar Rusije su više izložene, ali i dalje prkosne. "Gamad je shvatila kako se boriti i razumiju naše taktike", kaže vojnik Serhiy iz 80. brigade. "Ali to ne znači da mi ne razumijemo njihove taktike - ili da ih nećemo nastaviti uništavati", piše The Economist, prenosi Klix.ba.