Bila je to "šokantna pobjeda", "izborni šok", "apsolutno iznenađenje", "krajnje neočekivani ishod"..., da citiramo neke od naslova u europskim medijima nakon prvog kruga predsjedničkih izbora u Rumunjskoj. Šok je nastao zbog izborne volje rumunjskih birača, koji su totalnom autsajderu, neovisnom kandidatu Calinu Georgescuu, dali 23 posto glasova i učinili ga pobjednikom prvoga kruga.
Unison je bio i medijski opis Georgescua. "Krajnje desničarski kritičar NATO-a", piše Reuters. "Kandidat krajnje desnice", navodi BBC. "Krajnje desničarski populist", ističe Euronews. "Proruski kandidat", piše Guardian. Georgescu je u europskoj štampi označen i kao "ekstremni desničar", "ultranacionalist", "putinovac i protivnik EU-a", "anti-NATO kandidat"... Tek bi poneki medij podvukao da je pobijedio "antiratni kandidat".
Tako je 62-godišnji rumunjski doktor agronomije izazvao paniku u europskom establišmentu, koji se pred našim očima ubrzano priprema na ubilački i samoubilački rat protiv Rusije. U tim ratnim planovima Rumunjska je – sa svojih 650 kilometara granice s Ukrajinom i 200 kilometara crnomorske obale – važan akter koji se od početka ukrajinskog rata iskazao kao jedna od ključnih NATO-ovih transportnih karika za slanje oružja Kijevu.