StoryEditorOCM
SvijetMUTNI POSLOVI

Diljem Europe pojavile se krivotvorene kovanice eura, evo kako ih prepoznati; Razotkriveni krivotvoritelji

Piše Vijesti SD
27. travnja 2024. - 09:24

Novac je sredstvo kojim se vrši razmjena među ljudima. Svaka država skrbi o valuti i vrijednosti svog novca. Istovremeno mnogi pokušavaju prevariti državu krivotvorenjem novca, bilo da je riječ o papirnatom ili kovanom novcu. Posljednji primjer, važan u europskom kontekstu dogodio se u Španjolskoj, a u sve su upleteni kineski državljani, prenosi N1.

Europski mediji su prenijeli vijest kako je španjolska policija razbila bandu krivotvoritelja novca za koje se tvrdi da su krivotvorene kovanice od dva eura stavljale u optjecaj diljem Europe.

Uz pomoć nadnacionalne policijske organizacije EuropoI, razotkrivena je krivotvoriteljska radionica u glavnom gradu pokrajine Castilla-La Mancha Toledu, koja je, prema tvrdnjama policije, “najvažnije otkriće takve vrste u Europi u posljednjih deset godina”, piše Deutsche Welle.

Banda je na europsko tržište pustila gotovo 500.000 krivotvorenih kovanica “visoke kvalitete”. Uhićeno je deset osoba, za koje se navodi da su svi kineski državljani.

Španjolska policija je priopćila kako ovaj slučaj istražuje već šest godina. Istraga je, kako navodi dpa, “bila iznimno teška i dugotrajna, ne samo zbog tajnosti unutar organizacije i zbog praktički nemogućeg praćenja krivotvorenog novca što je karakteristično za krivotvorene kovanice”.

U Njemačkoj je Bundesbank odgovorna za njemačke kovanice eura. Na svojoj internetskoj stranici “Vodič za kovanice” pruža informacije o sigurnosti „sitnog novca”.

- Ne morate biti stručnjak za kovanice da biste mogli razlikovati krivotvorine od pravih kovanica - navodi se.

Savezni bankari daju konkretne informacije o tome kako procijeniti kovanice. Za profesionalce to nije problem, jer postoji jedinstveni test za validatore kovanica u cijeloj Europi.

Naravno, laicima to ne pomaže, bankari preporučuju da se obrati pozornost na “prvi dojam”. Obično se slika novčića jasno ističe od ostatka površine novčića. Sve konture su jasno prepoznatljive. Budite oprezni ako to nije slučaj: kod krivotvorina, slika novčića često se čini mutnom i mekom. Površina je rupičasta i ima točkice, linije ili udubljenja.

Postoji još jedna okolnost na koju svakako treba obratiti pozornost: zbog sigurnosti, ali i lakšeg prepoznavanja kovanica za slijepe osobe, rub kovanice je karakteristično zarezan. Za razliku od krivotvorenih kovanica, na kojima je rubni natpis često samo nejasno utisnut i prekriven žljebovima na rubu kovanice, rubni natpis na pravim kovanicama od dva eura je jasno vidljiv.

Udaljenosti između pojedinačnih simbola i riječi se također razlikuju na krivotvorenim kovanicama često se razlikuju od onih na pravim kovanicama.

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
19. prosinac 2024 03:00