StoryEditorOCM
Regijauhićeni i pritvoreni

Trojica inženjera srpske vojne tvornice osumnjičena za špijunažu: evo za što ih se tereti i što su pronašli kod jednog

Piše Hina
24. srpnja 2024. - 11:56

Trojici nekadašnjih i sadašnjih inženjera srbijanske vojne tvornice u Valjevu, osumnjičenih za špijunažu i odavanje povjerljivih podataka, određen je pritvor nakon što su dan ranije uhićeni, objavili su u srijedu beogradski mediji.

Uhićeni su u suradnji srbijanske tajne službe i policije na temelju sumnji da su "iznosili povjerljive podatke i dokumentaciju inozemnoj organizaciji".

Osumnjičeni inženjeri holdinga "Krušik", jedne od uzdanica srbijanske vojne industrije, prethodno su saslušani u tužiteljstvu, a pritvor im je određen "da ne bi uništili, sakrili, izmijenili ili krivotvorili dokaze", te da "ne bi utjecali na svjedoke", niti "ponovo počinili kazneno djelo".

Uhićene se tereti da su "neovlašteno iznosili povjerljivu poslovno–tehničku dokumentaciju" iz "Krušika" i "ustupali je inozemnoj organizaciji, na štetu sigurnosnih, obrambenih, vojnih i drugih interesa", i time oslabili moći Republike Srbije, javila je agencija Tanjug.

Prema tvrdnjama beogradskih medija, pretresom stana jednog od uhićenih nađeno je više od 10.000 eura, a zaplijenjen je i ugovor o njegovom angažiranju za tvrtku ATS Group sa sjedištem u Sjevernoj Makedoniji koja se bavi proizvodnjom naoružanja i vojne opreme.

Srbiju se posljednjih mjeseci dovodi u vezu s izvozom oružja u Izrael, te streljiva u Ukrajinu, premda se Beograd nije pridružio međunarodnim sankcijama Rusiji zbog invazije na tu zemlju, započete u veljači 2022. godine.

Financial Times (FT) objavio je sredinom godine procjene da je Srbija neizravno, preko drugih zemalja, od početka ruske invazije izvezla u Ukrajinu streljivo u vrijednosti od 800 milijuna eura.

Srbijanski predsjednik Aleksandar Vučić rekao je za FT kako se ne protivi tome da njegova zemlja prodaje streljivo posrednicima koji ga isporučuju Ukrajini.

Balkanska istraživačka mreža Srbije - BIRN objavila je početkom lipnja u zajedničkom istraživanju s izraelskim listom Haaretz da je barem sedam izraelskih vojnih zrakoplova sletjelo u Srbiju od listopada 2023. godine, a da se šest letova - u veljači, ožujku i svibnju - poklapa s izvozom srpskog naoružanja vrijednog 15,7 milijuna eura u Izrael, zemlju koju se sumnjiči za ratne zločine i kršenje međunarodnog humanitarnog prava, te za genocid u Gazi. 
 

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
23. studeni 2024 05:33