StoryEditorOCM

Bravo, Imoćani! Gotovo je, jednom od najvećih hrvatskih sportaša u povijesti Imotski podiže spomenik već do proljeća

Piše SPORT SD
16. prosinca 2023. - 11:16

Projekt podizanja spomenika Mati Parlova u njegovom rodnom kraju u Imotskoj krajini ušao je u završnu fazu.

Hrvatski boksački savez i Splitsko-dalmatinska županija potpisali su ugovor o zajedničkoj suradnji u realizaciji postavljanja spomenika hrvatskom sportskom velikanu. Sredstva su osigurana, izrada kipa Mate Parlova u bronci, akademskog kipara Ante Jurkića je pri kraju, očekuje se postavljanje monumentalnog spomenika (s postoljem visine tri i pol metra) u proljeće sljedeće godine.

Ugovor o zajedničkoj realizaciji spomenika Mati Parlovu potpisali su predsjednik HBS-a Bono Bošnjak, te ispred Splitsko-dalmatinske županije pročelnik Ureda župana Blaženka Bobana dr. sci. Davor Pavić, i pročelnik Ureda za prosvjetu, kulturu, tehničku kulturu i sport Tomislav Đonlić.

U dogovoru s Gradom Imotskim odredit će se najadekvatnija lokacija na kojoj će spomenik doći do izražaja kao nova znamenitost i jedan od najprepoznatljivijih simbola grada, baš kao što je Mate Parlov postao jedan od najpoznatijih Imoćana u svijetu i najveći među brojnim sportskim velikanima rodom iz Imotske krajine (otuda su, primjerice, legendarni nogometaši Ivan Gudelj i Zvonimir Boban, zlatni olimpijac u vaterpolu Josip Pavić koji je također iz Ričica).

image

S lijeva: Bono Bošnjak, Davor Pavić, Tomislav Đonlić

Hbs/

Parlov je rođen 1948. godine u Splitu, a odrastao je i djetinjstvo proveo u Ričicama otkud su mu roditelji. U Imotskom je krenuo i pohađao niže razrede osnovne škole dok se obitelj nije preselila u Pulu gdje se posvetio boksu i potom u bogatoj karijeri osvojio sve što je bilo moguće: europsku, svjetsku i olimpijsku titulu, te prelaskom u profesionalni ring naslove europskog i svjetskog prvaka.

Postavljanjem spomenika u Imotskom, Mate Parlov se na određeni način vraća u svoj rodni kraj, svojim korijenima, na ponos cijeloj Imotskoj krajini i Splitsko-dalmatinskoj županiji.

Akademski kipar Anto Jurkić autor je više od 300 spomenika koji oplemenjuju javne prostore u Hrvatskoj i svijetu (npr. Ivanu Pavlu II na Trsatu, blaženom Alojziju Stepincu, Franji Tuđmanu u Osijeku, Majci Tereziji itd…), a njegov kip Mate Parlova već je postavljen u Fažani gdje je legendarni sportaš živio.

Impresivni spomenik Mati Parlovu u bronci, u njegovoj klasičnoj pobjedničkoj pozi s kojom je trijumfalno završio 335 mečeva u karijeri. Imao je tek 13 poraza u olimpijskom boksu na početku karijere, te samo tri u 29 profesionalnih mečeva protiv najjačih boksača svijeta u poluteškoj kategoriji.

Uopće ne treba sumnjati da će brojni poštovatelji Mate Parlova iz svih zemalja u susjedstvu i cijelog svijeta, nakon travnja 2024. godine kad spomenik bude postavljen, pohrliti u Imotski kako bi se naklonili velikanu i slikali se za uspomenu, a i da će tri i pol metra veliki Mate Parlov pobuditi zanimanje među mlađom generacijom koja nije imala priliku i privilegij pratiti njegove mečeve i trijumfe.

Upravo zbog tog neiscrpnog vrela talenata u ponosnoj Imotskoj krajini, gdje su ljudi oduvijek bili naučeni na žrtvovanje i mukotrpan rad, HBS i Splitsko-dalmatinska županija inicirat će i maksimalno poduprijeti osnivanje boksačkog kluba u Imotskom.

image

Mate Parlov već ima spomenik u Puli

Goran Sebelic/Cropix
Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
08. studeni 2024 02:14