StoryEditorOCM
RukometVatromir Srhoj

Suze i velika tuga na Gripama: održana komemoracija za rukometnu legendu; Brojna poznata lica odala počast profesoru

Piše Ivan Renić
9. svibnja 2024. - 13:48

Emotivno je bilo na Gripama. Smrknuta lica, zamišljeni pogledi, tuga se mogla ‘opipati‘. Održana je komemoracija za rukometnu legendu Vatromira Srhoja koji je preminuo u 77. godini života. Otišao je omiljeni Šugi, profesor, sportaš, trofejni trener. Mnoštvo poznatih lica okupilo se u Svečanom salonu na Gripama.

Tri su govornika biranim riječima govorili o Srhoju. Za mikrofonom su bili predsjednik Rukometnog saveza Splitsko-dalmatinske županije Goran Piteša, prodekan Kineziološkog fakulteta u Splitu Dražen Čular i profesor kineziologije Nenad Sesar.

- Bio je nerijetko strog i temperamentan, ali i čovjek koji je izazivao strahopoštovanje. Volio je ljude i radost života. Borio se protiv nepravde u sportu, protiv monopola. Uvijek je nastojao da naši, dalmatinski klubovi pariraju ostalima. Držao je do svoje riječi, živio s radošću i ciljem – govorio je Sesar.

image
Nikola Vilić/Cropix

Nebrojena su Šugijeva sportska dostignuća. Bio je izbornik ženskih reprezentacija bivše Jugoslavije, trener brojnih muških i ženskih klubova. Ipak, najveći uspjeh ostvario je s Budućnosti iz Podgorice s kojom je bio prvak Jugoslavije 1986. i finalist Lige prvakinja. Sa zagrebačkom Lokomotivom igrao je polufinale EHF kupa.

image
Nikola Vilić/Cropix

Brojni uspjesi

- Jaka je bila njegova volja i ljubav prema sportu, ali najjaču ljubav imao je prema obitelji. Otišao je dostojanstveno kao borac i sportaš, u rukama svojih najmilijih. Za njim je ostalo više od 60 godina rada i vrhunskih rezultata, kao i brojni educirani treneri i studenti s kojima je nesebično dijelio svoje veliko znanje.

Adio, legendo! Split i Dalmacija tuguju, stigla je grozna vijest: preminuo je Vatromir Srhoj, kralj rukometa

Trenersku karijeru započeo je 1973. Najveći uspjesi su mu peto mjesto na Svjetskom prvenstvu 1986., prvo mjesto na Balkanskom prvenstvu iste godine, srebrna medalja sa Svjetskog prvenstva 1990., zlatna medalja s Mediteranskih igara 1991., srebrna medalja s Mediteranskih igara 1993., peto mjesto s Europskog prvenstva 1994., srebrna medalja s Mediteranskih igara 1997.

image
Nikola Vilić/Cropix

Zbog silnog doprinosa sportu dobio je i Državnu nagradu za sport ‘Franjo Bučar‘ 2022. godine.

- Jedan je od rijetkih koji je toliko uspješno znanstvene spoznaje provodio u sportsku praksu. Rukometni je autoritet u ne samo u hrvatskim, već i svjetskim okvirima. Zadužio nas je da na sport gledamo kao na život, da imamo želju i strast prema onome što radimo. Zalagao se za jednakost i poštovao svakog protivnika – kazao je Rogulj.

Kako rekosmo, puno je poznatih došlo na komemoraciju među kojima su proslavljeni rukometaši Pero Metličić, Drago Vuković, Dalibor Anušić, trofejni veslač Igor Boraska...

image
Nikola Vilić/Cropix

Komemoraciju je jedva susprežući suze zaključio voditelj Joško Elezović.

- Obećavamo vam da ćemo čuvati vašu Ljerku – poruka je s kojom je okupljanje u čast legendarnog Šugija završilo.

S njegovim odlaskom i naša je sportska rubrika na gubitku. Srhoj je bio čest gost sportskih redaka u Slobodnoj. ‘Zavrtili‘ bismo njegov broj kad god bi nam zatrebala stručna analiza, komentar ili najava. Uvijek je bio spreman ponuditi svoje viđenje. A malo ih je stručnijih od njega...

Profesore, adio. Počivali u miru Božjem.

image
Nikola Vilić/Cropix
image
Nikola Vilić/Cropix
image
Nikola Vilić/Cropix
image
Nikola Vilić/Cropix
image
Nikola Vilić/Cropix
Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
17. lipanj 2024 18:09