StoryEditorOCM
Splitopet na sudu

Isplivali šokantni detalji Odluke kojom Ivošević izbacuje 60 obitelji iz Podruma. Odvjetnik naveo niz ozbiljnih propusta

Piše Božidar Lončar
5. siječnja 2024. - 08:48

Komunalno redarstvo Grada Splita u srijedu 3. siječnja bilo je u masovnoj akciji kontrole i nadzora jesu li prodavači suvenira i umjetnina u Dioklecijanovim podrumima pomaknuli svoje štandove s početkom 2024.

Djelatnici Grada su postupali temeljem Obavijesti zamjenika gradonačelnika Bojana Ivoševića od 21. rujna i Odluke o određivanju visine zakupnine/naknade, zonama i načinu korištenja površina javne namjene za postavljanje kioska, štekata, štandova, pokretnih naprava i drugog na području Grada Splita koje je donijelo Gradsko vijeće 19. listopada.

Došlo je do verbalnog okršaja, povišenih tonova, pa i prijetnji od strane "komunalaca" što su građani snimili nama poslali, a "Slobodna Dalmacija" objavila, dok smo jučer razgovarali s prodavačima i umjetnicima koji su još u Podrumima.

Sukob u Dioklecijanovoj palači: Komunalci došli provjeriti jesu li se ‘pokupili‘ vlasnici štandova - došlo do okršaja

Zakupci iz Podruma angažirali odvjetnike protiv Grada: ‘Imperator‘ Ivošević izbacuje nas mimo zakona i još laže javnost‘

U novoj Odluci štandova u Podrumima nema, dok je u Obavijesti od zakupaca traženo da s početkom Nove godine uklone opremu. Ivoševića obavijest o uklanjanju štandova je temeljan na dopisu Konzervatorskog odjela pročelnika Radoslava Buzančića.

Štandove treba ukloniti zbog rata u Ukrajini i ulaz bi u Podrume trebao nalikovati onima u zračnoj luci, stoji u dopisu Konzervatorskog odjela pročelnika Radoslava Buzančića na temelju kojeg je Ivošević donio Obavijest u kojem se još i navode buduće investicije u Podrume. Ministarstvo kulture i medija Nine Obuljen Koržinek, čiji je dio i konzervatorski odjel ima suprotno mišljenje: konzervatori nisu nadležni da se referiraju na sigurnosne studije.

Sada se dio zakupaca preko poznatih odvjetnika nastoji sudskim putem izboriti za nastavak rada od kojeg živi 60-tak obitelji.

Zahtjev za ocjenu zakonitosti Odluke poslan je 8. prosinca Visokom upravnom sudu. Banovina je pozvana da se do 14. siječnja očituje sudu ako je Odluka na snazi. Poslan je i prijedlog za odgodu primjene Odluke i Obavijesti.

image

Zahtjev za ocjenu zakonitosti Odluke Visokom upravnom sudu u Zagrebu

Anonimno

‘Tražili 5.000 eura od zakupaca, nisu dobili račun nego ugovor kojim se odriču naknade troškova‘

U zahtjevu je navedeno kako je Odluka donesena nezakonito zbog nekoliko razloga. Savjetovanje s javnošću je trajalo manje od 30 dana te je trajalo od 1. do 30. listopada, umjesto do 2. studenoga.

Odluka je temeljena isključivo na Odluci o komunalnom redu, ne i drugim donesenim gradskim odlukama te obvezama Grada prema Ministarstvu kulture i medija. Podrumi su u vlasništvu države, a ne Grada zbog čega Vijeće nema ovlasti donijeti takvu odluku temeljem istog zakona, stoji u zahtjevu.

image
Saša Burić/Cropix

Potom se navodi kako je Odluka donesena na Gradskom vijeću bez kvoruma pri čemu su Ivica Puljak i Bojan Ivošević iskoristili svoj službeni položaj kako bi je donijeli.

- O Odluci se raspravljalo od 15 do 15:54 kada je dio vijećnika koji čini kvorum napustio vijećnicu. Nakon pauze, u 16:11 sati, određuje se duža pauza do 18 sati što je u suprotnosti s Poslovnikom. Sjednica se morala prekinuti jer i dalje nije bilo kvoruma - navodi se u zahtjevu.

Prema Pravilniku, sjednica se mora odgoditi ako nema kvoruma nakon pauze. Sjednica je odgođena kako bi gradonačelnik i zamjenik gradonačelnika osigurali kvorum, smatra jedan od odvjetnika i navodi neke iznenađujuće detalje:

- Traženo je da svaki zakupnik isplati 5000 eura za renovaciju Podruma. Za uplatu nisu dobili račun. Nakon toga im je ponuđen ugovor o zakupu u kojem se odriču prava na naknadu troškova. 

image
Saša Burić/Cropix

Odvjetnik ističe još nepravilnosti u donošenju Odluke: Grad je oformio Vijeće u kulturi krajem 2022. i nikad nije odredio članove niti sazvao sjednicu. Pravilnik koji bi se odnosio na zakonska prava likovnih umjetnika koji koriste štandove je još u javnom savjetovanju. Zato Odluka predstavlja samovolju Banovine i prekoračenje ovlasti Ivice Puljka, navedeno je.

Zakupcima nisu ponuđene alternative za rad i nisu nikada zaprimili upit Muzeja Grada Splita na koje su konzervatori odgovorili dopisom s čime se nije složilo Ministarstvo nadležno za Podrume što, smatra odvjetnik, dokazuje kako nije proveden test razmjernosti.

Grad se nije upisao kao onaj koji koristi Podrume, a mora ih koristiti za projekte od kulturnog interesa  što je određeno Odlukom Ministarstva imovine dok je Banovina donijela Odluku temeljem sigurnosnih razloga.

Naveden je zanimljiv detalj: Grad slobodno raspolaže s četiri milijuna kuna, što ne bi smio, koje se koriste za održavanje travnjaka Hajduka! Istovremeno, nije proveden niti jedan projekt u Podrumima. Uz ukidanje Odluke, zatražena je i odgoda primjene Odluke do kraja postupka.

Do okončanja postupka ocjene zakonitosti, predloženo je donošenje privremenih mjera. Prijedlog je poslan 27. prosinca Općinskom sudu u Splitu.

image

Prijedlog za određivanje privremene mjere poslan Općinskom sudu u Splitu

Anonimno

Šokantan je detalj, ako se pokaže istinitim, da su zakupci radili i po šest mjeseci bez potpisanog ugovora! Odvjetnik smatra da će u suprotnom doći do nasilnog izbacivanja zakupaca. To objašnjava kroz ulazak u Koteksov neboder 2021. i primjene Odluke o javnom redu i miru ovog ljeta.

- Bojan Ivošević, Antonio Kuzmanić i privatno angažirani zaštitari nezakonito su ušli u Koteksov neboder 2021. i obili brave. Privatno je angažirana zaštitarska tvrtka ”Pit Bull” da po splitskoj gradskoj jezgri od 22 do 4 primjenjuje represiju nad građanima – navedeno je u prijedlogu.

Kao privremene mjere predlaže se: zabrana micanja ili oštećivanja štandova, ometanje posjeda zakupaca i čuvanje štandova od strane zakupaca.

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
24. svibanj 2024 08:19