StoryEditorOCM
Zagorapoloženi vijenci

Briga Bulja za antifašizam: Nije ga bilo na obilježavanju 80. godišnjice oslobođenja Sinja niti je ikoga iz Grada poslao

Piše Toni Paštar
25. listopada 2024. - 14:46

Polaganjem vijenaca kod Spomen-kosturnice poginulih boraca narodnooslobodilačkog rata i civilnih žrtava fašističkog terora u Gradskom parku Đardin predstavnici udruga antifašističkih boraca i antifašista obilježili su 80. godišnjicu partizanskog oslobođenja Sinja.

Vijence su položili izaslanstva udruge SABA Sinja i Cetinske krajine i Zajednice istoimenih udruga Splitsko-dalmatinske županije koje su vodili predsjednici Marinko Poljak i Juraj Krstulović. Evociranju sjećanja na događaj prije osam desetljeća i odavanju počasti žrtvama nazočili su predstavnici srodnih udruga iz Splita, Solina i Kaštela.

Na početku 2. svjetskog rata na ovim prostorima Sinj su, kao i cijelu Dalmaciju, okupirali talijanski fašisti. Nakon kapitulacije Italije u rujnu 1943. godine zamijenili su ih Nijemci. Kroz četiri ratne godine s područja bivše općine Sinj smrtno je stradalo oko 4.000 antifašističkih boraca i civilnih žrtava ili oko 10 posto stanovništva. U prigodnom obraćanju Juraj Krstulović je rekao da se danas iskrivljuju povijesne činjenice kao i da se zatire njegovanje kulture sjećanja čemu se svakako treba oduprijeti.

image

Vijenac kod Spomen-kosturnice položilo je izaslanstvo udruge SAAB-a Sinja i Cetinske krajine

Snimio: Toni Paštar

Zapaženo je da ove godine u odavanju počasti žrtvama 2. svjetskog rata povodom godišnjice partizanskog oslobođenja Sinja nije sudjelovao nitko od gradske vlasti. Prethodnih godina gradonačelnik Bulj nije sudjelovao, ali je slao svoje izaslanike u osobama zamjenika gradonačelnika i(li) svoje savjetnice.

Također je zanimljivo da izaslanstva koja su u petak položila vijence kod Spomen-kosturnice u Đardinu nisu polaganjem vijenaca kod spomenika ispred zgrade Općine odali počast poginulim hrvatskim braniteljima Domovinskog rata Sinja i Cetinske krajine.

S takvom praksom sinjska udruga SAAB-a počela je u vrijeme predsjednikovanja Janka Kelave koji je između fašista iz 2. svjetskog rata i velikosrba Slobodana Miloševića stavljao znak jednakosti uz dodatak da su i partizani i hrvatski branitelji u borbama protiv fašista izišli kao pobjednici.

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
11. siječanj 2025 13:45