Splitskom maturantu (podaci poznati redakciji, op. a.) na kućnu adresu stigla je obavijest da je postao član Raiffeisen obveznog mirovinskog fonda. Stigle su mu i detaljne upute kako može u svakom trenutku provjeriti stanje na svom mirovinskom računu.
- Mama, šta je ovo? - iznenađeno je upitao majku ovaj srednjoškolca koji je, kako nam je objasnio, ovo ljeto samo mjesec dana radio preko učeničkog ugovora za jedan lanac trgovina.
I majka je ostala paf. Kakav mirovinski fond, pa još nema ni dana staža, nije ni maturirao. Uostalom, odakle, Raiffesenu njegovi podaci, u toj banci ni on ni itko iz obitelji nema ni račun otvoren.
No, mjesta za paniku nema. Nitko nije ‘dilao‘ njegovim osobnim podacima već je riječ o proceduri koja je regulirana Zakonom o obveznim mirovinskim fondovima i podzakonskim propisima Hrvatske agencije za nadzor financijskih usluga.
- Sve osobe koje prvi put pristupaju mirovinskom osiguranju mogu same odabrati svoj obvezni mirovinski fond, a ako to ne učine u roku od mjesec dana, Središnji registar osiguranika Regos ih po službenoj dužnosti raspoređuje u mirovinski fond. U koju kategoriju fonda će se osiguranik rasporediti ovisi o njegovoj dobi, a dodjela određenog mirovinskog društva (kojih je na tržištu trenutno četiri) vrši se prema pretpostavkama koje određuje Zakon. Po izboru samog osiguranika ili prema slučajnom poretku u obvezni mirovinski fond, Regos novom članu otvara osobni račun na koji poslodavac uplaćuje 5 posto od bruto plaće tijekom radnog odnosa.
Mirovinsko društvo nema uvid u podatke o temelju učlanjenja, već je navedeno u nadležnosti Regosa. Osiguranike kao nove članove fonda o navedenom obavještava sukladno zakonskim propisima mirovinsko društvo u koje je član raspoređen, prema uputi Regosa. Članovi također imaju naknadno mogućnost promijeniti kategoriju mirovinskog fonda i/ili mirovinskog društva koje upravlja fondom, a prema zakonskim pretpostavkama - objasnili su nam iz Raiffeisen mirovinskog fonda.
Pojednostavljeno, ako ne izaberete fond u roku od mjesec dana nakon prvog zapošljavanja, što je to zakonska obveza svih novozaposlenih osiguranika, Regos će vas rasporediti u obvezni mirovinski fond (OMF) kategorije A kojom upravlja jedno od četiri obvezna mirovinska društva.
- Obvezni mirovinski fond možete promijeniti svakih 15 dana putem e-usluge Obvezni mirovinski fond (prijava/promjena) u sustavu e-Građani, u bilo kojoj poslovnici FINA-e na šalteru na kojem se obavljaju poslovi Regos-a ili na šalteru Mirovinskih informativnih centara u Zagrebu, Splitu, Rijeci i Osijeku.
Kategoriju fonda možete promijeniti jednom u kalendarskoj godini unutar istog mirovinskog društva ili prelaskom u mirovinski fond kojim upravlja drugo mirovinsko društvo. Istovremeno se može promijeniti i kategorija OMF i obvezno mirovinsko društvo - piše na stranici Regos-a.