U listopadu i studenom Split će imati veći broj neradnih nedjelja nego što je bilo najavljeno za ovu godinu. Naime, Ivica Puljak izmijenio je “Zaključak o proglašenju sajamskih dana na području Grada Splita u 2024. godini” kojim je proglasio nedjelje i blagdane za sajamske dane do kraja godine. Ovom izmjenom se “dani 13., 20. i 27. listopada te 3. i 10. studenoga 2024. godine ne proglašavaju sajamskim danima.“
Ukratko, u iduća dva mjeseca će ipak biti pet neradnih pet nedjelja.
Podsjetimo, Puljak je početkom godine donio Zaključak kojim je nastojao doskočiti odluci Vlade da se nedjelje i blagdani proglase neradnim danima.
Naime, Zaključkom od 05. siječnja gradonačelnik je proglasio na području Splita sve blagdane i nedjelje u 2024. kao sajamske dane.
- Ovom odlukom omogućuje se rad obrtnicima u vrijeme kada mnoge djelatnosti generiraju većinu svog prometa, a što im Zakonom o trgovini nije dopušteno - objavljeno je na Facebook stranici Grada Splita početkom siječnja ove godine.
- Prigodna prodaja na kioscima i štandovima, kao dio sajamskih događanja, u proglašene dane može se odvijati od 8 do 24 sata - pisalo je u Puljkovom Zaključku iz siječnja.
Ali, odluku kojom je prkosio Vladi oko neradnih nedjelja i blagdana Puljak je promijenio ovih dana. Upitali smo Banovinu zašto je došlo do izmjene.
- Isto je učinjeno kako bismo se uskladili s uputom ministarstva nadležnog za trgovinu o maksimalnom broju sajamskih dana u jednoj kalendarskoj godini (60). Grad Split, baš kao i brojni drugi gradovi, naročito oni na obali, želi pružiti mogućnost (ne i obvezu) prodaje na malo obrtnicima i poduzetnicima koji udovoljavaju kriterijima sajamske prodaje i to u svrhu obogaćivanja ponude grada i turističke sezone, kao i uspostave cjelogodišnjeg turizma. - stoji u odgovoru kojeg smo dobili od Odsjeka za protokol i odnose s javnošću.
Vlada je Zakonom o trgovini iz 2023. zabranila rad nedjeljom i blagdanima, ali je omogućila da trgovac može samostalno proglasiti 16 radnih nedjelja zbog intenzivne turističke sezone u Hrvatskoj. No, Vlada je tom prilikom izdala i upozorenje: “Napominjemo da nisu dozvoljene zlouporabe i kršenje Zakona o trgovini na način da se mimo predviđenih iznimki prisiljava radnike da rade nedjeljom”.
Udruga Glas poduzetnika bila je protiv toga pa su upozorili gradonačelnike da postoji rupa u Zakonu za prodaju na otvorenom kojom gradovi mogu proglasiti sajamske dane ili javne manifestacije za nedjelje i blagdane.
Stroge kazne za kršenje Zakona
HDZ je dočekao na nož odluku Puljka da u Spllitu proglasi sajamske dane kroz čitavu 2024. Prozvan je da ne poštuje osjećaje vjernika. Prvo je reagirao Andrej Plenković, a šefa stranke podržao je i Ante Sanader. U polemici koja je uslijedila kao argumenti su se citirale Božje zapovjedi, a Puljak je Sanadera nazvao "teologom s vrećom novca u gepeku".
No, onaj koji se ne pridržava Zakona o trgovini može biti strogo kažnjen. Predviđena je novčana kazna do 39.810 eura za pravnu osobu koja ne poštuje odredbu o neradnoj nedjelji. Istom kaznom, od skoro 40 tisuća eura, može se oderati i onaj koji se ne pridržava odredbe o neradnim blagdanima.
U Zakonu o trgovini se objašnjava koliko smije biti sajamskih dana. "Prigodna prodaja je prodaja organizirana u sklopu održavanja sajmova, organizacija i izložbi. Prigodnom prodajom dopuštena je prodaja samo proizvoda i robe koji su predmet i svrha organiziranja spomenutih manifestacija i može trajati najduže do 60 dana u tijeku jedne kalendarske godine, neovisno o vremenu održavanja manifestacije."
Puljak je povukao radikalan potez sa proglašenjem sajamskih dana u Splitu, ali reklo bi se da su se u Banovini preračunali. Odnosno, krivo su procijenili da postoji rupa u Zakonu koja omogućuje da sve baš nedjelje i blagdane u 2024. godini proglase za sajamske dane. Na kraju se Grad morao uskladiti s naputkom Ministarstva, pa je Puljak proglasio pet neradnih nedjelja, ali nakon što završi turistička sezona.
Još prošle godine Puljak se pobunio protiv Vladine odluke, proglasio je nedjelje u kolovozu i rujnu za sajamske dane radi promidžbeno-turističke aktivnosti. Unatoč zabrani da se radi za blagdane omogućio je sajamsku prodaju i za Veliku Gospu. Splitski gradonačelnik nije bio usamljen, jer su još neki gradonačelnici, među njima i HDZ-ovci, odlučili tako postupiti na ovaj blagdan.
Puljak je objašnjavao da je odluku o proglašenju “sajamskih dana” donio kako bi zaštitio egzistenciju malih obrtnika i trgovina, ali pokazalo se da ne postoji mogućnost da sve nedjelje i blagdani budu radni dani.
Zanimljivo da je ovo druga odluka u kratkom periodu koju je Puljak prisiljen suspendirati vezano za radno vrijeme. Naime, Grad je u srpnju pokušao ograničiti radno vrijeme noćnim klubovima koji se nalaze u A zoni pod zaštitom UNESCO-a. Ali je Ministarstvo turizma i sporta pobilo tu odluka koju je donijelo Gradsko vijeće s objašnjenjem da nije u skladu sa Zakonom i da noćni barovi mogu raditi od 21 do 6 sati, a da im “tijela lokalne samouprave ne mogu mijenjati propisano radno vrijeme.”
Štoviše, iz Ministarstva su naglasili da Grad Split ograničava pravo na rad ugostiteljskim objektima koji su zadovoljili sve važeće propise za noćne klubove, te da odluka o skraćenju radnog vremena predstavlja pravnu nesigurnost za turističke i ugostiteljske tvrtke i njihove zaposlenike. Puljak i Bojan Ivošević su uzvratili da u tom slučaju odgovornost za sav nered u gradskoj jezgri pada na ministra turizma Tonča Glavinu i državu.
- Budući da je Ministarstvo turizma i sporta ovu odluku proglasilo nezakonitom, ona će biti stavljena izvan snage. - rekao je početkom kolovoza Puljak. Samo mjesec dana kasnije po uputi Ministarstva gospodarstva povukao je i odluku kojom je proglasio Split za cjelogodišnje sajmište.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....