Cjelodnevnim programom u Splitu je obilježen Splitski krnjeval 2024., a splitska je Riva još od 15 popodne prepuna šarenih kostima, smijeha i pjesme. Drugi dio programa Splitskog krnjevala nazvan je ‘Ljubav pod maskama‘.
Kao i uvijek, glavni dio krnjevala je šetenca Krnji koji je ove godine pila o‘ čovika. Šegac ili Sveti Pilan je optužen za brčenje i pilanje cilu godinu zbog čega su maškare, stoji u optužnici, odlučile uzeti stvar u svoje ruke i zajedno s Borkom spasiti grad od pile. Sve su sličnosti namjerne, poručuju maškare kao i uvijek.
- Ko će me prosvitliti ko ili šta je bija krnje u Splitu?
- Ne znamo tko je, tko je taj - glasili su komentari na Krnju.
Nakon čitanja šentence i presude Krnji, organizirana je glavna povorka koju su predvodili splitski motoristi krenuvši s dna Marmontove do Gata sv. Nikole gdje je spaljen Krnjo. I mali i veliki okupili su se kako bi sudjelovali u spaljivanju simbola tiranije.
Osim bajkera, pažnju su privukli i gosti iz Donjeg Muća koji su puštali glazbu sa svog traktora zamaskiranoga u brod.
- Super je, prva liga! Mi se zabavljamo. Mlađarija je ludilo, a ovi stariji malo manje. Ovo je traktor koji je maskiran u brod da bi se bolje uklopili u Splitu, a onda ćemo ić doma priorat i posadit krumpire. Ako vam je to puno konzervativno, onda ćemo blitvu bacit. Poljoprivreda, neka je zelenila... - komentira Tomislav Soldo, kapetan broda.
A drugi dodaje da su oni jednostavni ljudi: - U nas se sve dogovori. Ako ne more nikako, onda ćemo pošteno.
Momci su se složili da je ocjena splitskog krnjevala 4 plus. Doduše, malo poklonjeno jer ipak, kažu, u Muću je daleko najbolje.
- Svake godine idemo u maškare tri dana, a ove godine smo odlučili prijaviti se na natjecanje s našim vozilom, tj. brodom. Ideja je potekla od mojih prijatelja jer sam ja iša na brod prvi put, pa su osmislili da će napraviti brod - poručio je Duje Sikirica, predsjednik kluba Makadam iz Donjega Muća gdje je ova tradicija njeguje.
- Ovo je naša privatna inijativa, skupili smo se ko ekipa. Jednom kad tradicija nestane, teško ju je vratiti - primijetio je Tomislav.
A, osim njih, dio ovoga veselog društva su i Niko Soldo, Meteo Vulić, Bruno Vulić i Jakov Grubišić, a svi se slažu da će ponovno doći u Split.
Ipak, pobjeda za najbolju masku otišla je u ruke iskusnog vikinga Flokija iz Ploča, Roberta Barbira.
- Ja već 16 godina radim tu u Splitu, pripadnik sam oružanih snaga te sam član sam udruge Baćinskih Maškara. Mi već godinama radimo tematske kostime, pa ovaj moj današnji kostim nije izrađen posebno za ovu godinu. Nisam ima nikakvog vrimena za nešto posebno pripremat, izvadija masku iz šufita, šta se kaže... Doša san se malo zabavit. Nije mi napeta nagrada nego mi je bitno da bude dobra zabava, da se održi karnevalska tradicija - kaže ovogodišnji pobjednik.
- U Splitu sam bija puno puta, ali vidim da to s godinama, nažalost, opada. Mislim da jedan Split to dignit na veću razinu. Ako može Rijeka, može i Split. Nisan baš zadovoljan kakva je situacija, nije to više onaj obim maski i ideja kako je to nekoć bilo - objasnio je Barbir te dodao kako je više nemaskiranih nego onih s maskama.
Drugo mjesto osvojila je grupna maska "manistra Barilla", dok je treće otišlo u ruke obitelji - kćeri Leonori, tati Filipu i mami Ariani.
- Leonora je izrazila želju da bude gusar, a pošto je tata Torcida automatski smo se pritvorili u Torcidaške gusare - objasnio je Filip. Mama Ariana nije izašla na pozornicu, no bez moralne podrške nema ni pobjede.
- A mora ne‘ko čuvat‘ jakete! - jednom rečenicom sve je objasnila.
Maškarano veselje zaokruženo je koncertom Indire Forza ex. Colona koja je na Rivu stigla pratećim policijskim sirenama te time stvorila pravu uzbunu, u svom stilu.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....