Predsjednik republike naveo da je koristio helikoptere HRZ-a ukupno 74 puta, a brodove HRM-a osam puta u razdoblju od veljače 2020. do kolovoza 2024. godine. Ukupan trošak pogonskog goriva iznosio je, kažu u Uredu predsjednika, 127 000 eura za HRZ i 22 800 eura za HRM. No, onda se javio ministar obrane i naveo da Milanović obmanjuje javnost.
- Jedina je istina da su vojni helikopteri po Milanovićevu zahtjevu u njegovu mandatu ostvarili 348 letova, odnosno 241 sat leta. Od toga Black Hawk 90 letova/63 sata i 35 minuta leta, helikopter Mi-8 MTV 120 letova/80 sati i 20 minuta leta, a Mi-171 Sh 138 letova/97 sati i 30 minuta leta. Sve to koštalo je građane Hrvatske najmanje milijun eura - naveo je Anušić, uz napomenuo kako je Milanović krivo prezentirao dostavljene mu podatke.
A gdje je Milanović najčešće letio iz Zagreba? Dvije destinacije u Dalmaciji se ističu - Sinj i Hvar.
To je razvidno iz dokumentacije koju je objavio Ured predsjednika:
ZAŠTO SINJ?
U Sinju, točnije u Glavicama, se nalazi sportski aerodrom (više OVDJE), koji je tik do sela u kojem je živio njegov pokojni otac. Milanović se mogao spustiti helikopterom i onda samo odšetati do obiteljskog imanja u Glavicama. U Sinij je dolazio zbog ‘predsjedničkih poslova‘, ali i privatno. U Sinju ga kad sleti čekaju i vatrogasci, kao i ekipa Hitne pomoći.
- Zračna luka Sinj nalazi se u Glavicama, naselju kod Sinja smještenom u Cetinskoj krajini na Sinjskom polju. Puno ime aerodroma glasi Sportski Aerodrom Piket Sinj. Kao zrakoplovna baza izgrađena 1931. godine, nosio je službeno ime Zrakoplovna baza Sinj – Aerodrom Split i povezivao je Split i Zagreb te Split i Dubrovnik pa su se putnici iz Splita prevozili autobusom na sinjski aerodrom. Zračni promet odvijao se sve do otvaranja aerodroma u Resniku 1964. godine, današnje splitske zračne luke kada Sinj ostaje bez javnog prometa - navodi Turistička zajednica Sinj i Wiki.
ZAŠTO HVAR?
Državna rezidencija Vila Kovač na otoku Hvaru sagrađena je sredinom 20. stoljeća na površini od oko 2856 četvornih metara. Ova vila smještena je na samom kraju hvarske šetnice, u velikom vrtu, s neposrednim pristupom javnoj plaži i vezovima za plovila‘, piše na službenim stranicama Državnih nekretnina, tvrtke koja upravlja rezidencijalnim objektima u vlasništvu Republike Hrvatske.
Ta je vila na Hvaru i izgrađena šezdesetih godina za Vladimira Bakarića, tadašnjeg Titova miljenika i predsjednika Sabora Narodne republike Hrvatske, piše Jutarnji.
Prema ‘legendi‘, vrt je pun ljekovitog raslinja, a kako je Bakarić bio osjetljiva zdravlja, što je razvidno i iz njegova nadimka ‘Svileni‘, ta je hvarska idila bila melem za njegova pluća. Vila se prostire na 364 četvorna metra. U prizemlju vile velika je dnevna soba, a na katu spavaće sobe i terasa s pogledom. Čini se da ‘pogled i mir‘ koji pruža ova rezidencija, odnosno izoliranost od znatiželjnog puka, za Milanovića nema bolje. Dapače, poželi li predsjednik na neku skrovitu plažu, pred nosom mu stane brodica za Paklene otoke. A to je, pisali su mediji, i činio...
Kažu da u tim rezidencijalnim boravcima dužnosnika uvijek najviše košta gliser, točnije gorivo za putovanja ‘amo-tamo‘. U blizini vile je i boćalište, pa ako se Milanović baš poželi društva i sporta, može i to. Domaći znaju da je stigao predsjednik kad vide svitu osiguranja jer u vili tijekom godine radi samo domar.
Pisalo se i da provalnik iz Vile Kovač odnio tri TV uređaja, bušilicu, rezalicu za obrezivanje živice i sitniji alat, a Slobodna Dalmacija naknadno je izvijestila da je ‘policija prešutjela slučaj po nalogu iz Zagreba‘.