Sedmo Svjetsko prvenstvo u branju maslina održat će se u petak u Postirima, bračkom poljodjelskom središtu, i to u organizaciji njihove Poljoprivredne zadruge i Turističke zajednice koje su organizirale i sva dosadašnja natjecanja. Sudjelovat će 13 reprezentacija, a svoj dolazak i vještinu branja maslina najavile su reprezentacije Poljske, Slovačke, SAD-a, Švedske, Srbije, Ujedinjenog Kraljevstva, Litve, Irske, Albanije, Latvije, Perua, Digitalnih nomada i Hrvatske. Mnogi će proći puste kilometre i prevaliti puno morskih milja samo da bi stigli na to raritetno i jedinstveno svjetsko nadmetanje.
Naslov pobjednika brani reprezentacija Hrvatske koju su lani sačinjavali postirski ugostitelji kojima je u slobodno vrijeme maslina i ljubav i strast. Na dosadašnjih šest održanih natjecanja reprezentacija Hrvatske se tri puta popela na pobjedničko postolje.
- Ove godine odlučili smo odmoriti lokalne snage i dati priliku da se iskažu u berbi maslina TV novinarima i voditeljima koji su često izvještavali s dosadašnjih Svjetskih prvenstava - pojasnila je, u ime organizatora, Ivana Jelinčić, direktorica postirske Turističke zajednice, a potom otkrila i imena TV-lica koji će braniti boje „Lijepe naše“.
Hrvatsku momčad predvodit će postirske gore list Tomislav Jelinčić (RTL) koji u Postirima ima svoj maslinik i svoje ulje. Za taktiku će biti zadužena Mirta Šurjak (HRT) koja je tu disciplinu usavršila prateći „Hajduka“ pa će ona odlučivati tko će u vrh napada odnosno stabla, a tko će brati po krilima.
Davor Meštrović (HRT), osvjedočeni ranoranioc (Dobro jutro Hrvatska), spreman je na rad od rane zore dok još mnogi spavaju, a u maslinicima upravo „jutro nosi posao“. Matea Slogar (Nova TV) radila je u redakciji vanjske politike pa joj to iskustvo može pomoći kako bračko ulje što bolje plasirati na svjetsko tržište te povezati i ulje, i turizam i gastronomiju.
Svaku reprezentaciju čine četiri berača, dva muškarca i dvije žene. Natjecat će se u spretnosti branja maslina „na sakete“ odnosno u tradicionalnom ručnom branju. Konačni pobjednik bit će ona reprezentacija čija količina ubranih maslina bude najteža na vagi. Isto tako organizirat će se i kviz u poznavanju maslina i maslinovog ulja. Nakon branja masline će se odmah preraditi u pogonu postirske Poljoprivredne zadruge, a svaki natjecatelj će za uspomenu dobiti bocu ulja od maslina koje je sam ubrao. Da je maslina planetarno popularna i omiljena mediteranska uljarica najbolje svjedoči podatak da često medalje osvoje i one reprezentacije u čijim državama nema stabala maslina ili su prava rijetkost.
Zanimljivo je spomenuti kako je odlukom Ministarstva regionalnog razvoja i fondova EU Svjetsko prvenstvo u branju maslina u Postirima dobilo oznaku Hrvatski otočni proizvod
To jedinstveno svjetsko natjecanje počinje u petak u 10,30 sati u masliniku sv. Josipa na Glavici dok je svečano proglašenje pobjednika s dodjelom nagrada na rasporedu u subotu u 18 sati u dvorani hotelu „Pastura“.
Međutim, nije se pukim slučajem svjetsko prvenstvo u branju maslina „rodilo“ na Braču. Maslina i Brač su,naime, nerazmrsivo povezani. Ta uljarica odgojila je generacije otočana i nikada kroz povijest nije Bračanima okrenula leđa. Na najvećem dalmatinskom otoku obrađuje se preko pola milijuna stabala maslina, a nešto manje od tog broja nije u kulturi,što znači da Brač ukupno raspolaže s milijun stabala maslina i po tome je naš najmaslinarskiji kraj.