StoryEditorOCM
Otocimnoštvo primjera

Kupci bijesni zbog prakse Studenca: ‘Cijene mijenjaju svaki dan, a to je samo dio problema‘

Piše L. V., S. N./JL
16. kolovoza 2024. - 12:38

Nakon što je objavljen tekst o promjenjivim cijenama u trgovinama Studenca na Mljetu, Jutarnjem listu su se javili čitatelji sa sličnim iskustvima po drugim hrvatskim otocima.

Jedan čitatelj koji već godinama ljetuje na Visu kaže kako se cijene u lokalnom Studencu mijenjaju i do tri puta tjedno.

‘Prodavačice ne stignu tom brzinom promijeniti cijene tako da je jedna na polici, druga na blagajni. Na kraju kupcima ne daju kupiti namirnice po istaknutoj cijeni te kažu da su one tu nemoćne‘, kaže nam čitatelj (podaci poznati redakciji) i dodaje kako su mu trgovkinje rekle kako zbog ovakvog stanja niti one više ne kupuju u trgovini u kojoj su zaposlene.

‘Studenac ima mnogo tih malih dućana, no stanovnici sve rjeđe ondje kupuju već idu u Split. No to ne mogu baš svi. Starije osobe teško će svaki čas do Splita. Problem je i u tome što će takve cijene stanovnicima ostati i kad završi turistička sezona‘, kaže naš sugovornik.

Dodaje kako se ponekad dogodi da u različitim trgovinama Studenca budu dvije različite cijene iste namirnice. Tako je, na primjer, mineralnu Vodu Donat na Visu platio 3,29, a u Zagrebu 2,18 eura. Razumije, kaže, da su stvari na otocima skuplje zbog prijevoza i svega, ali razlika ne može biti tolika.

Sugovornik Jutarnjeg na kraju kaže kako je lokalno stanovništvo rezignirano.

‘Kažu kako vlada stalno naglašava da podržava otoke, a onda se događaju ovakve stvari. Problem je i to što postoje popusti u transportu za otočane, ali to ne vrijedi i za distribuciju, što je također dio problema‘, kaže sugovornik s Visa.

Ista stvar i na Hvaru

Redakciji Jutarnjeg javila se i čitateljica s Hvara. U dućanu na glavnom trgu, kaže, Studenac je problemu doskočio tako da cijene uopće ne stavlja na veliku količinu proizvoda na policama.

image

U Studencu nema cijena

Čitatelj/JL
image

U Studencu nema cijena

Čitatelj/JL

Neke primjere je poslikala 12. kolovoza, ali napominje da škrinja s ribom, polugotovim proizvodima i sladoledom isto nije imala istaknute cijene.

- To nije novost. Tako je bilo i prošle godine kada cijelo ljeto nisu istaknuli cijene kave, čipsa i jaja. Svih onih proizvoda za koje misliš da je jeftino, pa na kraju 10 jaja platiš skoro pet eura - kaže čitateljica s Hvara.

image

U Studencu nema cijena

Čitatelj/JL

Podsjetimo, nezadovoljstvo kupaca počelo je kad su shvatili da su na blagajnama cijene proizvoda veće od onih navedenih na policama. Na Mljetu je tako boca vode s cijenom od 1.09 eura na polici ipak koštala 1.25 eura na blagajni.

- Studenac je najsigurnije zaobići. Ovdje ga zovu dućanom za turiste i domaći u njega ne zalaze. Još jedna stvar koja u Hvaru ne funkcionira po zakonu - zaključuje naša čitateljica.

U međuvremenu nam se javilo još čitatelja koji su bijesni zbog odnosa Studenca prema kupcima.

- U njihovim trgovinama u Komiži cijene se često mijenjaju i svaki dan. Osim toga, redovita je pojava da je jedna cijena na policama, a druga, veća naravno, na blagajni. Cijene su u prosjeku znatno veće nego na obali, a ljudi su prisiljeni kupovati jer nemaju izbora, pogotovo stariji mještani koji se ne mogu zaputiti u ‘spizu‘ u Split.

Međutim, sve navedeno se ne bi događalo da država funkcionira i da nadležne državne institucije rade svoj posao. U cijeloj priči nije nevina ni lokalna vlast. Naprotiv! Godinama sam u Komiži, ali se ne sjećam da je itko ikada reagirao na navedeno, kaže nam čitatelj iz Komiže.

Slično iskustvo s nama je podijelila i čitateljica sa Šolte.

- Djelatnici se mijenjaju svaki drugi dan, nekvalificirani i su i najčešće se radi o stranim radnicima, što otežava komunikaciju. Cijene najčešće nisu istaknute, a ako jesu, ne odgovaraju onima na blagajnu. Opravdanje je to što svakodnevno mijenjaju cijene, naravno naviše, kaže nam čitateljica sa Šolte i dodaje kako trgovački lanac na Šolti praktički drži monopol pa nije ni čudno da se tako ponašaju.

Javio nam se i ljutiti čitatelj s Pelješca koji je također uočio da se cijena ispod proizvoda ne poklapa s onom koja mu je naplaćena. Poslao nam je i fotografije.

- Kao primjer navodim sok Isosport domaćeg proizvođača u prodavaonici Studenac, ulica Bana Jelačića, Orebić, Pelješac. Cijena istaknuta na polici iznosi 2,52 eura, dok je cijena na blagajni 3,12 eura, napisao nam je.

image

Cijena soka u Studencu

Čitatelj/JL
image

Račun iz Studenca

Čitatelj/JL
Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
23. studeni 2024 22:10