Općini Posedarje prijeti financijski slom nakon što je na Trgovačkom sudu u Zadru izgubila prvostupanjski spor protiv varaždinske tvrtke “Colas Hrvatska”, kojoj mora platiti 450 tisuća eura za poslovnu štetu.
Spomenuta kompanija tužila je Općinu zbog štete nastale prilikom neispunjavanja ugovornih obveza koje je lokalna vlast preuzela 2009. godine, kada je tvrtki “Cesta Varaždin”, pravnom prethodniku “Colasa Hrvatska”, prodala dva zemljišta ukupne površine veće od 44 tisuće četvornih metara za više od tri milijuna kuna, odnosno današnjih oko 400 tisuća eura.
Kupoprodajnim ugovorom, za koji načelnik Ivica Klanac tvrdi kako je iznimno štetan za Općinu, Posedarci su se obvezali kako će u roku od tri godine izgraditi kompletnu infrastrukturu (cesta, voda, struja i telefon) kako bi tadašnja “Cesta Varaždin” mogla ostvariti priključke za svoju asfaltnu bazu, koja je 2002. godine realizirana tik uz zapadni kolnik Dalmatine za potrebe asfaltiranja autoceste koja se tada gradila.
No izgradnja infrastrukture u poduzetničkoj zoni još uvijek se nije dogodila, a Općina u roku od 15 dana od pravomoćnosti sudske odluke treba “Colasu Hrvatska” isplatiti 255.479 eura zajedno sa zateznim kamatama, te 62.827 eura parničnih troškova. Ukupan iznos se zajedno s kamatama penje na više od 450 tisuća eura.
“Cesta Varaždin” je zemljište kupila za potrebe rada asfaltnog postrojenja. Budući da lokalna vlast nije ispunila ugovorenu dužnost, to je uzrokovalo veliku štetu građevinskoj kompaniji, jer za proizvodnju asfaltne mase koriste tri agregata na gorivo umjesto da im pogon radi na električnu energiju.
– Prema obračunu tužitelja, od siječnja 2013. godine, do kada se Općina obvezala izgraditi infrastrukturu, pa do listopada 2017. varaždinska tvrtka je pretrpjela štetu u iznosu od 1,7 milijuna kuna, jer su bili primorani koristiti skuplji agregat.
Tvrtka se više puta obraćala Općini zbog ovog problema, te ju je pozivala da konačno ispuni svoju obvezu i spriječi nastanak daljnje štete, na što se Općina oglušila – navodi se u obrazloženju presude sutkinje Katarine Zdunić.
Stalni sudski vještak Ivan Ožanić ocijenio je da visina troškova zbog nedostatka električne energije za “Colas” iznosi više od 1,9 milijuna kuna, a svoj nalaz i mišljenje izradio je uspoređujući proizvodnju asfaltne baze koju ta tvrtka ima u Lepoglavi.
Vještakovu mišljenju protivili su se Posedarci, tvrdeći kako za procjenu troškova vještak nije smio koristiti drugi pogon iste tvrtke, već od neke druge.
– Podaci koje je vještak utvrdio iz dokumentacije ne mogu tvoriti vjerodostojan nalaz jer ni sami podaci nisu vjerodostojni. Vještak je potpuno pogrešno uzeo u obzir koji agregati su i u koju svrhu korišteni te je i po kazivanju tužitelja, odnosno varaždinske tvrtke, potrošnja puno manja od one koju je naveo vještak – navodi se u obrazloženju presude.
Međutim, vještak je kazao kako ni jedan drugi subjekt ne bi dopustio pristup podacima zbog zaštite poslovnih podataka.
Općina je od suda tražila da vještak izradi i dopunu financijsko-knjigovodstvenog vještačenja na okolnost cijene po kojoj je tužitelj prodavao asfalt kako bi se vidjelo je li u cijenu uključio gubitak s obzirom na povećane troškove proizvodnje, jer im tako ne bi nastupila šteta.
Posebno zanimljivo je vrijeme kada je “Colas Hrvatska” odlučio podignuti tužbu. Naime, varaždinskoj tvrtki zemljište je prodano u vrijeme dok je načelnik bio Ivica Juričević (HDZ), koji je na tom mjestu ostao do 2013. godine.
Nakon njega u lokalnu fotelju sjeda Ivica Zurak, također iz HDZ-a. Odluku o prodaji parcele jednoglasno su potvrdili općinski vijećnici, no unatoč tome što je rok za izgradnju komunalne infrastrukture istekao 2012. godine, varaždinska tvrtka nije podignula tužbu protiv Općine sve dok nije došlo do smjene vlasti na lokalnim izborima 2017. godine.
Točnije, podnijeli su je pola godine nakon što je sadašnji načelnik Klanac (nezavisni) došao na vlast.
– Nije mi jasno zašto tužitelj nije tužio 2012. godine, kada je istekao rok u kojem se Općina obvezala dovesti struju. Asfaltna baza radi od 2002. te su dosta zaradili prilikom izgradnje autoceste. U projektima je predviđeno da se struja dovede iz trafostanice u Poličniku, koja bi trebala biti izgrađena i pokrivati to cijelo područje, ali još uvijek nije izgrađena.
Godine 2018. s HEP-om smo dogovarali da se preko Starigrada do Vinjerca dovede struja za poslovnu zonu i bili smo spremni izgraditi trafostanicu, međutim projekt je stao zbog neriješenih imovinskopravnih odnosa. Što se tiče gubitaka tvrtke i troškova, poznato mi je da je cijena asfalta po toni 50 kuna viša kod ove tvrtke nego kod drugih, pa pretpostavljam da su oni to u svoje gubitke uračunali prilikom formiranja cijene.
Nije mi poznato je li tvrtka 2009. znala za problematiku sa strujom jer sam načelnik postao tek 2017. godine – istaknuo je u svom iskazu načelnik Klanac, dodajući kako je još nekoliko tvrtki protiv Općine podnijelo sudske sporove te su dobili raskid ugovora.
– Općina je kao jedinica lokalne samouprave morala biti svjesna koliko će štete, odnosno troška, nastati tužitelju ako mu se ne omogući ostvarenje priključka, konkretno struje, za proizvodnju – naglasila je u obrazloženju sutkinja Zdunić.