StoryEditorOCM
Zdravljegubitak kose

Je li do genetike ili se ipak može usporiti? Evo sve što trebate znati o ispadanju kose i kada treba posjetiti liječnika

Piše MOZAIK SD
3. studenog 2024. - 16:16

 

Bilo da se suočavate s ćelavošću ili primjećujete da vaša kosa nije tako gusta kao što je nekada bila, većina ljudi usporedno sa starenjem doživljava određeni stupanj stanjivanja kose – ponekad čak i ranije nego što očekuje.

Evo što vodeći stručnjaci u dermatologiji i biologiji tvrde zašto dolazi do prorjeđivanja kose i što utječe na ovaj proces.

Genetika i folikuli 

Količina i debljina kose s kojom započinjete život uvelike su određeni genetikom. Dermatolog dr. Paradi Mirmirani objašnjava da broj folikula dlake koji imate pri rođenju utječe na gustoću i kvalitetu vaše kose. Rađamo se s fiksnim brojem folikula dlake, a promjer tih folikula određuje hoće li vaša kosa biti gusta ili tanka.

Prema dr. Zaferu Çetinkayi, kirurgu za transplantaciju kose, veći folikuli proizvode deblju kosu, dok manji rezultiraju tanjim pramenovima. Osim genetike, na strukturu i rast kose utječu i prehrana te opće zdravstveno stanje.

Proces stanjivanja 

Kako starimo, kosa se prirodno prorijedi. Ovaj proces, poznat kao minijaturizacija kose, uključuje smanjenje aktivnih folikula koji prestaju proizvoditi kosu, a one dlake koje ostaju često postaju tanje. Promjene u hormonima i funkcijama tijela, koje se javljaju s godinama, dodatno utječu na ovu pojavu.

Stanjivanje kose može započeti već u pubertetu, kada hormonalne promjene mogu utjecati na genetski osjetljive pojedince. U 40-im i 50-im godinama, žene doživljavaju smanjenje razine estrogena tijekom menopauze, što može utjecati na teksturu kose. S druge strane, muškarci su izloženi androgenskim hormonima, uključujući testosteron i dihidrotestosteron (DHT), koji također utječu na kvalitetu rasta kose.

Dodatne promjene, uključujući smanjenje vaskularnih i metaboličkih funkcija, obično se javljaju u 60-im godinama, što dodatno otežava optimalnu proizvodnju kose.

Za mnoge, stanjivanje kose normalan je dio starenja, ali nagle promjene u gustini ili kvaliteti kose mogu ukazivati na temeljne zdravstvene probleme. Mnogi stručnjaci, preporučuju obraćanje liječniku ako primijetite nagli gubitak kose, budući da to može biti znak hormonalnih neravnoteža, prehrambenih nedostataka ili drugih zdravstvenih stanja.

Kako usporiti stanjivanje kose

Iako je stanjivanje kose često neizbježan proces povezan s genetikom, postoje načini na koje možete usporiti ovaj proces. Dr. Mirmirani savjetuje smanjenje stresa, izbjegavanje agresivnih tretmana kose poput toplinskog oblikovanja i kemijskog tretiranja, kao i održavanje zdrave prehrane bogate ključnim vitaminima i mineralima kao što su biotin, vitamin D i željezo.

Za one koji žele poduzeti dodatne mjere, postoje opcije poput lijekova na recept (minoksidil ili finasterid), postupaka presađivanja kose ili terapija plazmom bogatom trombocitima. Osim toga, nova istraživanja sugeriraju da tretmani matičnim stanicama i terapija niskim laserom također mogu biti učinkoviti.

U svakom slučaju, prije nego što odlučite o bilo kojem tretmanu, važno je konzultirati se s kvalificiranim dermatologom kako biste pronašli najbolju opciju za vaše specifične potrebe.

image
Shutterstock
Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
23. prosinac 2024 17:02