Jedna od prvih stvari koja većini padne na pamet kao odgovor na pitanje "Što bismo mogli s tikvom?" je rižot. Ali mi imamo bolji prijedlog. Orzot. Orzotto, kako ga god želite zvati, kao što i tikvu možete nazivati tikvom, bučom ili bundevom. Puno je važnije imati dobar recept. A mi ga imamo.
Dobili smo ga od Antonija Brajkovića, mladog kuhara iz Labina. Čini li vam se njegovo ime poznatim, moguće je da ste ga primijetili na društvenim mrežama (ovdje možete baciti oko na njegov Instagram), a moguće je i da ste prije par dana pročitali savjete za savršen rižot koje nam je dao (ako niste, trebali biste, a pronaći ćete ih ovdje).
No ovog je puta, kao što smo već spomenuli riječ o orzotu, koji se, ako nekome kojim slučajem nije poznato, radi s ječmom, koji se u primorskom dijelu Hrvatske naziva orzo. Nama se Antoniov recept jako svidio jer koristi sve djelove tikve, uključujući koru i sjemenke, a super nam je i mala caka koju je otkrio za kremastiji orzot: ječam prije kuhanja treba sasvim kratko ubaciti u blender, kako bi se dio zrnja razbio.
Pa evo što nam Antonio još savjetuje za pripremu ovog jela. Najprije prenosimo natuknice, a cijeli proces otkrit ćete u videu koji slijedi nakon chefovih savjeta i uputa.
"Butternut tikvu narežite, posolite, pouljite i stavite peći na 180 stupnjeva Celzija dok ne omekša. Potom je izmiksajte. Kora od ove bundeve je jako zdrava i može se iskoristiti na brdo načina, ja sam je ovdje izdinstao na maslacu, dodao joj bučinog ulja i lagano propržio.
Sjemenke od bundeve posolite i dodate malo vode kako bi se sol zalijepila i stavite u pećnicu na 160 c 15-ak min i kad se ohlade malo ih usitnite.
Brunoise bundeva - dinstajte je na maslacu, dodate malo šećera i soli zalijete vinom, pustite da alkohol ispari na kraju dodate još malo maslaca i jabučnog octa.
Ječam izmiksate doslovno 10 sec da malo oštetite zrna i bit će vam puno kremastiji, ostali postupak je isti kao kod rižota."