Zeleno lisnato povrće morali bismo jesti što češće, čega se neki drže, a neki baš one. Nažalost, čak i oni koji se pridržavaju ovog savjeta jedu manje-više samo tri do četiri vrste zelenog lisnatog povrća, dok bi uključivanjem šire palete vrsta povrća u svoj jelovnik bili na većem dobitku.
Jedna od vrsta povrća koja je nepravedno zapostavljena je kelj papučar, poznat još i kao ili prokulice.
Prave su male zimske čuvarice zdravlja, a možete ih spremiti na puno prekrasnih načina. Ne samo da možete, nego biste i trebali jer obiluju onima C, A i B, kao i folnom kiselinom, magnezijem i kalcijem.
No jako je važno da to učinite pravilno, u protivnom ćete izgubiti nezanemariv dio hranjivih tvari te pritom postići jednu ružnu posljedicu: kuća će vam zaista gadno mirisati. Jedno i drugo događa se iz istog razloga: kad se prokulice prekuhaju.
Mnogi, nažalost, rade upravo to, a sve iz straha da će im ostati sirove. To se lako može riješiti. Prepolovite ih, a ako su jako velike, narežite ih na četvrtine. Pripazite da su komadi podjednake veličine.
Ako ćete ih kuhati cijele, napravite mali znak "x" na vrhu svake prokulice.
Kuhajte ih u uzavreloj, posoljenoj vodi i to kratko, tek toliko da počnu omekšavati. Važno je da zadrže lijepu boju i oblik. Ako želite, nakon kratkog kuhanja možete ih još malo termički obrađivati, ali ne u vodi. Sotirajte ih na maslacu s češnjakom, nabodite ih na ražnjiće, kratko ih zapecite u pećnici, ubacite ih u fritaje ili rižote, ali tek kad je riža skoro potpuno skuhana.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....