Leća je u nutricionističkom smislu jako vrijedna, u kulibarskom može biti vrlo zanimljiva, a što se tiče isplativosti iznimno je ekonomična. I lako ju je skuhati. Nekima. Drugi se uporno bore s pravilima njene pripreme i pritom gube pa jedu raskuhan u, kašastu ili djelomično nekuhanu leću. Nemojte da se to i vama događa jer leću je ipak lako skuhati, samo se treba držati nekih pravila.
Ponajprije naučite kako odabrati leću. Kada je želite kuhati u varivima, odaberite zelenu, smeđu ili crnu leću. Crvenu leću najbolje je čuvati za juhe i curry jer će lako postati kašasta.
Leću prije kuhanja trebate isprati u finom situ ispod mlaza vode - to vamje ujedno prilika za spaziti kamenčiće i zrnje slabije kvalitete.
Kad je stavljate kuhati, odmjerite četiri šalice vode za jednu šalicu leće. Ako je kuhate samu, dodajte joj list lovora za bolji okus, a preporučljivo je dodati i komadić kombu alge, osobito ako vam leća inače izaziva probavne smetnje - enzimi iz kombu alge djelovat će na fitinsku kiselinu koja je za mnoge problematična.
Kad je sve u loncu, pustite sadržaj da zakuha, smanjite vatru na sasvim laganu (ovo je ključno ako ne želite da se raspadne), poklopite i pazite na vrijeme kuhanja jer se razlikuje od sorte do sorte.
Zelenoj leći trebat će 18 do 20 minuta, smeđoj leći 20 do 25 minuta, a crnoj leći 25 do 30 minuta.
Nakon toga ocijedite vodu, bacite lovorov list i kombu pa koristite leću u svom omiljenom receptu.