Radno i svečano uljara Arnerić u Supetru proslavila je vrijedan jubilej: 25. obljetnicu svog rada i djelovanja. Po kapacitetima i po količinama prerađenih maslina uljara Arnerić je bez premca na Braču i tako već četvrt stoljeća.
- U projekt podizanja uljare krenuli smo zajedno moj brat Petrito i ja. Do tada smo u Supetru imali u zakupu uljaru u vlasništvu Poljoprivredne zadruge, ali smo ubrzo uvidjeli da ona ne zadovoljava ni po kapacitetima niti može pratiti suvremene zahtjeve i trendove u preradi maslina i proizvodnji ulja. Stoga smo uz pomoć kredita i uz savjete struke odlučili podići suvremenu uljaru koja je na raspolaganju bračkim maslinarima već 25 godina - kazao je vlasnik obiteljske uljare Ivica Arnerić uz riječi zahvalnosti svima onima koji se koriste uslugama njihove uljare.
- Više od tisuću ljudi svoje masline donosi na preradu sa svih strana Brača u našu uljaru, to nam je najbolja satisfakcija i potvrda da svoj posao radimo dobro i na zadovoljstvo bračkih maslinara. Bilo je uspješnih i manje uspješnih godina, ali nam je uvijek glavni cilj bio zadržati povjerenje maslinara - veli Arnerić.
Vremena za slavlje nije bilo odveć jer uljara Arnerić od prvog listopada radi u tri smjene, a trosmjenski rad će potrajati sigurno sve do kraja ovoga mjeseca. Nešto vremena za čašicu pića, razgovora i pečenu janjetinu uz zvukove harmonike ipak je bilo.
- Naši strojevi jednostavno ne staju, činimo maksimalne napore da donesene masline preradimo u roku od 24 sata. U jednome satu preradi se od tri do tri pol tone maslinovog ploda - dodao je Ivica Arnerić dok je primao čestitke sa svih strana.
Po njegovim riječima, a on je u svakodnevnom kontaktu s maslinarima sa svih strana Brača, ovogodišnji urod bit će najizdašniji u posljednja tri desetljeća. Cijeni se da će urod maslinovog ploda biti vrijedan između 7 i 8 tisuća tona pa će berba potrajati sve do početka 2025.
- Imam osjećaj da na stablima ima više maslina nego lišća. To nisam vidio u svojih 35 godina otkad sam vezan uz maslinarstvo. Jasno je da tako obilan urod utječe i na randman odnosno prinos ulja. Međutim, moja je procjena da će Brač od ulja imati bruto prihod vrijedan 20 milijuna eura i to će mnogima poboljšati stanje u kućnome proračunu.
U supetarskoj uljari može se po cijeni od 13 eura za jednu litru i kupiti maslinovo ulje.
- Kakva bi to bila uljara kada ne bi otkupljivali i prodavali ulje. To radimo već 25 godina i to na zadovoljstvo i maslinara i kupaca odnosno ljubitelja maslinovog ulja - kaže nam.
Cijeni se da je do sada na Braču ubrano 50 posto plodova te mediteranske uljarice, a dominantna sorta je oblica. Lijepo je vrijeme u mnogome pomoglo da se plod ubere ranije nego je to bilo uobičajeno tako da usprkos izdašnom urodu neće biti kao u pjesmi "Maslina je neobrana".
Vikendom dolazi u pomoć rodbina i prijatelji s kopna, a sve je više Nepalaca, Filipinaca i Indijaca koji su se okušali u branju maslina. Istodobno sve se više napušta branje na klasičan način „na sakete“ već se koriste mreže, češljevi i tresači.
U uljari Arnerić su nam posvjedočili kako je iz godine u godinu sve više stranaca koji donosi svoje masline na preradu jer, uz kuće za odmor, imaju svoje maslinike pa se ubrzo zaljube.
Tako smo na preradi zatekli Nicka Kirigina koji se prije godinu dana vratio iz Kalifornije u Mirca, rodno mjesto svoga oca. Ima 74 godine, a naslijedio je i obrađuje 550 stabala. Njegov sin jedinac ostao je u Washingtonu. Na naš upit, tko je za njega bolji Donald Trump ili Kamala Haris kratko je odgovorio: Ne volim ih. SAD zaslužuju bolje.
Ni prerada maslina ne može proći bez iskazane ljubavi prema splitskom "Hajduku". Razvijeni transparent najbolje svjedoči za koga kuca navijačko srce bračkih maslinara.
Na Braču raste oko, što obrađenih, a što neobrađenih, milijun stabala maslina. Prema podacima za 2015. godinu, maslina se uzgaja na 1.883,22 ha poljoprivrednog zemljišta, a to čini dvije trećine svih poljoprivrednih kultura na otoku.
Europska komisija je u Službenom listu EU od 31. siječnja 2022. godine proglasila i upisala u registar zaštićenih oznaka izvornosti i zemljopisnog podrijetla "Bračko maslinovo ulje" te je kao takvo zaštićeno na području cijele Europske unije.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....