Sva predviđanja o ranoj berbi poremetila su se nakon kolovoza, desetak dana ranije kretanje vegetacije anulirale su suša i visoke temperature osmoga mjeseca. I ne samo to, u periodu u kojemu se inače stvara glavnina ulja svi su procesi zbog navedenih razlog bili veoma usporeni, što je za posljedicu imalo kašnjenje dozrijevanja uz randmane niže za četiri do pet postotaka u odnosu na prosječne godine.
Količina plodova je bila velika, gotovo u čitavoj je Istri bio bogati urod, možda i 20 posto veći od prosjeka. Ali navedeno smanjenje randmana znači da su oni bili niži u apsolutnoj vrijednosti za 30 posto.
Navedeno pokazuje da je količina ulja za desetak posto manje od prosjeka. Veliki porast cijena ulja na tržištu, prvenstveno zbog dugotrajnih suša u Španjolskoj, čini da naša ulja postaju konkurentnija. Ogleda se to u povećanoj potražnji za njima iako su i domaći maslinari za desetak posto dignuli cijene.
Godinu je obilježila mala potreba tretiranja protiv maslinove muhe jer su je visoke ljetne temperature u velikoj mjeri uništile. Zdravi plodovi i uz kasniju berbu dali su iznadprosječnu kvalitetu ovogodišnjim uljima.
Kasnija berba ne znači da su brani plodovi većega stupnja zrelosti, naprotiv, i krajem studenoga plodovi nekih sorata su se još čvrsto držali na granama pa su i neke uljare ostale otvorene i nešto duže od uobičajenog.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....