Australska je kuhinja poput same Australije – opuštena, raznolika i puna iznenađenja! Zamislite spoj britanske tradicionalne hrane, začina iz Azije, mediteranskih okusa i pregršt lokalnih specijaliteta – sve to začinjeno daškom avanturističkog duha i sunca s južne hemisfere. Bilo da se radi o sočnom "barbie" roštilju s prijateljima, jelu od morskih plodova iz čistih voda ili nekoj neobičnoj voćki za koju niste ni znali da postoji, australska je kuhinja prava kulinarska avantura koja vas vodi kroz bogatstvo tradicija, kultura i prirodnih bogatstava ove prekrasne zemlje. A najzabavniji dio? Uvijek je tu nešto novo što se može otkriti – i to s osmijehom na licu.
Povijesni utjecaj
Tradicionalna australska kuhinja započela je svoj put kao prava britanska priča. U 19. stoljeću, kad su prvi doseljenici stigli na ovaj sunčani kontinent, donijeli su sa sobom sve svoje omiljene recepte, od mesnih pita do pečenih krumpira – tipična britanska jela, koja su tada bila pravi hit na australskom stolu.
No, kako to obično biva, stvar se brzo zakomplicirala. S dolaskom raznih imigrantskih valova, australska kuhinja počela se mijenjati – iz britanske monotonije prešla je u živahnu i raznoliku mješavinu okusa. Tako su na australski tanjur stigli začini iz Indije, povrće iz Kine, riža iz Japana te začinsko bilje s Mediterana – sve to stvorilo je istinski kulinarski kaos u najboljem smislu riječi!
Današnja australska kuhinja može se nazvati i jednom od najeklektičnijih u svijetu, a predstavlja spoj europskih načina kuhanja i orijentalnih namirnica.
Ovako to rade Australci...
Začini u australskoj kuhinji nisu previše intenzivni, ali donose bogatstvo okusa. Karakteristični su začini lemon myrtle (limunska mirta), wattleseed (sjemenke akacije) i bush tomato (divlja rajčica), dok su tradicionalni okusi blagi, ali bogati, s naglaskom na dimljenje i roštiljanje...
"Barbie", kako Australci zovu roštiljanje, organizira se svuda – u dvorištima, na terasama, na plaži, pa čak i na krovu (da, Australci roštiljaju i tamo!). I dok meso i povrće cvrče na roštilju, nije rijetkost da se spremaju i eksperimentalni, gotovo "tropski" specijaliteti, poput riže s kineskim gljivama omotane u bananino lišće ili slatki krumpir pečen na komadićima šećerne trske.
Najprepoznatljivija jela
Australska kuhinja poznata je po nekoliko specifičnih jela koja su stekla kultni status. Neka od njih uključuju:
- Meat pies (mesne pite) – Male pite punjene mesom, često s piletinom i povrćem. Obično se poslužuju prelivene umakom od rajčice.
- Lamingtons – Tradicionalni australski kolačići od biskvita, preliveni čokoladom i uvaljani u kokosovo brašno (naši čupavci). Poslužuju ih s tučenim vrhnjem i čajem.
- Vegemite – Crn, gust namaz od kvasca i povrća. Specifičan je za australski doručak, a najčešće se jede namazan na tost. Kaže se da Australci koji žive izvan domovine nisu sretni bez zaliha Vegemitea!
- Pavlova – Legendarna Pavlova torta od bezea ukrašena slatkim tučenim vrhnjem i voćem, koja je postala simbol australske kuhinje (iako se natječe s Novim Zelandom za naslov "izumitelja"). Recept je, navodno, nastao u čast dolaska slavne balerine Ane Pavlove.
- Barbecued chicken – Piletina s roštilja, koja je apsolutni favorit na bilo kojoj ljetnoj zabavi.
Australska kuhinja u biti je vrlo opuštena, praktična, a opet puna iznenađenja i raznih okusa. Piletina, kao najomiljeniji izvor proteina na kontinentu, često zauzima središnje mjesto na tanjuru, prilagodivši se svim mogućim okusima – od citrusnih i začinjenih egzotičnim kombinacijama do dimljenih i slanih. Pa zavirimo zajedno u nekoliko australskih recepata u kojima je piletina prava zvijezda.
Piletina u australskoj mesnoj piti
Mesne pite klasik su u australskoj kuhinji, a piletina je čest odabir za punjenje. Ovaj recept oslikava jednostavnost i praktičnost, ali i bogatstvo okusa koje australska kuhinja nudi. Također, ovo je zgodan obrok koji možete ponijeti na piknik ili čak za marendu na posao.
Sastojci:
500 g pilećeg filea Međimursko pile
1 luk, sitno nasjeckan
1 mrkva, naribana
1 šalica kuhanog graška
2 žlice brašna
1 kokošja kocka
1 žlica maslaca
1 žličica timijana
1 žličica papra
1 pakiranje gotovih lisnatih kora za pite
Priprema:
U velikoj tavi otopite maslac i popržite luk dok ne postane staklast. Dodajte piletinu izrezanu na kockice i pržite dok ne postane zlatnosmeđa.
Dodajte naribanu mrkvu, grašak, timijan, sol i papar. Promiješajte i kuhajte još nekoliko minuta.
Pospite brašno po smjesi i miješajte dok ne postane gusta. Zatim dodajte kokošju kocku, malo vode i kuhajte dok ne dobijete kremastu smjesu.
Ostavite smjesu da se ohladi, a zatim je stavite u pripremljene lisnate kore. Prekrijte još jednim slojem kore, premažite jajem i pecite u pećnici zagrijanoj na 180 stupnjeva oko 25-30 minuta, dok ne postane zlatnosmeđa.
Poslužite toplo, uz omiljeni umak ili salatu.
Piletina s Vegemite umakom
Vegemite je, kao što smo već napisali, kultni australski proizvod i ovo je jelo pravi "hommage" njegovu specifičnom okusu. Mnoge australske kuhinje koriste ovaj začin za dodavanje dubine i bogatstva jelu. Stoga je ovo idealno za sve one koji žele istražiti australski "umami" okus...
Sastojci:
4 pileća filea Međimursko pile
2 žlice Vegemite paste
1 žlica maslinova ulja
1 žlica meda
1 žličica limunova soka
1 žličica senfa
sol i papar po ukusu
Priprema:
U maloj zdjeli pomiješajte Vegemite, maslinovo ulje, med, limunov sok i senf. Premažite pileće filee pripremljenom smjesom i ostavite da se mariniraju 15-20 minuta.
Pecite piletinu na gril tavi ili roštilju pet do sedam minuta s obje strane, dok ne postane zlatnosmeđa i sočna.
Poslužite uz kuhano povrće ili pečeni krumpir.
Pileća prsa u umaku od naranče
Sastojci:
8 manjih odrezaka od pilećih prsa Međimursko pile
150 ml soka naranče
naribana korica 1 naranče
1 naranča
20 g smeđeg šećera
1 žličica oštrog senfa
40 g maslaca
2 žlice ulja
2 žličice Gussnela Dolcela
1 žlica Vegete
Priprema:
Pileće filee lagano stanjite batom za meso. Pospite ih s obje strane Vegetom i ostavite da se mariniraju 10 minuta. Zatim ih premažite senfom sa svih strana.
U većoj tavi zagrijte maslinovo ulje i polovinu maslaca. Stavite pileće filee u tavu i pecite ih na srednje jakoj vatri sedam do osam minuta sa svake strane, dok ne postanu zlatnosmeđi i sočni. Kad su gotovi, izvadite ih iz tave i stavite na topli tanjur.
U istu tavu dodajte preostali maslac, koricu i narančin sok, te šećer. Miješajte na laganoj vatri tri do četiri minute, dok se šećer ne otopi i smjesa se lagano zgusne.
Umutite gustin s malo hladne vode i dodajte u umak. Miješajte dok umak ne postane gust i gladak. Dodajte narezane kolutiće naranče, kratko prokuhajte još jednu do dvije minute. Po potrebi razrijedite umak s malo vode i po želji dodajte još soli.
Poslužite pileće filee na ugrijanim tanjurima, prelijte ih vrućim umakom i stavite po nekoliko kolutića naranče na svaki file. Kao prilog odlično će se slagati kuhana riža ili povrće po izboru.
Savjet:
Pripazite da pileće filee ne prepečete kako bi ostali sočni i mekani!
Sponzorirani sadržaj nastao u suradnji Native Ad Studija Slobodne Dalmacije i Perutnine Ptuj - Pipo.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....