StoryEditorOCM
PelješacStop politizaciji

Tri godine nakon devastacije: Složili se ‘crveni‘ i ‘crni‘, kreće obnova spomenika žrtvama fašizma na pelješkom Taboru

Piše Gabrijela Bijelić
6. studenog 2024. - 07:30

Spomenik na Taboru iznad Pijavičina na Pelješcu, podignut u spomen svim žrtvama fašizma i teško oštećen u vandalizmu 2021., kreće u obnovu i restauraciju. Zahtjevan projekt preuzela je Općina Orebić, a konzultantske poslove tvrtka dubrovačkog povjesničara umjetnosti Ivana Viđena, licencirana za radove na spomeničkoj baštini.

Zatražili obnovu

- Spomenik je ovo svim žrtvama fašističkog terora, našim ljudima pobijenima između 1941. i 1944. To su nevine žrtve, starci, djeca, civili i nešto boraca, ali i svi oni koji su umrli u zbjegu, zatvoru, logoru. U ovom projektu ja sam koordinator i konzultant Općini Orebić i izrađivaču projektne dokumentacije, obrtu za završne radove Kapist Điva Dražića s partnerima. Cijela priča počinje prije tri godine, a pokrenula ju je skupina građana, pedesetak njih iz Dubrovnika, Korčule i našeg kraja te malo šire. Potpisali su tad apel prema četiri pelješke općine Ston, Janjina, Trpanj i Orebić, budući da su spomenik podigli stanovnici Pelješca, te zatražili da se spomenik primjereno uredi i održava. Bilo je to u rujnu 2021., apelu se odazvala samo Općina Orebić na čijem se prostoru spomenik nalazi, na rubu prema klancu poviše Trstenika. Općina je rezervirala proračunske novce u 2024., a mene su zamolili da budem konzultant, ne samo kao povjesničar umjetnosti, već i zato što imam licencu za rad na spomenicima kulture - kaže nam Viđen i dodaje kako je istodobno s apelom iz 2021. pred Ministarstvom kulture pokrenut postupak zaštite kulturnog dobra.

image

Ivan Viđen bit će konzultant u procesu obnove

Vedran Levi/Dubrovačke Knjižnice

- Radi se o iznimno kvalitetnom i modernom arhitektonsko-kiparskom ostvarenju koje treba očuvati. Sad je taj postupak pri kraju. Što se rokova realizacije tiče, trenutačno se izrađuje projektna dokumentacija za restauratorski zahvat, a ona će, vjerujem, biti gotova u najkraćem ruku, do prosinca. Samo uređenje spomenika trebalo bi uslijediti u prvim mjesecima 2025. godine. Spomenik je dva puta bio u raspravi spomenut na Županijskoj skupštini, župan je prvi put odbio govoriti o obnovi, a prije mjesec dana je rekao da će sve biti u redu u tom pogledu - podsjetio je Viđen i naglasio da je najvažnije u slučaju peljeških stradalnika izbjeći politizaciju.

Mislimo na žrtve

Načelnik Orebića Tomislav Ančić potvrdio nam je kako se pripremaju za pokretanje javne nabave za sanaciju spomenika na Taboru. Projekt podupiru i preostale tri pelješke općine, odakle je također bilo stradalih žitelja.

U orebićkom proračunu je za namjenu obnove predviđeno oko 20 tisuća eura. S projektantima dogovaraju izradu projektne dokumentacije: uz potrebne suglasnosti Ministarstva kulture i medija te nositelja autorskih prava, očekuje se da će do kraja godine ići javna nabava, a potom i sanacija.

- Ovaj spomenik koji ćemo obnoviti potporom Mjesnog odbora Pijavičino od velikog je značaja za sve Pelješčane, rijetko koja obitelj s poluotoka nije imala nekog poginulog u Drugom svjetskom ratu. I moj je pradid stradao, važno je da se sve te žrtve primjereno komemoriraju - ocijenio je Tomislav Ančić kojega ljute pokušaji da se događaju prišije politička dimenzija.

image

Načelnik Orebića Tomislav Ančić otpočetka podupire obnovu

Bozo Radic/Cropix

- Neki su govorili da Općina neće obnovu, pa da hoće...svašta je tu bilo. A istina je da smo mi od prvog dana podržavali nastojanja da se spomenik na Taboru primjereno uredi kao trajan spomen za našu recentnu prošlost - zaključio je načelnik Orebića na temu sanacije spomenika koji je prije tri godine stradao pod udarcima maljeva nepoznatih vandala.

Stoji već 41 godinu

Spomenik autora akademskog kipara Ivana Mitrović i arhitekta Zlatka Jerića, otkriven u listopadu 1983. u povodu obljetnice oslobođenja Dubrovnika, odlikuju stilizirani obelisk, te brončani reljef s prikazom stradanja u okupaciji. Na poleđini reljefa, kod zidnog segmenta, ugrađeno je 6 kamenih ploča s uklesanim i obojenim slovima imena 395 Pelješčana stradalnika.

Dubrovačko-neretvanski župan Nikola Dobroslavić u siječnju prošle godine poručio je da spomenik stradanju Pelješčana treba obnoviti, ali uz prethodni dogovor vodstava četiriju peljeških općina kojima upravlja HDZ.

Obnovu spomenika iznad Pijavičina nedavno je podupro županijski vijećnik Mosta Joško Mikuš, rekavši kako se u ovom slučaju radi o odnosu suvremenika prema prošlosti koji mora biti odvojen od političkih svjetonazora.

Stradali od ‘Prinza Eugena’

Među imenima poginulih Pelješčana ima i stotinjak onih koje su u listopadu davne 1943., na poluotoku Pelješcu pobili njemački vojnici Sedme SS divizije ‘Prinz Eugen’. Čak 96 imena njihovih žrtava uklesano je u ovom spomeniku.

Stariji Pelješčani pamte kako je prije njemačkih trupa preko Pelješca protutnjalo i sedam fašističkih ekspedicija. Povijesni izvori govore o tome da su talijanski fašisti na poluotoku na prostoru Janjine otvorili i logor za taoce, kakav nigdje drugdje nije viđen tijekom Drugog svjetskog rata.

Prije tri godine netko je maljevima napao spomenik na Taboru, tukući po obelisku i kamenim pločama, a šteta je procijenjena na više desetaka tisuća eura.

Na reljefu u okviru spoemnika stradalima u Drugom svjetskom ratu ispisano je gotovo 400 imena žrtava fašizma. Od osamostaljenja Hrvatske, spomenik se našao na meti grafitera koji su ga u više navrata ‘ukrasili’ neprimjerenim simbolima, šarali po reljefu, a bilo je i propucavanja. Nastradao je i obližnji napušteni restoran koji je ostao bez ikakvog inventara. Slobodna Dalmacija u kolovozu 2021. izvijestila je o devastaciji spomenika koji su nepoznati počinitelji ‘napali’ maljevima i razbijene kamene ploče pobacali uokolo. Šteta je procijenjena na više desetaka tisuća eura, a o vandalskom činu obavještene su sve mjerodavne službe.

03. siječanj 2025 15:24