Uz bok brojnim razvikanim destinacijama na jugu Dalmacije, sve se češće spominje Pelješac, pogotovo nakon završetka istoimenog mosta. Drugi po veličini hrvatski poluotok za turiste, ali i za domaće, pun je malih, skrivenih destinacija koje nude prekrasnu prirodu, divlje i netaknute plaže, priliku za lov ili hajking, svjetski poznata vina od plavca malog i bogatu, tradicionalnu kuhinju.
Jedna od takvih destinacija je i malo, šarmantno naselje Kuna Pelješka smješteno podno brda Rota u plodnom Kunovskom polju. Kuna je rodno mjesto čuvenog hrvatskog slikara Celestina Medovića, ali i poznate hrvatske gastro blogerice i stručnjakinje za marketing Ane Antunović zapamćene po izvrsnom nastupu na popularnom kulinarskom show-u MasterChef 2021 godine.
Korčulani i Pelješčani znaju da je ova Antunovićka iz one najglasovitije obitelji Antunovića koja već dugi niz godina u Kuni uspješno vodi farmu, agroturizam s rustikalnim smještajem, tradicionalnom konobom i simpatičnim tovarima koji su zasluženo stekli slavu gotovo kao i sama obitelj. Iako trenutno odmara u rodnom mjestu, otkrila nam je osam razloga zašto ovog ljeta posjetiti Pelješac i Kunu.
Osam razloga zašto posjetiti Kunu Pelješku ovog kolovoza
Ako ste mislili da poznajete Pelješac a niste posjetili mjesto Kuna na tom istom poluotoku onda se varate. Razloga za posjetiti Kunu sigurno je mnogo, ali istaknut ćemo danas nekoliko koji će vas sigurno zaintrigirati i pokazati vam što raditi na Pelješcu.
Ime ovog mjesta ne dolazi od naše voljene valute, iako je lijep podsjetnik na nju, već se smatra da je porijeklo od talijanske riječi colna što znači uzvisina, a od uzvisine odnosno gomile nastalo je današnje mjesto.
Kuna Pelješka smještena je između pitomih brežuljaka pelješke župe i okruženo brojnim vinogradima što odmah daje i jasnu sliku čime se mještani Kune bave.
Kuna - Selo loze i kista: 1997. godine snimljen je film HRT-a s nazivom "Kuna – Selo loze i kista" jer su pod istim nebom gdje je rastao i stasao poznati hrvatski slikar Mato Celestin Medović stasali i brojni samouki umjetnici čija su djela i danas na zidovima obiteljskih kuća, muzeja i svetišta. Je li do zraka ili do Celestinova nasljeđa nije se otkrilo, ali Kuna se slobodno može zvati selom umjetnika.
Vinogradarstvo, obiteljske vinarije i nagrađena vina: Već pri dolasku u mjesto jasno vam je čime se Kunovljani bave – lozom i vinogradarstvom. Od malih obiteljskih vinarija nastale su ozbiljne proizvodnje plavca malog, ali i brojna obiteljska gospodarstva čija vina osvajaju nagrade i nepca. Vina Roso i Palihnić možete vidjeti na policama trgovina, a dolaze baš iz Kune.
Gastronomski doživljaji: Dobro vino ide s dobrom hranom, a Kunovljani su to odlično spojili. U glavnoj ulici kojom su nekada tovari nosili grožđe do konoba danas je čak šest ugostiteljskih i dva smještajna objekta. Naširoko poznat, najprije po farmi magaraca a zatim po odličnoj hrani, Agroturizam Antunović otvorio je vrata svoje konobe prije više od 20 godina. Ostali sumještani su se svojom ponudom nadovezali na turističku priču pa se danas Kuna sve češće posjećuje kao eno-gastro odredište. Vina Violić nude odličan plavac rukatac i pošip, a poznati su i po svom maceriranom Orange vinu te slatkoj terasi u središtu ulice koja je postala omiljena stanica domaćih i gostiju.
OPG Jurović uz izvrsna vina u svojoj konobi ponudit će vas i domaćim jelima, a na samom početku ulice šarmantni je wine bar Monte Cristo gdje se često uz čašu vina čuje i pjesma uz gitaru u opuštenim večernjim druženjima. Posebna je i terasa samoposlužnog wine bara Okusi me koji nudi vina iz cijele Dalmacije uz note Edith Piaf što rezultira čarobnom atmosferom.
Ranč s magarcima: Magarci, tovari, ove predivne životinje koje su iznijele povijest Dalmacije na svojim leđima danas žive jednim sretnijim životom na Agroturizmu Antunović. Na malom ranču pored sela dvadesetak magaraca svakodnevno prima brojne goste, a najviše vole one s kojom jabukom ili mrkvom. Posjetiti ih može bilo tko, a upravo zbog njih brojni posjetitelji otkriju i istraže Kunu.
Svetište Gospe Delorite: Svetište Gospe Delorite je jedino svetište na Pelješcu. O tome kako je ova velebna crkva nastala postoje brojne priče, a jedna od njih kaže i da je po papinoj odluci izgrađena točno na sredini Pelješca. Prekrasna sama po sebi, Delorita je i kuća brojnih umjetnina kako Mata Celestina Medovića, koji je i sam bio svećenik pa je brojna svoja djela ostavio crkvi, tako i fra Ambroza Testena, slovenskog svećenika koji je velik dio života proveo baš u Kuni. Na veliku žalost mještana i posjetitelja, crkva nije otvorena svaki dan već samo nedjeljom u vrijeme mise, ali i sam posjet šimatoriji ispred crkve ostavit će vas bez daha.
Perivoj Mata Celestina Medovića: Slikara Celestina Medovića spomenuli smo već nekoliko puta, no njemu su Kunovljani posvetili i prekrasan perivoj na ulazu u mjesto koji je naslonjen na crkvu Marijina uznesenja, okruženi stoljetnim čempresima. Upravo je šetnja kroz selo od magaraca i Delorite, kroz park i oko crkve, a zatim preko pjace do središta mjesta, nešto što privlači sve više gostiju koji uživaju u pogledu, tišini i prekrasnim zalascima sunca.
Ljetne fešte: Uz vino i hranu, fešta je svaki dan, ali Kunovljani ovog ljeta pripremaju čak dvije fešte. Prva je ona tradicionalna fešta od baluna kojom se slavi uspjeh domaćeg kluba NK RÂT, a 9. kolovoza na kunovskoj pjaci zapjevat će grupa ET i Zlatko Pejaković. Prvi put ovog ljeta, točnije 17. kolovoza, održat će se i Wine street festival koji će sve kunovske i pelješke vinare izvesti na glavnu ulicu gdje će posjetitelji moći probati vina. Uz vino bit će pršuta, sira, ali i grilla, a sve će začiniti prikazivanje dokumentarca iz 1997. godine koji smo spomenuli na početku ovog teksta.
Crkvice i Sveti Roko: Ako znate pjesmu "Sveti Roko čuvaj našu valu" poznatog kantautora Vlatka Škurle, onda trebate znati i ovo: Vlatko Škurla rodio se u Kuni, napisao je pjesme o gotovo svim pelješkim mjestima, a posebnu pjesmu posvetio je kunovskoj vali Crkvice koja je jedna od prvih luka na ovom području, izgrađena ponajviše za prijevoz pelješkog vina na carski dvor u Beču. No zanimljivostima tu nije kraj jer su Crkvice jedno od rijetkih nenaseljenih mjesta s crkvicom Svetog Roka i to baš ovom iz pjesme. Sveti Roko tako je zaštitnik ovog mjesta, a 16. kolovoza posebno je veselje najmlađima. To je dan kad prvi put skoče u more s velikog mula u Crkvicama i dobiju plivačku diplomu, nerijetko prvu diplomu u životu. Ovaj običaj u Kuni postoji već desetljećima, a prve su diplome bile ispisane na WC papiru. Danas je to velika dječja fešta obilježena veseljem, igrama i skokovima u more.
Uz ovih osam razloga za posjetiti Kunu ima i mnogo više, no njih ćemo ostaviti vama na istraživanje. Ako u Kunu dođete u rano poslijepodne, dočekat će vas tišina i mir malog dalmatinskog mjesta, no ako se tu zateknete u kasno poslijepodne ili navečer, iznenadit će vas život koji teče ovim mjestom i njegovom glavnom ulicom. Prije ili kasnije Kuna će zasigurno postati neizbježno eno-gastro odredište kako domaćih gostiju tako i sve brojnijih posjetitelja, uvjerena je Ana Antunović.