Što donosi novi zakon o vodnim uslugama i vodno-gospodarskim područjima. Na to pitanje u ovom trenutku gotovo je nemoguće odgovoriti. Zakonodavac je predvidio formiranje jednog vodnogospodarskog poduzeća i izjednačavanje cijene vode na uslužnom području. Ali građane na prvom mjestu zanima hoće li im poskupjeti voda jer logično je da će netko morati pokrivati minuse gubitaškim komunalnih poduzeća jer nisu svi koji se ujedinjuju uspješni i profitabilni. Neki su više ili manje razvijeni, neki godinama nisu ulagali u cjevovode pa im voda curi na sve strane. I to će se plaćati iz zajedničke kase tog novoformiranog poduzeća. Tako je predviđeno u zakonu i primjenjuje se na čitavu državu bez iznimke.
Konkretno za dolinu Neretve je predviđeno formiranje jednog uslužnog područja pa slijedom toga i jednog regionalnog komunalnog poduzeća, kojem će se uz neretvanske gradove i općine priključiti i Vrgorac, Podgora, Gradac te Zagvozd iz Splitsko-dalmatinske županije. Kao poduzeće preuzimatelj određeno je društvo Izvor Ploče, koje mora pripremiti sve „papire“ za osnivanje novog poduzeća koje će po svemu sudeći imati jedanaest udjelničara. Pa, iako je određen kao poduzeće preuzimatelj ne znači nužno da će u novom poduzeću Izvor Ploče biti glavni-pojašnjava nam stručnjak za trgovačko pravo.
- Nije isto unosite li u zajedničko poduzeće stol i stolicu ili zgradu, građevine i opremu. Koliko unesete toliko imate prava glasa u upravljanju-ističe naš sugovornik.
Međusobni odnosi vezani za organizaciju, poslovanje i upravljanje društvom preko kojeg će obavljati komunalnu djelatnost regulirati će se društvenim ugovorom a budućim poduzećem će svaki udjelničar upravljati sukladno visini svog uloga. Osim djelatnosti kojom se poduzeće bavi, tim društvenim ugovorom se određuje i naziv, sjedište, pečat poduzeća te visina temeljnog kapitala.
Sličan primjer dobre prakse već imamo u Regionalnom vodovodu Neretva-Pelješac-Korčula-Lastovo-Mljet, koji ima dvanaest udjelničara (Korčula 21 %, Metković 12 %, Blato 11%, Kula Norinska 2 %, Lastovo 8 %, Mljet 3 %, Opuzen 4 %, Orebić 14 %, Slivno 2%, Smokvica 2%, Ston 9 %, Vela Luka 12%) i uspješno posluje.
Budućim regionalnim poduzećem, koje će pokrivati šire područje doline Neretve upravljati će skupština, nadzorni odbor i uprava koju bira skupština većinom glasova.
Uprava društva sastoji se od jednog člana - direktora društva. Ukoliko potrebe posla to bude zahtijevale uprava može imati i više članova. Odluku o upravi donosi skupština, koja imenuje i opoziva i članove nadzornog odbora. Skupštinu društva sačinjavaju svi članovi društva koji su upisani u knjigu poslovnih udjela društva.
Skupština može donositi odluke ako u njenom radu sudjeluju članovi društva čija ukupna vrijednost poslovnih udjela iznosi više od 50 posto vrijednosti temeljnog kapitala društva.
Prilikom glasovanja svaki poslovni udio nosi onoliko glasova koliko iznosi njegovo učešće u temeljnom kapitalu.
Prema prvim projekcijama najveći udjelničar novog poduzeća bi trebao biti grad Metković koji će slijedom toga steći i najveća upravljačka prava. Prema stanje bilance Metković d.o.o. za vodoopskrbu i odvodnju raspolaže sa 102, 8 milijuna kuna vrijednosti imovine. Također Metković može prebaciti svoje poslovne udjele iz Regionalnog vodovoda NPKLM u iznosu od 19,2 milijuna kuna koja će se unijeti u temeljni kapital novog društva, pa bi pojedinačno trebao biti „najjači“ udjelničar.
Grad Ploče odnosno komunalno poduzeće Izvor (koje je Vladinom uredbom određeno kao društvo preuzimatelj) u temeljni kapital novoofrmiranog društva unosi 40 milijuna kuna vrijednosti imovine (toliko je upisana u godišnjoj bilanci) dok će Vrgorac sudjelovati sa 68 milijuna kuna. Opuzen je manji udjelničar i njegova imovina iznosi 4,7 milijuna kuna.
Za pretpostaviti će da će Pojezerje, Zažablje, Gradac, Podgora i Zagvozd koji nemaju svoja komunalna društva u temeljnom kapitali novoofrimranog poduzeća sudjelovati sa zakonskim minimumom od deset tisuća kuna. U boljoj poziciji su Kula Norinska i Slivno koji bi svoja 2 % udjela iz NPKL (3,2 milijuna kuna) mogli prebaciti u novo regionalno poduzeće doline Neretve.
Rok u kojem bi se lokalna komunalna poduzeća trebala udružiti u jedinstveno poduzeće na vodoouslužnom području je šest mjeseci od donošenja uredbe Vlade RH, dakle najkasnije do ljeta. Ukoliko se sudionici ovog projekta ne uspiju dogovoriti, Ministarstvo gospodarstva donosi rješenje o prijenosu korištenja komunalnih vodnih građevina na društvo preuzimatelja, uključujući i poslovne prostore koji sadrže upravljačko-nadzornu opremu sa brojem zaposlenika na dan 31. prosinca 2018 godine.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....