StoryEditorOCM
DubrovnikINFLACIJA U RELIGIJAMA

Provjerili smo koliko su krešila dubrovačka krštenja, vjenčanja, sprovodi.... Evo koliko će plaćati katolici, koliko pravoslavci, a koliko muslimani

Piše Gabrijela Bijelić
10. siječnja 2023. - 21:34

U novu godinu s novim cjenikom crkvenih usluga. Bit će skuplje vjenčati se i umrijeti, a i cijena svetih misa korigirat će se naviše, izvijestili su mediji na razmeđu godina. O korekciji ‘cjenika‘ je još u listopadu prošle godine odlučila Hrvatska biskupska konferencija čijim su se smjernicama poveli i iz Dubrovačke biskupije:

- Visina taksi kod nas slijedi smjernice HBK, a neke stavke koje su se i ranije dodatno naplaćivale i dalje će imati poseban tretman. Napominjemo da je u Crkvi praksa da oni koji ne mogu dati novčani prilog nisu to obvezni učiniti. Za misu koji će svećenik predslaviti na nakanu vjernika treba izdvojiti 7 eura, dok je gregorijanski niz (30 misa uzastopno) 350 eura. Za vjenčanje u uobičajenim okolnostima taksa je 50 eura, a isto toliko i za sprovod. Pristojba za crkvene dokumente poput krsnog, slobodnog, vjenčanog ili smrtnog lista iznosi 5 eura - izvijestili su nas iz Dubrovačke biskupije:

- Taksovnik kojim se određuje misni stipendij kao i novčani prilozi za pojedine sakramente te druge administrativne usluge nisu se značajnije mijenjali posljednjih 20 godina, pa su biskupi Hrvatske biskupske konferencije uz uvođenje eura odlučili korigirati takse koje je već ranije trebalo uskladiti i poboljšati - dodali su.

image

Poskupljenje crkvenih usluga stiglo je s novom godinom

Srdjan Vrancic/Cropix/Cropix

Cijene iste 25 godina

O iskustvima sa ‘cjenikom’ o kojem je raspravljala HBK, više nam je rekao gvardijan Samostana Male braće fra Josip Sopta:

- Na primjeru mise koja je ranije bila 50 kuna, a sad je 7 eura, vidi se da je korekcija cijene minimalna, gotovo nikakva. Dvije ili tri kune razlike doista nije mnogo. Ipak za misu treba cvijeće, struja, čišćenje crkve, misle neki ljudi da je to tek tako, ali nije. Dakako da je oprez uvijek dobrodošao, ali poskupljenja sigurno nisu tako strašna. Moram priznati da su dosadašnje tarife stvarno bile preniske, nekih 25 godina bili su skoro nepromijenjeni iznosi. Mislim da 7 eura za misu nije pretjerano. Usporedbe radi, sjetim se kako se u stara vremena za misu plaćalo kao kilo sira ili litra ulja. A ako znamo da je sir sad 150 kuna kilo, a ulje stotinjak kuna litra, jasna je računica, i uz novu cijenu smo jeftiniji – ističe s osmijehom gvardijan Male braće.

image

Dr. fra Josip Sopta, gvardijan Samostana Male braće u Dubrovniku: Nekad se misa plaćala kilom sira, bocom ulja...

Tonči Plazibat/ Cropix

Kako stoje s naplatom ‘dažbina’ za duhovne obrede i ima li i kod njih poskupljenja zbog aktualne inflacije, raspitali smo se u Srpskoj pravoslavnoj općini Dubrovnik:

- U dubrovačkoj parohiji cijene crkvenih “usluga” neće i ne mogu poskupjeti, zato što te cijene kod nas i ne postoje. Sve crkvene tzv. “svete tajne” u nas su potpuno besplatne. Ne postoji cijena za krštenje, vjenčanje, pogreb i ostalo, niti će ijedan svećenik od naroda tražiti ikakav novac za to. Ako neko od vjernika nešto želi, potpuno slobodno i od samoga sebe potaknut, priložiti crkvi - to može učiniti, ali mu nitko ni za što neće tražiti ni kune (ili sada eura) – objasnio nam je dubrovački paroh Vladan Perišić. Napomenuo je kako u pogledu gratis ‘vjerskih usluga’ dubrovačka parohija nije izuzetak:

- Isto pravilo vrijedi i u cijeloj Zahumsko-hercegovačkoj eparhiji (koja odgovara naslovu biskupije op.a.). Za dalje ne znam, ali sve i da negdje u SPC postoji cjenik, a ne znam za takvo što, očigledno je da postoji i autonomija čim mi ovdje možemo a da ne naplaćujemo ništa – kazao nam je paroh Perišić.

image

Vladan Perišić, paroh Pravoslavne crkve u Dubrovniku

Božo Radić/cropix

Benefit za članove zajednice

Zanimalo nas je i kako su troškovi vjerskih usluga regulirani u Islamskoj zajednici u Dubrovniku. Dubrovački imam Salkan ef. Herić naglašava kako za vjernike nema nikakvih posebnih tarifa za vjerske obrede.

- Ako se nešto i plaća, to je simbolično. Primjerice, kod nas su gratis vjenčanja, nadijevanja imena, te molitveni dio pogreba. Drugi dio pogreba je opremanje pokojnika po vjerskim običajima. Materijalnu obvezu u tom dijelu članovi zajednice imaju kod nabavke ćefina, bijelog platna u koje se prema običajima umata pokojnik. Plaća se i čišćenje i kupanje umrlog koje obavljaju za to osposobljene osobe ili uža rodbina. Nemamo klasičan pravilnik, već benefite po pitanju vjerskih usluga koje stječe svaki član naše zajednice ako uplaćuje priloge koji su na neki način fiksirani, godišnje, polugodišnje i sl. Tko nije član zajednice, a primjerice poželi pogreb prema vjerskim običajima, morat će platiti neku vrstu ‘penala’, nešto kao obeštećenje članstvu koje cijeli život uplaćuje priloge – obrazlaže imam Herić i dodaje kako na godišnjoj razini članovi zajednice za tu svrhu izdvajaju oko 100 eura.

image

Imam Salkan efendija Herić: Kod nas su gratis vjenčanja, nadijevanja imena, te molitveni dio pogreba

Božo Radić /Cropix

- Uplate priloga kroz godinu su benefit za članove zajednice kroz vjerske usluge. Gratis je primjerice i ako par spoji vjersko i građansko vjenčanje. Postoje i namjenski fondovi za edukaciju, vjeronauk, no ne i poseban cjenik za ‘vjerske usluge’ – zaključuje naš sugovornik.

Rastu i naknade svećenicima

Početak godine u Katoličkoj crkvi obilježava i povećanje svećeničkih plaća, odnosno naknada, koje je također najavljeno na prošlom zasjedanju Hrvatske biskupske konferencije. Porast primanja bit će od 15 do 20 posto.

Visine naknada ovise o službi i godinama staža u župi, biskupiji ili metropoliji gdje služe, broju vjernika koje preuzimaju te mjestu primatelja u hijerarhiji. Jutarnji je jesenas izvijestio da svećenici kod nas ne primaju klasične plaće niti, sukladno ugovoru između Hrvatske i Svete Stolice, plaćaju porez na dohodak i pripadajuće prireze, već im matične župe isplaćuju mjesečne naknade.

Jutarnji je naveo kako je početna plaća tek zaređenog svećenika (kapelana) dosad bila tek 4 tisuće kuna. Za svake dvije godine službe dobivao je dodatnih samo 50 kuna. Dakle, mladomisnik je primao naknadu od 4000 kuna, onaj s dvije godine staža 4050 kuna, s deset 4250 kuna itd. Podmirenje troškova zdravstvenog i mirovinskog osiguranja briga je biskupija.

Povrh osnovne plaće i dodataka temeljem staža i eventualnog napredovanja, svećenici su imali pravo i na nagradu od 50 kuna za svaku odsluženu misu, što mjesečno znači oko 1500 kuna. Novac od milodara, vjenčanja, sprovoda i darova vjernika, poput novčane zahvale za blagoslov kuća sad ulazi u župnu blagajnu, kao i lemozina. Dio primanja, podsjetio je JL, svećenstvu dolazi i iz proračuna RH.

Prema ugovoru s Vatikanom, država je dužna svakog mjeseca za svaku od 1530 župa uplatiti sredstva u bruto iznosu dviju prosječnih radničkih plaća – što je dosad iznosilo 21 tisuću kuna.

23. svibanj 2024 15:44