StoryEditorOCM
DubrovnikKRIZA I GRADSKA DRUŠTVA|

HOĆE LI MIJENJATI I CIJENE? Sanitat već smanjio plaće, Libertas će isto, a Vodovod još odolijeva

Piše Silvia Rudinović
16. travnja 2020. - 10:18
U Vodovodu kažu kako je „odgovornim poslovanjem prethodnih godina osigurana određena novčana rezerva te je na taj način osigurano stabilno funkcioniranje tvrtke u trenutačnom razdoblju“. Zbog toga neće dirati u plaće, a naknade članovima nadzornog odbora su ukinute.

Plaće ostaju, ali i cijena vode

- S obzirom da je sigurna opskrba pitkom vodom jedan od preduvjeta efikasnog suočavanja s ovom krizom, Vodovod i dalje radi kao uobičajeno. Sve trenutačne investicije i dalje su u tijeku, a radnici Vodovoda uredno obavljaju dužnosti, što se vidi na svim dijelovima grada gdje se obavljaju radovi, od Ulice Iva Vojnovića, Kantafiga, Ulice Marka Marojice, Šetališta Nika i Meda Pucića, Ulice kardinala Stepinca, Lozice, Zatona, i brojnih drugih. Ujedno su i dalje u tijeku pripreme za najveći investicijski val u povijesti tvrtke, projekt Aglomeracije Dubrovnik, na čijoj se realizaciji i pripremi samih projekata predano radi, a koja će se u najvećem dijelu sufinancirati sredstvima iz EU fondova. Zbog svega gore navedenog, trenutačno se nije pristupilo smanjenju plaća zaposlenicima, posebice jer velika većina njih, ponajviše djelatnici tehničkih službi, svakodnevno na terenu riskiraju svoje zdravlje kako bi naši sugrađani na cijelom području kojim upravlja Vodovod, dakle od Duboke Ljute do Stona, imali pitku vodu u svojim domovima. Naravno, ukoliko se ova kriza nastavi i kroz naredno razdoblje Vodovod će razmotriti i takve poteze – kažu u Vodovodu.
Uprava uštede planira u poslovanju, prolongiranjem ili ukidanjem manje bitnih investicija, sve kako bi se omogućila isplata punog iznosa plaće zaposlenicima. Međutim, napominju kako je rano prognozirati posljedice krize, pa su pripremili više scenarija za nastavak poslovanja.
 

Linearno smanjenje

Glasnogovornik javnog gradskog prijevoznika Libertas, Nikša Grljević odgovara kako su zbog otežanih mogućnosti poslovanja prinuđeni na smanjenje plaća od 10 posto, počevši s tekućim mjesecom. Obustavljena je i isplata naknada članovima Nadzornog odbora, koja inače iznosi tisuću kuna. Bez naknada u travnju, svibnju i lipnju ostaju i članovi nadzornog odbora Vrtlara. Što je s njihovim plaćama, koje su i inače najniže među gradskim poduzećima?
- Dobili smo preporuke od Grada i za navedeni trošak. Sigurno ćemo ići na smanjenje plaća, ali linearno, u nešto manjem omjeru koji će uvelike ovisiti o nastavku trenutačne situacije u kojoj se cijeli svijet nalazi i o poslovanju Društva. Kako smo Društvo koje ima najmanje plaće, odlučeno je da taj trošak bude ipak posljednji trošak koji ćemo dirati – odgovara direktorica Alma Majstorović.
Prema tim preporukama, zaposlenicima Vrtlara ove godine nije isplaćena uskrsnica.
Sanitat je još 8. travnja objavio odluku o smanjenju plaća za 10 posto svim radnicima i ukidanje naknade za članove Nadzornog odbora, u trajanju od tri mjeseca. Obustavili su naplatu parkiranja, zakupnicima poslovnih prostora prepolovili su mjesečni zakup za travanj, svibanj i lipanj, a cvjećarima na gruškoj placi umanjili račune za 70 posto. Njihova služba svakodnevno dezinficira bolnicu, vozila hitne pomoći, autobuse i ostale objekte i vozila po nalogu Stožera civilne zaštite. Dio zaposlenika raspodijeljen je na ulaz u Opću bolnicu Dubrovnik, dok su zaposlenici javnog prijevoznika Libertas na ulazu u Studentski dom, sekundarnom bolničkom objektu za oboljele od COVID-19.
23. svibanj 2024 16:49