StoryEditorOCM
Turizam i gospodarstvoUŠTEDA ENERGENATA

Tko će platiti smještaj u vili s bazenom pa da i na odmoru štedi vodu i struju, pitaju se iznajmljivači? Hotelijeri traže amortizacijske mjere Vlade, poskupljenje struje odnijet će im cjelogodišnju dobit

Piše Maja Rilović Koprivec
29. srpnja 2022. - 12:04

Smjernice za uštedu energije u Hrvatskoj  kojima  Vlada uz ostalo predlaže grijanje prostorija na najviše 21 stupanj, hlađenje na 25 stupnjeva, veću uporabu LED rasvjete i javnog prijevoza, te jeftinije tarife struje, hrvatski će građani lako prihvatiti. Zbog visokih računa već su se uvelike pridržavali štednje energije na svakom koraku. No smjernice za uštedu odnose se za razdoblje od početka kolovoza do kraja ožujka iduće godine, što za nas znači početak usred špice turističke sezone. A kako goste koji su skupo platili  svoj klimatizirani smještaj  s bazenom privoljeti na štednju? Pitanje je to za sve iznajmljivače i hotelijere koji ovih dana slušaju preporuke ministra gospodarstva i održivog razvoja o paketu mjera štednje energije  koje  temelje na dokumentima koje je donijela Europska komisija.

image

Ilustracija

Matko Begovic/Cropix

Hoćemo li uskoro po uzoru na Hanover isključiti toplu vodu za pranje ruku u javnim zgradama, ugasiti fontane i noćna svjetla koja osvjetljavaju gradsku vijećnica i Knežev dvor, pa da gosti samo danju idu u razgledanje? Hanover je također zabranio korištenje prijenosnih klima, grijalica i radijatora… Sve ono bez čega mi, u nedostatku plina i toplana,  ne živimo  ni zimi ni ljeti. Odnosno kada je u pitanju turizam, ono od čega živimo.  Tko će platiti  smještaj u vili s bazenom pa da i na odmoru štedi vodu i struju i što tu uopće mogu napraviti iznajmljivači?

Već ima pritužbi

- Malo toga, osim da zamole goste da  budu pažljivi s energentima – kaže predsjednica Udruge iznajmljivača RH Barbara Marković.  – Iznajmljivači se  već godinama muče i vode bitke oko korištenja klima uređaja. Preporuka je svima, a i osobno sam to napravila, ugraditi  senzore na vrata i prozore, pa da se u  trenutku kada se otvaraju vrata i prozori, klima  gasi. To je jedino što mogu preporučiti iznajmljivačima za ubuduće jer neće ovo tako lako stati, morat ćemo svi biti  pažljiviji. A da će se  gosti pridržavati nekih preporuka u smještajnim jedinicama koje to nemaju, teško. Naravno, treba goste upozoriti, naznačiti im da obzirom na situaciju klime gase, da se štedi energija i to je nešto što bi trebao i već govori svaki iznajmljivač.  Svi smo mi osjetljivi na plaćanje troškova struje pa ćemo morati biti i pažljiviji – govori Marković.

image

Barbara Marković

 Štednju vode, a redukcije su već počele u Istri,  još je teže provesti, jer iznajmljivači, kaže Marković,  već primaju pritužbe kako se voda u jakuzi kadama i bazenima ne mijenja po odlasku svake grupe gostiju,  mada postoje sredstva kojima se bazeni i kade održavaju kako bi bili čisti, a minimalizirali potrošnju. -  Voda iz jakuzija koristi se za pranje terase, pa i tako štedimo. Postoje načini za štednju i ljudi to već rade, ali da bi trebalo više upozoravati goste  nego je to bio slučaju prethodnih godina, to obavezno  - kaže Marković.

Dobit za struju

Velike hotelske kuće čija je potrošnja, a i cijena energenata mnogo veća, već su i prije najnovije situacije s energentima iznimnu pažnju posvećivale racionalnom korištenju energije. Direktor Hrvatske udruge turizma, Veljko Ostojić, navodi kako je svaka članica HUT-a  realizirala projekte poput grijanja tople vode putem solarnih panela, veliki broj njih radi na postavljanju fotonaponskih panela na svoje objekte te na druge razne načine koriste obnovljive izvore energije u okviru njihovih strategija održivog razvoja (ESG strategije).  

image

Ilustracija

Najnovije smjernice EU-a, a time i Hrvatske, primjenjivat će se u objektima i vremenu kada je to moguće te smo uvjereni da će gosti imati razumijevanja za nove mjere. Držimo da je izuzetno važno kvalitetno iskomunicirati razloge uvođenja pojedinih mjera koje će omogućiti održivost u poslovanju te zajedničku proaktivnost u očuvanju naše planete – navodi Ostojić. Kompanijama međutim  uz optimiranje potrošnje energenata,  ostaje veliki izazov višestruki porast cijena električne energije, pa očekuju od Vlade mjere kojim će ublažiti posljedice novog poskupljenja.

image

 Veljko Ostojić
 

Goran Sebelic/Cropix

- U HUT-u smo napravili anketu među najvećim turističkim kompanijama o povećanju njihovih troškova za električnu energiju, a simulacija koja pretpostavlja da imamo situaciju da svima istekne ugovor s HEP-om trenutno, godišnji trošak električne energije bi im po novim ugovorima bio povećan za milijardu kuna. S obzirom da je ukupna dobit sektora lani iznosila je 1,1 milijardu kuna to znači da bi poskupljenje samo električne energije odnijelo cijelu dobit sektora.  Velik broj zemalja u EU je već kreirao amortizacijske odnosno kompenzacijske mjere pa se nadamo da će i naša Vlada, kao što je efikasno reagirala s mjerama očuvanja radnih mjesta za vrijeme pandemije, i sada brzo pronaći kvalitetno rješenje. Smatramo da prostor itekako postoji s obzirom da se oko 70 posto električne energije u Hrvatskoj proizvodi iz domaćih izvora  - ističe direktor Hrvatske udruge turizma.

08. siječanj 2025 19:33