StoryEditorOCM
KulturaDUBROVAČKE KNJIŽNICE POZIVAJU

Predstavljanje prvog izdanja svih djela Hanibala Lucića koje je priredio Ivan Lupić

Piše r. r.
23. rujna 2024. - 08:47

 

U sklopu Dana europske kulturne baštine Dubrovačke knjižnice i Ogranak Matice hrvatske u Dubrovniku organiziraju predstavljanje knjige „Djela Hanibala Lucića“ koju je priredio prof. dr. sc. Ivan Lupić koji će, uz prof. dr. sc. Slavicu Stojan, predstaviti knjigu. Događanje će se upriličiti u utorak, 24. rujna 2024. u Čitaonici Narodne knjižnice Grad s početkom u 19 sati.

Matica hrvatska u svojoj vodećoj biblioteci Stoljeća hrvatske književnosti objavila je Djela Hanibala Lucića. Ovo je prvo izdanje svih Lucićevih djela jer obuhvaća i njegovu zbirku talijanskih pjesama koju je našao 2018. godine, a koja je tiskana 1556., iste godine kad i Lucićevi hrvatski stihovi.

Dubrovačko predstavljanje Djela inspirirano je činjenicom kako je Lucić u svom djelu jako vezan za Dubrovnik, piše poznatu pjesmu „U pohvalu grada Dubrovnika“, a svoju prevažnu dramu „Robinja“ smješta baš u Dubrovnik.

Lupić ističe da iako Lucić nije bio povezan s pjesničkim krugovima u Dubrovniku, bio je revan čitatelj dubrovačke poezije do koje je mogao doći samo u rukopisnom obliku. Utvrđeno je kako je od svih hvarskih renesansnih pjesnika usvojio najviše dubrovačkih jezičnih obilježja. […] Lucić je hvaljen kao naš ponajbolji renesansni lirik, njegova Robinja izuzetno je važan događaj u povijesti naše starije drame, njegove pjesničke poslanice izrazito su vrijedni svjedoci naše renesansne kulture, a među njegova postignuća možemo ubrojiti i činjenicu da je svojom pjesničkom pohvalom Dubrovnika sudjelovao u inauguraciji jedne važne tradicije koja je našla nastavljače u šesnaestom stoljeću i svoj vrhunac dosegla u Gundulićevoj Dubravci.ˮ (Ivan Lupić)

Ovogodišnja manifestacija Dana europske baštine obilježava se u 66 naselja diljem Hrvatske s više od 130 događanja, koja organizira 140 ustanova poput muzeja, knjižnica, arhiva, udruga u području kulture i kulturne baštine, kulturno-umjetničkih društava, instituta, fakulteta, osnovnih i srednjih škola, turističkih zajednica i ostalih. „Baština koja povezuje - kulturne rute i mreže!“ središnja je tema na europskoj razini, kojom se želi naglasiti važnost zajedničkih vrijednosti, povijesti i kulturne baštine koja trajno povezuje i umrežava pojedince i zajednice europskih naroda. Dane europske baštine zajednički organiziraju Europska unija i Vijeće Europe, koje ih je pokrenulo 1985. Riječ je o jednom od najraširenijih participativnih kulturnih događanja u Europi.

04. prosinac 2024 10:30