U grandioznom zdanju nove Grand Palais Ephemere u Parizu 15. veljače otvoren je Salon Art Capital pod visokim pokroviteljstvom predsjednika Francuske Republike Emmanuela Macrona, ministrice kulture Roselyne Bachelot i predsjednika Udruženja nacionalnih muzeja Francuske i Grand Palais Chrysa Dercona.
Slikar Stjepko Mamić jubilarni dvadeseti put put predstavlja svoja umjetnička djela pariškoj publici. Ovo je njegovo šesto uzastopno izlaganje na prestižnom Art Capital koji se održava od 2006 go dine po odluci Ministarstva kulture i voljom za ujedinjene salona četiri povijesna pariška udruženja umjetnika: Les Artistes Français (Salon francuskih umjetnika), Les Artistes Indépendants (Salon nezavisnih umjetnika) , Comaparaison (Salon usporedbe) i Salon du Dessin et Peinture a L'Eau ( Salon crtanja i slikarstva na bazi vodenih medija). Art Capital svake godine okupi oko 2000 najboljih umjetnika iz Francuske i cijelog svijeta: slikare, crtače, kipare, gravere, vizualne umjetnike, fotografe, arhitekte iz svih sfera života, već svjetski priznate umjetnike i talente u nastajanju. Povijesni pariški saloni su prestižina mjesta za izlaganje umjetničkih djela koje tijekom Art Capitala posjeti oko 40 do 50 tisuća ljubitelja umjetnosti.
Ove godine Capt. Stjepko Mamić po drugi put izlaže istovremeno na dva najstarija i najvažnija povijesna pariška salona: Salonu des Artistes Français i Salonu des Artistes Independents, na kojima je izložio slike velikih dimezija 200x150 cm na lanenom platnu, sa njegovim prepoznatljivim motivima našeg podmorja. Mamićeva slika “Net Magna” na Salonu francuskih umjetnika s njegovim prepoznatljivim motivom ribarske mreže i prikaza podmorja ispod morske površine tijekom tradicionalnog noćnog ribanja “na fero” te Corals Reef na Salonu nezavisnih umjetnika privukle su pažnju brojnih posjetitelja Salona i za što je dobio velike komplimente.
Na Salonu des Artistes Francais je predstavljeno novo izdanje poznatog francuskog art magazina ART & Design posvećeno Art Capitalu, u kojeg je po drugi put uvršten tekst o Stjepkovoj umjetnosti što je još jedan znak priznanja njegovom radu.
Svečanom vernissageu održanom 15. 02. 2022. god. nazočila je opunomoćena predstavnica Veleposlanstva Republike Hrvatske u Parizu Gospođa Senka Burić sa suprugom, vojni ataše RH u Parizu pukovnica Sandra Jonjić i opunomoćena ministrica u stalnom predstavništvu RH u sjedištu UNSECO a u Parizu Gospođa Gordana Genc.
Art Capital kao ugledna, najveća i najvažnija izložba u Francuskoj nastao je 2006. god. odlukom pariških Povijesnih Salona (Salons Historiques) u Grand Palais za ujedinjenje njihovih snaga, različitih načina rada i trendova u umjetnosti kako bi stvorili jedan novi inovativni i jedinstveni umjetnički događaj. Art Capital, kao i povijesni pariški saloni od Velike svjetske izložbe davne 1901. godine god., do ove godine održavao se pod svodom povijesnog zdanja Grand Palais, remek djela arhitekta H. Deglanea. Od tada se tradicija Salona prekidala samo za vrijeme ratova ili radova na obnovi palače a Art Capital u studenom 2015. nije održan zbog terorističkog napada u Parizu. Ove godine Art Capital održan je po prvi put u novom zdanju Grand Palais Ephemere izgrađenoj prošle godine na Marsovoj poljani ispred Eiffelovog tornja.
Biti učesnikom povijesnih pariških Salona ujedinjenih u Art Capital je privilegija za svakog umjetnika, pa tako i Capt. Stjepka Mamića ali i njegov rodni Dubrovnik I Hrvatsku, osobito uzevši u obzir činjenicu da su na pariškim salonima kroz povijest od davne 1667. do danas izlagali svi svojevremeno najvažniji svjetski umjetnici i/ili oni su to kasnije postali npr.: Van Gogh, Delacroix, Ingres, Manet, Monet, Renoir, Rodin, Cézanne, Gauguin, Toulouse-Lautrec, Segonzac, Matisse, Braque, Picasso, Dali, Buffet i dr. Stjepko Mamić je šest godinu zaredom izlagač na pariškim povijesnim salonima umjetnosti s pravom doživotnog izlaganja po osnovu članstva.
Nova Grand Palais Éphémère izgrađena je 2021. god. na Champ de Mars, između čuvenog Eiffelovog tornja i impozantnog zdanja Vojne škole kao privremena zamjena za Grand Palais koja se renovira za potrebe Olimpijskih igara u Parizu 2024. godine. Ovo zdanje od 10.000 m2 izložbenog prostora tijekom obnove Grand Palais ugostit će sve glavne umjetničke, modne i sportske događaje koji su se do sada uobičajeno održavali u Grand Palais, kao npr. Art Paris, Saut Hermès, Chanelove modne revije te sva kulturna i umjetnička događanja iz programa RMN-Grand Palais. Postavljena na platou Joffre Champ-de-Mars, Grand Palais Ephémère postao je dio povijesnog prostora, ponovno ga revitalizirajući kao izložbeni prostor najvećih umjetnika kao što je to bilo i tijekom velikih univerzalnih izložbi 19. i ranog 20. stoljeća. Tim više je značajno izlaganje Stjepka Mamića kao hrvatskog slikara koji izlaganjem pod svodom Grand Palis Ephemere i to sa dva najvažnija povijesna pariška salona zaokružuje ono što je san svih umjetnika: izlagati na najprestižnijim salonima i izložbenim prostorima Pariza kao centra svjetske umjetnosti, kulture i povijesti ali i financijske i političke moći. Nakon što je od 2014. izlagao u Salonu Gustav Eiffel na prvom katu Eiffelovog tornja i tri puta u prostorima Muzeja Louvre, pet puta izlagao pod svodom čuvene Grand Palais, nova Grand Palais Ephémère kao dojmljivo čudo suvremne arhitekture na Champ de Mars , između Eiffelovog tornja i Ecole militaire je prestižni izložbeni prostor Grada svjetlosti koji će zauzeti mjesto u povijesti. I kao što je Eiffelov toranj svojevremno postavljen kao eksponat Velike svjetske izložbe 1901 god. (Grande Exposition Uviverselle) pa ostao za sva vremena postavši najprepoznatljivijii simbol Pariza kao i Grand Palais, stječe se dojam kako bi i Grand Palais Ephémère isto mogla opstati/postati jednim od pariških simbola suvremene arhitekture i trajno mjesto susreta svih vidova umjetnosti, kulture, mode, sporta i povijesti na najvišem nivou.