StoryEditorOCM
KulturaDOM MARINA DRŽIĆA

Lucija Perojević otvorila izložbu keramike ‘Cvjetna renesansa‘: imaginarij u znaku Vidre koji na suvremen način promišlja baštinu

Piše Bruno Lucić
6. studenog 2024. - 00:23

U Domu Marina Držića otvorena je izložba "Cvjetna renesansa" Lucije Perojević koja donosi umjetničine radove s prikazima renesansne flore koja se spominje u djelima najvećeg dubrovačkog i hrvatskog komediografa - Marina Držića.

Ravnatelj Doma, Nikša Matić, napomenuo je kako umjetnicu poznaje dugo, ali se vremenom upoznavao s njezinim radom. Prvi razgovori o izložbi krenuli su tijekom lanjskog ljeta. Naglasio je kako izloženim djelima svaki posjetitelj osjeća dašak renesanse te se ‘vrati‘ u to razdoblje.

image
Vedran Levi
image
Vedran Levi

- Izuzetno nam je drago imati umjetnicu iz našeg grada koja od 1977. stvara, a sâm sam rođen 1976. i danas mi je rođendan! Kad upoznate gospođu Luciju, vidite da je riječ o jednoj toploj osobi s kojom komunikacija i svi dogovori teku lako. S umjetnicom je iznimno lako surađivati i to je nešto neprocjenjivo. Čestitam našoj sugrađanki, umjetnici koja je, nota bene, radila punih 47 godina. Radi i nastavit će raditi ručnu keramiku. Umjetnička djela su se odmakla od uporabnog predmeta i to je velika šteta. Stojimo u ulici gdje je u doba Republike bila poznata tvornica renesansnog stakla... Upravo florealni, cvjetni motivi koje upotrebljava gospođa Lucija Perojević su nama na ponos, na čast, ali ujedno i našim mladima poticaj da se upoznaju s radom naše umjetnice jer je ona tu, iz Grada je i neće nigdje pobjeći, spremna je svoje znanje prenositi dalje, izjavio je Matić.

Autor koncepcije izložbe je Vinicije B. Lupis koji je i autor trojezičnog kataloga (hrvatski, engleski i talijanski).

image

Vinicije B. Lupis, Katarina Doršner, Lucija Perojević i Nikša Matić

Vedran Levi

- Gospođa Lucija Perojević je umjetnica koja se posve razlikuje od drugih jer je ostvarila renomirani opus keramike, svijeta dekorativne umjetnosti koji danas nedostaje. Danas živimo u sivilu gdje su kuće postale sive ili bijele, bez boja i oblika koji se razlikuju. Glina je amorfna masa, materija koja ne postaje umjetničkim djelom bez umjetnika koji svoj duh, energiju uvlači upravo u tu materiju i ona dobiva novu kvalitetu. Likovni potpis umjetnice Lucije Perojević je ta pozlata - loza dorada koju nalazimo na njezinoj keramici godinama. Ovaj način da povezujemo motiviku renesanse sa suvremenom umjetnošću, stvaramo postmodernu umjetnost i sa stihovima iz Držićevih djela dobili smo nove umjetnine, novi svijet, imaginarij Lucije Perojević koji se razlikuje od svih njezinih ranijih faza upravo prema toj povezanosti baštine, jezične i likovne baštine Europe koju mi danas živimo. Dubrovnik jest renesansni grad i svaka ovakva izložba nas potiče da promišljamo svoju baštinu na novi, suvremeni način. Baština pripada onima koji su njezini baštinici, onima koji je upotrebljavaju, modificiraju... Držić je književnik renesanse, Mediterana i drago mi je da je izložba naše umjetnice nadahnuta vremenom 1550-ih godina Dubrovnika, njegovog zlatnog vremena, rekao je Lupis izrazivši nadu da će se izložbe poput ove naći u kulturnoj razmjeni sa susjednim talijanskim provincijama s kojima su postojale stoljetne trgovačke veze.

image
Vedran Levi
image
Vedran Levi

Umjetnica je rekla kako za umjetnika nije da govori jer govore njegova djela, zahvalila je svim sudionicima otvaranja, kustosici Valeriji Jurjević, ali i brojnoj publici.

Gradska vijećnica Katarina Doršner obratila se u ime Grada Dubrovnika i gradonačelnika te je otvorila izložbu prisjetivši se pritom i dubrovačke akademske slikarice Maje Jug-Pecarić u čijem je ateljeu umjetnica prolazila edukaciju. Napomenula je kako se obilježava Godina UNESCO-a te da bez dubrovačkih umjetnika ne bi bilo ni zaštite UNESCO-a.

- Dubrovnik je ponosan na svoje žene-umjetnice i čestitam Domu Marina Držića da je upravo jednoj prekrasnoj dubrovačkoj ženi-umjetnici otvorio svoja vrata, čime je Dom još jednom potvrdio da je zaista par excellence kulturna ustanova u Dubrovniku. Humanost i umjetnost su povezane, a gospođa Perojević je to dokazala svojim životom, radeći humano s djecom s poteškoćama u razvoju i to je nešto što posebno vrednujemo, navela je Doršner.

Izložba ostaje otvorena do 5. siječnja 2025.

21. prosinac 2024 17:40