StoryEditorOCM

U različitim trgovinama možemo dobiti različiti ‘kusur‘?! Moguće je, Toni Milun je sve objasnio na jednostavan način, evo i zašto

Piše dv
30. prosinca 2022. - 15:53

Matematičar Toni Milun je na svojoj Facebook stranici “S Milunom do milijuna” uoči prelaska na euro upozorio na jednu zamku koja vreba nakon dolaska nove valute, donosi Slobodna Dalmacija.

“Znam da postoje ljudi koji idu po trgovinama i iz hobija provjeravaju je li konverzija u eure ispravno provedena – i dobro je da to čine – zbog njih smo sigurniji. Isto tako znam da će provjeravati kalkulatore konverzije i da će uočiti da tijekom dvojnog optjecaja od 1. 1. do 14. 1. 2023. u različitim trgovinama možemo dobiti različit ostatak za isti iznos računa.

Kako je to moguće? Da, moguće je da se dobije različit ostatak, ali u iznimnim situacijama i razlika je svega par lipa. I odmah da kažem – sve je u redu, nitko tu nikoga ne vara iako postoje na internetu kalkulatori koja ponekad daju različit ostatak. A meni su pala na pamet ukupno čak četiri različita načina računanja ostatka”, objašnjava Milun.

U videu je dodatno objasnio kako je moguće da ponekad postoje razlike u slučaju kad kupac plaća kombinirano – kunama i eurima, a trgovina nema dovoljno eura za uzvratiti pa također vraća kombinaciju kuna i eura.

“Znam, to se rijetko događa, ali meni kao matematičaru to je zanimljivo. Na slici je primjer jednog računa u kojem se vidi slučaj kad trgovina nema dovoljno eura za povrat pa vraća kombinaciju eura i kuna. Povrat u kunama može varirati: 5,80 ili 5,84 ili 5,88 kn, ovisno o metodi preračunavanja i u kojem se trenutku iznos zaokružuje na dvije decimale”, rekao je.

Milun dodajte kako iz ovoga možemo i nešto naučiti, a to je da bi ubuduće bilo bolje odmah u zakonu jasno navesti u kojem se trenutku iznos zaokružuje na dvije decimale.

14. siječanj 2025 14:22