StoryEditorOCM
Hrvatska i svijetSPOMENUT JE I MILIJARDER ANDRONICO LUKŠIĆ KOJI JE U VLASNIŠTVU TRI LUKSUZNA HOTELA U DUBROVNIKU

Španjolski mediji o Hrvatima u Čileu: ‘Osvojili su najviše sfere moći u zemlji‘

Piše dv
23. ožujka 2022. - 09:40

Hrvati koji su u 19. stoljeću počeli odlaziti u Čile u potrazi za zlatom nisu ga uspjeli pronaći, ali su osvojili najviše sfere moći u toj južnoameričkoj zemlji, piše španjolska novinska agencija EFE.

Novoizabrani predsjednik države Gabriel Borić, utjecajni milijarder Andrónico Lukšić, deseci parlamentarnih zastupnika ili dobitnika nacionalnih umjetničkih nagrada imaju važne pozicije u zemlji s nešto više od 19 milijuna stanovnika.

Hrvati nisu ni najveća ni prva zajednica koja je kročila na udaljeno čileansko tlo Čilea, ali otkako su se nastanili u gradovima Punta Arenasu, na krajnjem jugu, te u Antofagasti na sjeveru zemlje, ostavili su dubok trag u nacionalnoj povijesti.

Hrvati čine 2,4 posto populacije, odnosno oko 400.000 ljudi, službeni je podatak.

Prije nego je 36-godišnji Borić inauguriran ovaj mjesec na mjesto predsjednika, drugi Hrvati već su bili otvorili vrata elite u Čileu.

Najpoznatiji među njima je Lukšić, čija je obitelj najbogatija u zemlji velikih socijalnih razlika. Lukšići su vlasnici golemog rudnika bakra Antofagasta Minerals, banaka, punionica vode i medijskih kuća, prenosi Jutarnji.

Među istaknutim Hrvatima su Pascual Baburizza Soletic (Paško Baburica Šoletić), milijunaš s prijelaza iz 19. u 20. stoljeće, dobitnik nacionalne nagrade za književnost Antonio Skármeta, pa bivši predsjednik nogometnog kluba Colo Colo, Peter Dragičević ili pak arhitekt Smiljan Radić.

U politici su poznati bivši ministri Hernán Büchi (1983.-1984.) i Ingrid Antonijević (2006.), te 37-godišnja zagovornica ženskih prava Elisa Giustinianovich, zastupnik Vlado Mirošević i bivša kandidatkinja na predsjedničkim izborima 2017. Carolina Goić.

"Suprotno od Engleza i Škota, Hrvati su masovno došli u Čile", rekao je za EFE ekonomist Marco Antonio Bartičević, direktor Kluba Hrvata u Punta Arenasu, kojem pripada obitelj Borić.

Ulice, četvrti, škole.. Croata

"To ih je prisililo da početkom 19. stoljeća migriraju u Čile", dodao je Bartičević.

Smjestili su se u malom lučkom gradu Punta Arenasu, nasuprot Mageljanovu prolazu, a zatim i ostavili trag. Ondje danas postoji četvrt imena Croata, a također i ulica. To ime nosi i škola, vatrogasna divizija i nekoliko restorana.

"Obično su se ukrcavali na brodove u Genovi, prolazili Buenos Airesom, pa polukružno prolazili Mageljanovim prolazom. Ponekad bi nastavili putovanje do sjevera Čilea tražeći kalijev nitrat (bijela kristalna sol topljiva u vodi), ili bi pak planirali odlazak u Kaliforniju", rekla je María Angélica Mimica, profesorica iz Punta Arenasa, također porijeklom Hrvatica.

"Mnogi su ipak ostali u ovom kraju jer je u njemu otkriveno zlato", dodala je.

Tisuće stanovnika Dalmacije suočavalo se s bolesti vinove loze, najrasprostranjenijom poljoprivrednom aktivnosti uz obalu Jadranskog mora, a pritom se nisu prilagodili prijelazu brodogradnje od jedrenjaka prema brodovima na parni pogon.

Crpljenje zlata je trajalo samo 15 godina pa su se novopridošli migranti morali baviti poljoprivredom, uzgojem stoke ili vođenjem malih trgovina.

"Ovdje su se nastanili i uspjeli ući u sve sfere javnog života", napomenula je profesorica Mimica.

Predsjednik na Ugljanu

Popularni radio voditelj Vladimir Mimica, čiji su djedovi došli s austrougarskim putovnicama, kaže kako Hrvati koji su preplovili Atlantski ocean "nisu bili intelektualci nego radnici koji su se znali jako dobro integrirati s drugom zajednicom koja je masovno doputovala na jug Čilea".

"Ta druga zajednica bili su stanovnici arhipelaga Chiloé (u središnjem dijelu zemlje)", rekao je Vladimir Mimica. "Njihova simbioza bila je ključna. Te dvije zajednice su se podupirale i radile zajedno kako bi prosperirale", dodao je.

Hrvati i stanovnici Chiloé dolazili su u Punta Arenas, u to vrijeme bogat i kozmopolitski grad. U njemu su se iskrcavale tisuće brodova jer u to vrijeme još uvijek nije postojao Panamski kanal, kako prenosi Jutarnji.

Veze udaljenog juga Čilea i Hrvatske ostale su čvrste do danas, kaže Claudio Radonić, gradonačelnik Punta Arenasa.

27. studeni 2024 04:52