Već se neko vrijeme priča o dobrim plaćama koje se mogu zaraditi u Njemačkoj tako što ćete čuvati decu ili praviti društvo starijim osobama. Ana iz Poljske kao njegovateljica radi već 15 godina, a za portal TheWorkGermany opisala je kako izgleda njen tipičan dan.
Ana odlično govori njemački jezik i dobro poznaje njemačku kuhinju, što je svakako bila prednost pri dobivanju posla. Također, nije dugo odvojena od svojih – često posjećuje obitelj jer živi blizu poljsko-njemačke granice, prenosi Nova.rs.
"Moj radni dan obično počinje rano. Obično dolazim oko 8 ujutro da vidim kako se pacijent osjeća i ima li hitne potrebe. Zatim im pomažem stati iz kreveta, obući se i obaviti jutarnju rutinu, koja može uključivati pranje zuba, kupanje ili dotjerivanje.
Tijekom cijelog dana, ja sam odgovorna za sigurnost, udobnost i dobrobit svojih štićenika. To uključuje pomoć pri kretanju, hranjenju i upravljanju lijekovima. Ovisno o njihovu stanju i neovisnosti, možda će mi trebati pomoć u aktivnostima kao što su hodanje, prebacivanje iz kreveta u invalidska kolica ili pružanje podrške tokom vježbi fizikalne terapije.
emocionalna podrška
Pored pružanja fizičke pomoći, klijentima pružam i emocionalnu podršku. Mnoge starije osobe mogu se osjećati usamljeno ili izolirano, a meni je prioritet uključivanje u razgovor i druženje. Ponekad mogu pomoći u zadacima kao što su plaćanje računa, kupovina namirnica ili dogovaranje sastanaka.
Kao njegovateljica, najvažnije je da vodite točnu evidenciju o stanju i napretku štićenika. To uključuje praćenje vitalnih znakova, rasporeda lijekova i bilo kakve promjene u ponašanju ili simptomima. Također moram redovito komunicirati sa članovima obitelji ili zdravstvenim radnicima kako bih osigurala da je briga o štićeniku koordinirana i efikasna.
Moj radni dan obično završava kasno popodne ili rano uvečer, ali ostajem na raspolaganju za hitne slučajeve. Sve u svemu, biti njegovateljica starijih osoba je izazovno zanimanje koje zahtijeva veliku dozu suosjećanja, strpljenja i obraćanje pažnje na detalje", kaže Ana koja tvrdi da je važno kako štićenici provode slobodno vrijeme.
Kvalitetno provođenje slobodnog vremena
"Kvalitetno provođenje vremena sa štićenicima važan je dio moga posla. Evo nekoliko načina na koje volim provoditi slobodno vrijeme sa njima:
Razgovor: Mnogi stariji ljudi vole dijeliti priče i prisjećati se prošlosti. Volim uključiti štićenike u razgovor, pitajući ih o njihovim interesima, hobijima i iskustvima. To ne samo da pomaže u izgradnji odnosa, već i pruža druženje i socijalizaciju.
Hobiji i aktivnosti: Mnoge starije osobe imaju hobije ili interese u kojima uživaju, kao što su igranje igrica, pletenje, čitanje ili gledanje filmova. Volim ohrabrivati štićenike da se bave ovim aktivnostima, pa čak i upoznati ih s novim aktivnostima za koje bi mogli biti zainteresirani. Na primjer, možemo igrati karte, slagati slagalice ili raditi zajedno na nekom zanatskom projektu.
Aktivnosti na otvorenom: Provođenje vremena na otvorenom je odlično za fizičko i mentalno zdravlje. Volim voditi svoje štićenike u šetnju ili sjediti vani i uživati u suncu. Također posjećujemo obližnji park ili vrt.
Kuhanje i pečenje: Pripremanje obroka ili pečenje može biti zabavna i zanimljiva aktivnost i za njegovatelja i za stariju osobu. Također je tu i uživanje u gotovom proizvodu.
Vježbanje: Održavanje fizičke aktivnosti važno je za starije osobe, a ja volim poticati štićenike da sudjeluju u laganim vježbama ili istezanju. Ovo može biti jednostavno kao kratka šetnja po kući ili izvođenje vježbi sjedeći.
Sve u svemu, kvalitetno provođenje vremena sa starijim osobama važan je dio moga posla. Uključujući se u aktivnosti i razgovore, cilj mi je pružiti im društvo i osjećaj svrhe, a istovremeno poboljšati kvalitetu njihovog života."
itekako izazovan posao
Ipak, Ana kaže da posao njegovatelja nije za svakoga i da može biti itekako izazovan.
"Posao njegovatelja je posao za pojedince koji su suosećajni, strpljivi i posvećeni pružanju njege i podrške starijim odraslim osobama. Za to su potrebni pojedinci koji su voljni raditi sa starijim osobama, od kojih neki mogu imati fizička ili kognitivna oštećenja i potrebna im je pomoć u svakodnevnim aktivnostima.
Njegovatelji mogu biti iz različitih obrazovnih i profesionalnih sredina, iako je većina završila neke programe obuke koji se odnose na tu oblast. Na primjer, neki njegovatelji mogu imati diplomu medicinske sestre ili socijalnog rada, dok su drugi možda završili program posebno za njegu.
Pored neophodnih vještina i kvalifikacija, njegovatelj treba biti sposoban raditi samostalno i kao dio tima, biti u stanju efikasno komunicirati i sa štićenicima i s drugim zdravstvenim radnicima, biti pouzdan i od povjerenja", navodi Ana.
mračne strane profesije
Ona također tvrdi da postoje i mračne strane profesije.
"Da, može postojati mračna strana profesije njege starijih. Evo nekih od izazova s kojima se njegovatelji mogu suočiti:
Fizički zahtjevi: Briga o starijim osobama može biti fizički zahtjevna, posebno kada se brine o klijentima s problemima u kretanju. Podizanje i prebacivanje klijenata, pomoć u osobnoj njezi i obavljanje kućnih poslova mogu dovesti do naprezanja, ozljeda i iscrpljenosti.
Emocionalni stres: Briga o starijim osobama također može biti emocionalno izazovna, posebno kada klijenti imaju kognitivna oštećenja, demenciju ili druga kronična stanja. Videti klijente kako se bore sa zdravstvenim problemima, gubitkom pamćenja ili opadanjem sposobnosti može biti emocionalno iscrpljujuće i dovesti do izgaranja, depresije ili umora od suosjećanja.
Nedostatak resursa: Mnogi njegovatelji rade za privatne klijente, što može ograničiti pristup resursima kao što su obuka, grupe za podršku i savjetovanje. Njegovatelji također mogu biti odgovorni za upravljanje vlastitim rasporedima, naplatom i porezima, što može povećati njihovo radno opterećenje i stres.
Rizik od zlostavljanja: Nažalost, bilo je slučajeva zlostavljanja starijih od strane staratelja. Njegovatelji trebaju biti svjesni rizika i poduzeti korake da spriječe zloupotrebu ili zanemarivanje svojih klijenata", zaključuje Ana, prenosi Nova.rs.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....