Teritorijalna veličina Rusije zadivljuje geostratege, političare, gospodarstvenike kao i obične ljude. Površina veća od 17 milijuna četvornih kilometara, gotovo dvostruko više od drugoplasirane Kanade, mora impresionirati, donosi Slobodna Dalmacija.
Naravno, toliki teritorij Rusiji nije pao s neba, on je rezultat višestoljetnog "rada na terenu".
Glavni "izvođači radova" bili su ruski Kozaci za vrijeme Ivana IV. Groznog, između 1533. i 1584. godine, koji su uspjeli zauzeti ono što danas čini više od 70 posto ruskoga teritorija. Kao i ostali europski narodi, Rusija se počela formirati nakon 16. stoljeća,a uspjela je postati jaka i zato što je uspjela osvojiti Sibir i Daleki istok. S dolaskom novog cara Mihaila Romanova 1613. godine proširila se do Sahalina, Kurila ili Kamčatke.
Velikoj ekspanziji pripomogla je depopulacija velikog dijela teritorija, kao i slab otpor na koji su ruski osvajači nailazili pri dolasku u nova mjesta. Rusija je naišla na veći otpor tek na jugu Poljske i kod Turske. Rusko carstvo u 19. stoljeću proširilo se na otprilike 21 milijun kilometara. Za vrijeme SSSR-a imali su 22,4 milijuna kvadratnih kilometara, koji će se smanjiti nakon pada komunizma, piše Stav.
I sam Vladimir Putin uoči početka agresije na Ukrajinu javno je znao zažaliti zbog gubitka teritorija SSSR-a pa se može pretpostaviti da odatle dolaze njegove krvave i sulude teritorijalne pretenzije.