Ljetno računanje vremena u 2022. godini završava se u nedjelju, 30. listopada u tri sata.
U noći između subote i nedjelje, 29. i 30. listopada, treba vratiti kazaljke jedan sat unatrag.
Ideja o ljetnom računanju vremena 1784. godine je pala na pamet izumitelju, znanstveniku, a kasnije i predsjedniku SAD-a Benjaminu Franklinu. Svojim prijedlogom navodno se samo šalio.
Imao je 78 godina i u to je vrijeme već osam godina živio u Parizu. Borio se s raznim bolestima i rijetko je napuštao svoj dom u pariškom predgrađu Passy. Društvo su mu pravili prijatelji.
Jedan od njih je bio izdavač lista “Journal de Paris”, koji ga je zbog njegovog humora uvijek hrabrio da piše kratke tekstove o svakodnevnim problemima. Franklin je u jednom članku spomenuo ljetno računanje vremena, no kako je bila riječ o šaljivom članku, nije nikad razjašnjeno je li oko toga doista mislio ozbiljno.
U Njemačkoj je ljetno vrijeme uvedeno za vrijeme Prvog svjetskog rata, od 30. travnja do 1. listopada 1916., kako bi se duljim korištenjem dnevne svjetlosti uštedjela energija koja se trošila na proizvodnju u ratnoj industriji.
Primjer je iste godine slijedila Velika Britanija. Od 2002. godine Europska unija odredila je zadnju nedjelju ožujka kao početak i zadnju nedjelju listopada kao završetak ljetnog računanja vremena.
Prema istraživanju, 80 posto svih ispitanika u Njemačkoj smatra promjenu vremena suvišnom i zalaže se za njeno ukidanje. Ali još ostaje pitanje hoće li se odlučiti za ljetno ili zimsko računanje vremena. Većina preferira ljetno računanje vremena, prenosi Fenix Magazin.