Kazahtanski predsjednik Kasim-Žomart Tokajev prihvatio je u srijedu ostavku vlade, priopćio je njegov ured nakon prosvjeda protiv njegove vlade izazvanih povećanjem cijene goriva u kojima je ranjeno gotovo stotinu policajaca.
Policija je suzavcem i granatama za omamljivanje u utorak kasno navečer otjerala stotine prosvjednika s glavnoga trga u Almatyju, najvećem gradu Kazahstana, a sukobi su se nastavili satima u obližnjim dijelovima grada.
Prosvjedi su narušili imidž Kazahstana kao politički stabilne države pod strogim nadzorom, kojim je privlačila stotine milijardi dolara stranih ulaganja u naftu i metalsku industriju tijekom triju desetljeća neovisnosti.
Tokajev je od vlade i pokrajinskih guvernera tražio da ponovno ograniče cijenu LPG-a, a zatim i benzina, dizela i druge "društveno važne" potrošačke robe.
Zapovjedio je vladi i da razradi zakon o osobnom bankrotu te razmisli o zamrzavanju cijena komunalnih usluga i uvede potpore za stanarinu za siromašne obitelji.
Rekao je da se situacija popravlja u gradovima pogođenim prosvjedima nakon što je proglašno izvanredno stanje uz policijski sat i ograničenje kretanja.
Prosvjedi su počeli u pokrajini Mangistau u nedjelju, nakon ukidanja ograničenja cijene ukapljenog plina, popularnog goriva za automobile, prethodnoga dana, nakon čega se cijena više nego udvostručila.
Tokajev je proglasio izvanredno stanje u Almatyju i pokrajini Mangistau te je rekao da su za nasilje krivi domaći i strani provokatori.
Ministar unutarnjih poslova priopćio je da su vladine zgrade, osim u Almatyju, napadnute i u gradovima Shymkentu i Tarazu na jugu zemlje te da je u sukobima ranjeno 95 policajaca.
Policija je uhitila više od 200 osoba.
Gradonačelnik Almatyja Bakitžan Sagintajev rekao je stanovnicima toga grada da je situacija u gradu pod kontrolom te da sigurnosne snage uhićuju "provokatore i ekstremiste".
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....