StoryEditorOCM
Hrvatska i svijetatomski misterij

Pentagon se uznemirio zbog ‘nestanka‘ dva Rusa koja imaju nuklearne ovlasti. Kremlj im je servirao zajedničku fotografiju, jedan detalj ipak zbunjuje

Piše PSD
27. ožujka 2022. - 14:50

Zabrinutost Sjedinjenih Država zbog mogućeg ruskog nuklearnog napada na Ukrajinu dosegla je kulminaciju jer su, prema sudu Pentagona, dvije od tri osobe s pristupom ruskim nuklearnim kodovima zadnjih tjedana misteriozno "nestale", tj. nisu odgovarale na pozive svojih američkih kolega.

Kako je objavio CNN, ni ruski ministar obrane Sergej Šojgu ni načelnik ruskog Glavnog stožera Valerij Gerasimov nisu se čuli sa svojim američkim kolegama još od veljače, kad je počela invazija na Ukrajinu. Redovita komunikacija između Pentagona i glavnih ruskih vojnih dužnosnika radi otklanjanja mogućih nuklearnih prijetnji prakticirana je, inače, još od kraja Hladnoga rata, a takozvani “Crveni telefon” između Moskve i Washingtona dosad je uvijek doprinosio deeskalaciji atomske napetosti. Aktualnu psihozu u najvišim vojnim krugovima SAD-a dodatno su potpirile špekulacije da je ruski ministar rata Sergej Šojgu nedavno doživio srčani udar.

Jučer je, međutim, na brzinu upriličen demantij 'nestabilne' nuklearne situacije iz službenoga Kremlja: posredstvom agencije Sputnjik Reutersu je dostavljena fotografija koja prikazuje sva tri ruska 'čuvara' nuklearnih šifri u jednoj prostoriji.

Vladimir Putin, Sergej Šojgu i Valerij Gerasimov prikazani su kako sastanče na distanci, za čuvenim osam-metarskim stolom ruskog predsjednika. Sputnjik je objavio da je sastanak ključnog ruskog ratnog trolista održan u subotu u Moskvi, no isti sastav na istoj lokaciji već je viđen i ranije, 27. veljače, te nema nikakvih jamstava da nije riječ o arhivskoj fotografiji.

Prema službenim dokumentima Ruske Federacije o nuklearnom odvraćanju, zapovjedni sustav spreman je dobiti ovlaštenje za upotrebu nuklearnog oružja u roku od 10 minuta od predsjednika, ministra obrane ili načelnika Glavnog stožera. Fizičku kontrolu nad šiframa za otključavanje i lansiranje ima vojska, ali i Glavni stožer ima izravan pristup tim kodovima i može pokrenuti raketni napad s ili bez dopuštenja političkih vlasti.

Mala aktovka s atomskim šiframa, inače poznata i pod imenom „Čeget”, uvijek se drži u Putinovoj blizini, jer predstavlja njegovu vezu sa zapovjednom mrežom strateških nuklearnih snaga. 'Čeget' nema nikakvo crveno dugme za aktiviranje nuklearnog arsenala, nego kodiranim uputama zapovijed za lansiranje zapravo prosljeđuje vrhovnoj vojnoj komandi – Glavnom stožeru.

Ruski Generalštab, odnosno njegov prvi čovjek, ima pristup šiframa za lansiranje i ima na raspolaganju dvije metode aktivacije nuklearnih bojevih glava. Šifre za odobrenje može poslati pojedinačno zapovjednicima pojedinih oružja, no postoji i rezervni sustav, poznat kao „Perimetar”, koji omogućava načelniku Glavnog stožera da direktno inicira lansiranje kopnenih projektila, zaobilazeći neposredna zapovjedna mjesta.

Ruska doktrina iz 2020. predviđa četiri scenarija koji bi mogla opravdati upotrebu njihova nuklearnog oružja: jedan je nuklearni napad na Rusiju ili njene saveznike, drugi su informacije o lansiranim balističkim projektilima prema Ruskoj Federaciji, treći je napad na ključne vladine ili vojne lokacije koji iziskuje odgovor ruskih nuklearnih snaga, a četvrti predviđa nuklearni odgovor čak i prilikom udara konvencionalnim naoružanjem na Rusiju, u slučaju 'kad je ugroženo i samo postojanje države'.

Savez američkih znanstvenika procjenjuje da Rusija trenutno ima 5.977 nuklearnih bojevih glava, što je više od bilo koje druge svjetske zemlje. Njih 1.588 je raspoređeno i spremno za upotrebu, te mogu biti ispaljene s kopna, iz podmornica i aviona.

23. prosinac 2024 16:21