StoryEditorOCM

Mrak Taritaš traži reviziju Vatikanskih ugovora: "Okolnosti su danas drugačije, to je ogromno financijsko opterećenje, a mnoge su odredbe protuustavne"

Piše dv
27. travnja 2023. - 13:42
Zagreb, 180423. Hrvatski sabor. Izjave nakon sastanka klubova zastupnika oko izbornog zakona. Na fotografiji: Dalija Oreskovic, Anka Mrak Taritas.Tomislav Kristo/Cropix

 Anka Mrak Taritaš, iz stranke Glas  na konferenciji za novinare u Saboru je najavila da će u saborsku proceduru ponovno, nakon pet godina, uputiti zahtjev Vladi da pokrene reviziju Vatikanskih ugovora s obzirom na to da su se okolnosti, i ekonomske i demografske, bitno promijenile u odnosu na vrijeme kada su sklopljeni.

"Hrvatska je u kontinuiranoj krizi u kakvoj nismo bili nikad od završetka rata 1995. godine, i to već treću godinu zaredom, a kontinuirano se smanjuje i broj katolika, s posebno značajnim padom između 2011. i 2021. godine. Stoga smatram da je vrijeme da se pitanje revizije ugovora između Svete Stolice i RH ponovno pokrene, što ću i učiniti u saboru", najavila je Mrak Taritaš.

"Glas je 2018. godine prvi put u saborsku proceduru uputio zaključak kojim smo tražili da Sabor Vladu obveže na pokretanje postupka revizije takozvanih Vatikanskih ugovora, no vlada nas je odbila uz obrazloženje da za to nema nikakve potrebe.

 

Danas su, okolnosti bitno drugačije nego 2018. i, osim ekonomskih promjena,  posljednji popis stanovništva je pokazao da je broj katolika pao na 78 u odnosu na prijašnji popis, kada ih je bilo 86 posto,

Navela je da se, prema podacima vlade i ministarstvima, za Crkvu, temeljem četiri ugovora sa Svetom Stolicom, 2018. izdvajalo milijardu kuna, a u zadnje tri godine iz proračuna je po obavezama iz ugovora isplaćeno otprilike 500 milijuna kuna.

U taj iznos nisu uračunata sredstva koja izdvajaju jedinice lokalne, područne i regionalne samouprave koje su ugovorima, također, dobile obvezu da sudjeluju u troškovima Crkve, za što nisu javno dostupni zbirni podaci. Nisu uračunata ni sredstva koja, na temelju posebnog ugovora, izdvaja HRT za proizvodnju religijskog programa, upozorila je.

 

Osim što su ogromno financijsko opterećenje, dodala je, mnoge odredbe tih ugovora su protuustavne jer krše načela jednakosti pred zakonom, slobode vjeroispovijesti i odvojenosti crkve od države i sve odredbe koje proizvode neustavne ili protuustavne učinke same su za sebe dovoljan razlog pokretanja postupka pregovora o izmjenama Ugovora.

U ugovorima jasno stoji odredba: "U slučaju da jedna od visokih ugovornih strana bude smatrala da su se bitno promijenile prilike u kojima je sklopljen ovaj Ugovor, tako da ga treba mijenjati, započet će odgovarajuće promjene", podsjetila je Mrak Taritaš.

17. studeni 2024 05:55