StoryEditorOCM
Hrvatska i svijetPrivilegirani od prvog do zadnjeg dana

Kao da živimo u paralelnoj stvarnosti: deset dužnosnika duguje naknade i režije za službene stanove, a ako do isteka roka ne podmire dugovanja bit će - opomenuti

Piše Marina Karlović-Sabolić/sd
28. siječnja 2022. - 08:08
Zgrada hrvatske Vlade - po evidenciji ispada da dužnosnici nisu među velikim dužnicimaGoran Mehkek/Cropix

Svi znamo što se dogodi kad običan građanin unajmi stan i ne plati najamninu. Samo je jedan scenarij – takav odmah leti van.

Gazda mu možda i progleda kroz prste ako zakasni s plaćanjem koji dan. Teška su vremena, pa će vlasnici stanova mekšega srca možda i imati razumijevanja. Ali do određene granice. Nakon nje, uplata mora stići. I više tu nema puno prostora za zavlačenje, piše Slobodna Dalmacija.

No ako ste poduzetnik s dobrim zaleđem u politici, za vas će možda vrijediti sasvim druga pravila. Za vas interveniraju ministri, raspituju se predsjednici Sabora i glavni tajnici renomiranih političkih stranaka. Oni koji upravljaju državnim prostorima pribojavaju vas se zbog vaših političkih veza. Vi živite u paralelnoj stvarnosti koja je običnim smrtnicima u ovoj zemlji naprosto – nedostižna.

Optužbe zviždačice

Ovakav zaključak proizlazi iz onoga što je posljednjih dana javnosti ispričala zviždačica Maja Đerek, bivša direktorica Sektora za poslovne prostore u Državnim nekretninama. Nakon što je otkrila da se predsjednik Sabora Gordan Jandroković preko glavnog tajnika HDZ-a Krunoslava Katičića interesirao što je s poslovnim prostorom njegova prijatelja Vedrana Gajskog, kojemu je prijetila ovrha zbog duga od 200 tisuća kuna, te da su tvrtke Joze Brkića u jednom trenutku za 28 poslovnih prostora dugovale više od 650 tisuća kuna.

Ona tako tvrdi da je ministar Mario Banožić, još dok je bio ministar državne imovine, vršio pritisak da Državne nekretnine otpečate dva poslovna prostora u središtu Zagreba, u Dežmanovoj ulici 2 i Ulici Franje Petrića 1, u kojima su se nalazili parfumerija i kafić, a koji su zapečaćeni zbog milijunskih dugova nastalih zbog dugogodišnjeg neplaćanja najamnine.

U Državnim nekretninama potvrdili su nam da navedeni prostori nisu zapečaćeni. Čeka se da sud odredi ovršitelja i da se izvrši ovrha za prostor u Dežmanovoj, dok je za Petrićevu, nakon što je provalom u nekretninu Društvu oduzet prostor, obaviještena policija i pokrenuta je i tužba za smetanje posjeda.

– Štiteći interese RH, Društvo je pravovremeno iniciralo pokretanje postupaka za navedene poslovne prostore radi isplate i iseljenja prema nadležnim državnim odvjetništvima koja zastupaju RH na sudovima. Riječ je o višegodišnjim sudskim postupcima koji su svi u visokom stupnju gotovosti, odnosno u većini postupaka donesene su pravomoćne sudske presude, kako radi isplate tako i radi iseljenja – ističu u Državnim nekretninama.

Skidanje pečata

Zbog neispunjavanja uvjeta, s posjednicima Vietro d.o.o., Petrićeva d.o.o. te Delfino promet d.o.o. nikada nisu sklopljeni ugovori o zakupu, nego su protiv njih pokrenuti odgovarajući pravni postupci s ciljem zaštite imovine i interesa Republike Hrvatske, odnosno postupci radi isplate i iseljenja.

– Po pravomoćnosti presude Društvo će stupiti u posjed. Prostori su otpečaćeni kako bi se otklonila šteta za RH. Nasilnim stupanjem u posjed prostora dok je u tijeku vlasnička parnica radi povrata prostora oduzima se pravni interes za vođenje tog postupka te se dovodi u poziciju da nevlasnik/bespravni posjednik protiv vlasnika pokrene spor zbog smetanja posjeda budući da prostor nije bio slobodan od stvari.

Naime, prostor je zapečaćen bez prisutnosti javnog bilježnika koji bi utvrdio točan popis i količinu korisnikovih stvari u prostoru, a bez čega bi on mogao tvrditi da je nešto otuđeno u postupku.

Za navedene poslovne prostore, po proceduri Društva, ovlaštenje o pečaćenju prostora i za skidanje pečata u svibnju/lipnju 2020. izdala je tadašnja ovlaštenica, odnosno direktorica Sektora za poslovne prostore – objašnjavaju u Državnim nekretninama.

Od Državnih nekretnina zatražili smo podatke o dugovanjima državnih dužnosnika koji koriste službene stanove. No čini se da oni nisu među većim dužnicima.

– Na današnji dan deset dužnosnika ima dugovanja po osnovi naknada i režija oko 16.000 kuna – potvrdili su nam u Državnim nekretninama, gdje napominju da će, ako do isteka rokova ne podmire dugovanja, biti opomenuti, a ako ih po opomenama ne podmire, bit će pokrenuti postupci za ovrhu. No nisu nam htjeli otkriti njihova imena.

Interes javnosti

– Imenom i prezimenom državni dužnosnici su fizičke osobe kao i ostali najmoprimci koji koriste stan kojim upravlja trgovačko društvo. Trgovačko društvo je obveznik GDPR-a, podatke o pravodobnosti uplata najamnina fizičkih osoba Društvo ne obrađuje za javnu objavu – poručili su u Državnim nekretninama.

Prigovorili smo zbog ovakvog pristupa, jer su dužnosnici javne osobe i javnost ima pravo znati plaća li svatko od njih najamninu za službeni stan koji je dobio na korištenje. U Državnim nekretninama poručili su da razumiju interes javnosti, ali da dugovanja fizičkih osoba, pa i političara – nisu javni podatak.

– Državni dužnosnici su u poziciji platiša kao i svaki najmoprimac, u slučaju zakašnjenja po plaćanju računa naplaćuje se zakonska zatezna kamata, a u slučaju neplaćanja i ogluhe na opomene pokreće se postupak za naplatu odnosno ovrha – zaključuju u Državnim nekretninama.

22. studeni 2024 21:41