StoryEditorOCM

Kako bi mogao završiti sukob u Ukrajini i kako zaustaviti Putina? Postoje tri moguća scenarija, Zapad priželjkuje jedan od njih

Piše PSD
4. travnja 2022. - 11:21

Zapadni dužnosnici vide tri široke kategorije kako bi sukob u Ukrajini mogao završiti, piše Politico. 

Novi vođa

- Zaboga, ovaj čovjek ne može ostati na vlasti - izrekao je, izvan diplomatskih okvira, američki predsjednik Joe Biden ono što su mnogi zapadni čelnici misle.

Motiviran ideologijom, Putin "nije osoba koja razmišlja na temelju troškova i koristi", rekao je Bivši američki veleposlanik u Moskvi Michael McFaul smatra da Putin ne razmišlja racionalno, odnosno na temelju usporedbe troškova i koristi, te zaključuje da iz tog razloga Zapad nije mogao puno učiniti da ga odvrati od započinjanja rata, niti ga može uvjeriti da ga prekine.

Washington i London ipak su optimistični po pitanju toga kako će svijet izgledati nakon "Putinove vladavine". 

Prema njihovoj viziji, ukrajinski otpor - s taman dovoljno zapadne pomoći da izbjegne eskalaciju - Putina drži zaglavljenim u dugotrajnom sukobu.

Kako bi ostao u igri, Putin mora regrutirati sve više vojnika. Oni se kući vraćaju u vrećama, očajne majke izlaze na ulice. U međuvremenu, sve oštrije sankcije tjeraju rusku srednju klasu - sada naviknutu na kapitalističke poslastice poput Ikee i McDonaldsa - da se radikalizira i okrene protiv rata.

- Postojali su značajni dokazi nelagode zbog načina na koji je invazija doživljena među široko definiranom ruskom elitom - rekao je McFaul. Posljedično bi ruski generali i špijuni, od kojih su mnogi u kućnom pritvoru, mogli Putina svrgnuti silom, što je prvi od mogućih ishoda. Iz kaosa u Moskvi, puča i masovnih prosvjeda, izlazi prozapadna generacija vođa. 

image
Marko Todorov/Cropix

Revolucionarni žar Rusa i trijumf Ukrajinaca donosi novi polet za liberalnu demokraciju kakav nije viđen od ranih 1990-ih. Ukrajina postaje predmetna lekcija, ne samo za Moskvu, već i za Peking. Kineski predsjednik Xi Jinping ​gleda na rusko poniženje pred ujedinjenim zapadnim frontom i shvaća da se igra za Tajvan jednostavno ne bi isplatila.

Ipak, određeni faktori čine navedeni scenarij manje vjerojatnim. Rusi su posljednji put svrgnuli svog vođu 1917. godine, a s obzirom na potpunu odsutnost organizirane oporbe, nema jamstva da bi Putinov nasljednik imao drugačiji način razmišljanja. U međuvremenu, vjerojatno je pogrešno misliti da bi rusko iskustvo natjeralo Peking da odustane od Tajvana. Kina, koja ima mnogo veće gospodarstvo od ruskog, mogla bi se tješiti nesposobnošću Zapada da se odvikne od ruskih fosilnih goriva i odbijanjem NATO-a da izravno riskira sigurnost svojih članica kako bi pomogao Ukrajini.

Mirovni sporazum

Francuski predsjednik Emmanuel Macron smatra da je mirovni sporazum još moguć. Međutim, još uvijek nije jasno na koliko bi ustupaka Zapad - i sam ukrajinski narod - pristao kako bi mir bio postignut.

Zapadnoeuropske zemlje žarko se žele vratiti u gospodarsku normalnost. Usred znakova da učinak sankcija jenjava, kazne bi samo morale postati strože, a to ne šteti samo Rusiji. Čini se da će rastući troškovi života biti najveća prijetnja Macronovoj kandidaturi za reizbor, na primjer, a u Njemačkoj je kancelar Olaf Scholz upozorio da bi embargo na rusku naftu i plin izazvao recesiju, prenosi Net.hr.

- Kad bismo imali dogovoreno rješenje za ovaj sukob koji bi izvukao ruske snage iz Ukrajine, koji bi štitio suverenitet i teritorijalni integritet Ukrajine u budućnosti, koji bi osigurao ponovnu izgradnju Ukrajine, tada bi sankcije mogle biti povučene - rekla je podtajnica američkog državnog tajnika Victoria Nuland.

- Mogli ste vidjeti scenarij u kojem, nakon povlačenja ruskih snage iz Ukrajine, kreće postupno povlačenje sankcija - rekla je, iako smo "jako, jako daleko od toga".

Ukrajinski predsjednik Volodimir Zelenski već je izrazio određeno prihvaćanje statusa Ukrajine kao neutralne zemlje. Putin bi također mogao izvući neki teritorij, recimo da Ukrajina odustane od Krima i Donbasa u zamjenu za rusko povlačenje iz ostatka zemlje.

Političari u Berlinu i Parizu kad razmišljaju o ovom ishodu osjećaju olakšanje, jer daje velik potencijal za dugoročnu pobjedu "soft powera". Ako se Ukrajina podijeli na dva dijela, EU može preuzeti odgovornost za obnovu slobodne strane. Također, u tom slučaju postoji čista granica EU-Rusija na rijeci Dnjepar što je privlačno - pogotovo kada bi alternativa bile granice Poljske, Slovačke, Mađarske i Rumunjske da je Putin uspio zauzeti cijelu Ukrajinu. 

image
Marko Todorov/Cropix

I u ovom scenariju postoje rupe. Naime, Putin je tijekom prošlog mjeseca prekršio gotovo svako obećanje, bilo da se radi o povlačenju iz Kijeva ili dopuštanju humanitarnih ruta za bijeg iz Mariupolja.

Britanski premijer ​Boris Johnson​ zaključio je da ruskom predsjedniku ne treba vjerovati, zbog čega sumnja u vrijednost Macronovih pregovora s Kremljom.

Čak i ako se Putin drži dogovora, svaki dobitak postignut neprovociranim nasiljem mogao bi ga ohrabriti da ponovno pokuša, ali da se prethodno bolje pripremi. I istočne zemlje Europske unije, koje strepe od Rusije, takav bi dogovor vjerojatno doživjele tek kao umirivanje nasilnika. 

Beskrajna agonija

Ministarstvo obrane SAD-a procjenjuje da bi se sukob mogao protegnuti i na desetljeće. Doista, nema znakova da će bilo koja strana uskoro biti spremna za ozbiljne mirovne pregovore.

Zelenski odbija čak i govoriti o predaji teritorija sve dok Rusi ne vrate svoje trupe na položaje prije 24. veljače, a njegov drugi potencijalni ustupak - priznata ukrajinska neutralnost - zahtijeva ustavni referendum koji je gotovo nemoguće organizirati. U međuvremenu, procjene zapadnih obavještajnih službi tvrde da Putin ni ne zna koliko loše stvari idu na terenu, budući da ga savjetnici drže u blaženom neznanju. Sve slabiji učinak sankcija u Rusiji također učvršćuje odlučnost Moskve.

Ukrajinci su, unatoč svojoj strasti i disciplini, pretanko rastegnuti braneći Kijev i druga ključna mjesta da bi krenuli u pravu protuofenzivu.

- Doći će trenutak u vremenu kad će ruske snage odlučiti da su učinile dovoljno u Mariupolju, a zatim će gledati prema pomicanju na sjever i pokušaju pokretanja šire operacije zaokruživanja ukrajinskih snaga u Donbasu - smatra službenik Pentagona.

Ako Rusi uspiju zauzeti gradove, najbolja nada ukrajinskih snaga bit će korištenje tehnika gerilskog stila kako bi spriječile da vojna operacija postane politička stvarnost. To znači povlačenje ruskih resursa, "i vrlo skupu promjenu stava", rekla je Jennifer Cafarella, šefica osoblja na američkom Institutu za proučavanje rata.

Bez puno nade da će stvarno zadržati Ukrajinu, Putin se odlučuje za sustavno uništavanje, čineći trošak obnove zemlje pretjerano skupim. Rusija zapravo nikad ne pobjeđuje, ali Ukrajina gubi svoje stanovništvo i ekonomiju.

Postoji nekoliko čimbenika koji umanjuju vjerojatnost da će se stvari ovako odigrati. Za početak, NATO se drži po strani kako bi izbjegao Treći svjetski rat, ali i ovakav dugotrajni rat imao bi globalne posljedice. Ukrajinske izbjeglice koje preplavljuju Zapad neće se moći vratiti kućama, a slijedit će ih i ljudi s Bliskog istoka, iz Afrike i središnje Azije, ugroženi krahom ruskog gospodarstva i zaustavljenim izvozom hrane, prenosi Net.hr.

20. studeni 2024 17:35