"Komisija za novac hitno je pristupila provjeri idejnog rješenja hrvatske strane eurokovanice s motivom kune. Po završenoj provjeri, Komisija će o svojoj odluci informirati javnost", komentirali su kratko iz HNB-a za HRT pobjedničku kovanicu s ukradenom životinjom kunom.
I Vlada je nedavno reagirala na sve: za sve je kriv HNB, kažu iz vlade. "HNB je vodio postupak od početka do kraja", komentirali su iz Vlade zaboravljajući da je u jednoj komisiji, onoj koja je birala najbolje, sjedio i Zvonimir Frka-Petešić, premijerov šef ureda.
Dizajn hrvatskih euro kovanica, predstavljen je u petak, a među pobjednicima je i kuna koja je izrezana s fotografije škotskog fotografa. Autor tog rješenja Stjepan Pranjković još se nije oglasio, ali jest škotski fotograf koji nam je rekao da ga nitko nije kontaktirao vezanu uz tu fotografiju te da je očito to kuna s njegove fotografije.
Pranjković je za dizajn dobio ukupno 140 tisuća kuna.
Odluku o tome kako će izgledati hrvatske kovanice eura su donijele dvije komisije - svaka s predsjednicom i potpredsjednikom te ukupno 23 člana i 2 zamjenika. Sastavljene su dvije komisije koje su sudjelovale u odabiru likovnog rješenja.
Jedna od članica bila je i predstavnica Hrvatskog dizajnerskog društva Ira Payer. Na Facebooku je odgovorila na pitanje "kako se moglo dogoditi da je na kovanici s motivom kune zapravo samo izrezana fotografija s photoshop filterom" tj., kako je moguće da dizajn zapravo "uopće nije dizajn, već improvizacija".
"Odgovor je jednostavan. Cijeli proces je točno tako bio oblikovan i profesionalan rezultat bi bio incident", rekla je Payer nakon čega je opisala cijeli proces. Prvo je spomenula natječaje koje provodi Hrvatsko dizajnersko društvo. Istaknula je da Društvo u tom slučaju traži rad koji zadovoljava standarde.
"Propisan je sadržaj, prezentacija ima 20-ak stranica, jasan je koncept i sustav, jasno je što su reference, što je interpretacija, i uglavnom je jasan cijeli proces kako se do rješenja došlo. Ukratko, žiri ima pred sobom cjeloviti projekt. U žiriju su i dizajneri i naručitelji, o svakom radu se diskutira, svatko govori o onom segmentu o kojem zna najviše", rekla je Payer.
"Vrlo malo radova gdje se prepoznala profesionalna ruka"
Ipak, natječaj je provodio HNB, a kako kaže Payer, Komisija za novac nije željela implementirati ništa od njihove pozitivne natječajne prakse.
"Željeli su da se na natječaj jave svi koji to požele i pošalju po jedan A4 list papira s bilo kako nacrtanom kovanicom i par riječi objašnjenja ako je potrebno. Takvih - svakojakih - radova stiglo je više od 1.300. U tom moru svega i svačega bilo ih je vrlo malo u kojima se prepoznala profesionalna ruka, odnosno - dizajn", navodi Payer.
Rekla je kako službenog žirija nije bilo, već je povjerenstvo dobilo zadatak pregledati više od 1300 radova i dodijeliti bodove kako bi se napravila rang lista od 9 radova po motivu.
"Komisija za novac je potom odlučila o nagradama, o kojima smo saznali iz medija. Organizator nije prihvatio sugestije o promjeni propozicija, nije prihvatio ni moju pomoć niti HDD-a (koji im je i dodatno pisao). Također nisu uvažili moj apel da se organizira barem jedna sjednica na kojem će se svi radovi staviti na stol i prodiskutirati uži izbor jer se ne može dozvoliti da Komisija za novac odlučuje o nagradama na taj - sasvim pogrešan - način, i da bira među radovima za koje je iz aviona jasno da ne barataju osnovnim pravilima struke. Nije uvaženo. Ako je slučajno netko došao to kraja ovog statusa, evo to je razlog zašto imamo ovakve rezultate", zaključila je Payer na Facebooku.