Jesu li falili u kovanju? To je pitanje postavio Ivo Batričević, numizmatičar hobist i administrator FB grupe ‘Dubrovnik nekad’, navodeći za primjer nove hrvatske kovanice od jednog i dva eura za koje tvrdi da ih je teško raspoznati:
’Sumnjivi’ bimetal
- Sve mi se čini da su ih loše izradili. One su bimetal, što znači da su kovanice od dva različita metala u svrhu lakšeg raspoznavanja. Moje nove kovanice su skoro iste boje. Ja se bavim numizmatikom i imam sve apoene svih država koje imaju kovanice eura te vidim razliku u boji, a kod naše skoro ne. Falili su u omjeru mješanja nikal – mjed koji bi trebao biti žući. Ta razlika u boji je bitna za osobe slabijega vida i starije osobe – podsjeća Batričević.
Njegovu smo primjedbu na kvalitetu eurokovanica proslijedili nadležnima u Hrvatsku narodnu banku.
- Hrvatska kovnica novca u potpunosti primjenjuje propisane zahtjeve u proizvodnji eurokovanica, što je potvrdila i nadležna revizija Europske središnje banke. Tijekom proizvodnje i ispitivanja uzoraka nisu pronađena odstupanja sastava materijala od propisanih specifikacija. Sastav materijala eurokovanica uređen je i javno dostupan u Uredbi Vijeća EU od 24. lipnja 2014. o apoenima i tehničkim specifikacijama eurokovanica namijenjenih za optjecaj.
Način kontrole sastava prilikom proizvodnje eurokovanica također je propisan tzv. tehničkim dokumentima MDWG-a (radna skupina Mint Directors Working Group – “MDWG” Europske komisije) i povjerljivog je karaktera.
HNB: Prijavite nam prigovore
Pločice za kovanje eurokovanica koje koristi Hrvatska kovnica novca kupljene su od ovlaštenog proizvođača pločica za kovanje – ističu iz HNB-a koji sve kolekcionare koji imaju možebitne prigovore na kvalitetu otkova kovanica upućuju da im dostave uzorak kako bi mogli napraviti dodatnu provjeru.
- Iz upita nam nije razvidno radi li se o pritužbi na sam otkov, odnosno je li motiv na kovanicama od 1 i 2 eura nedovoljno dobro otisnut ili se radi o pritužbi na sastav materijala pločice od koje je izrađena kov. Ako se radi o pritužbi na sastav materijala pločice od koje je izrađena kovanica, voljeli bismo znati koje su metode i načini ispitivanja korišteni za usporedbu i mjerenje omjera nikla i mjedi. Odnosno, što je podloga za pritužbu da se radi o greški u omjeru miješanja nikla i mjedi – poručuju iz Hrvatske narodne banke.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....