StoryEditorOCM
Hrvatska i svijetSustav dosegao limit

Došli smo do 20 tisuća PCR testiranja dnevno, više od toga Hrvatska ne može: na red se čeka više od sedam dana, od idućeg se tjedna mijenja strategija testiranja!

Piše Goranka Jureško/ JL
6. siječnja 2022. - 19:03

Današnji rekord od 9058 pozitivnih na covid-19 u Hrvatskoj među 19.975 testiranih otvorio je novu dimenziju problema - kapacitete za PCR testiranje. Ogroman broj onih koji bi ovih dana trebali PCR test razlog je što se na testiranje čeka i više od tjedna.

Naime, hrvatski trenutni maksimum PCR testiranja u jednom danu, prema podacima HZJZ-a, jest oko 20.000, a kako je to upravo dostignuto, to znači da će se već od početka idućeg tjedna morati promijeniti strategija testiranja s obzirom na to da je iz dana u dan sve više zaraženih koji traže potvrdu da su oboljeli od korone. Ponovno u prvi plan dolaze brzi antigenski test (ne kućni) koji će poslužiti za potvrdu covida-19, a samo će dio građana nakon njega morati i na PCR testiranje, kao što se to događalo tijekom trećeg vala korone, piše Jutarnji list.

Naime, kako raste broj zaraženih, gužve su sve veće na mjestima za testiranje u cijeloj zemlji. No, broj PCR testiranja u jednom danu i djelatnika koji mogu obaviti analize upravo je dosegnuo maksimum. Nervoza je u redovima za testiranje sve veća, pa ne čude ni nezadovoljstvo i grube riječi kao što se to dogodilo ovih dana u Splitu, gdje je i dalje najviše zaraženih među testiranima. Nadležni kažu da je to, među ostalim, posljedica prilično neodgovornog ponašanja tijekom blagdana i, dakako, neodlaska na cijepljenje, koje je u toj županiji jedva prešlo 50 posto.

Prekapacitiranost

"Nema mjesta za nervozu jer svi koji imaju simptome covida-19, ako su prekapacitirana mjesta za PCR testiranje, mogu se testirati antigenskim testovima na više od stotinjak mjesta u Hrvatskoj koja su dodatno otvorena nakon što je uvedeno obavezno testiranje necijepljenih u javnim i državnim ustanovama", kaže dr. Irena Tabain iz Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo.

Dodaje da su trenutačni kapaciteti PCR testiranja u Hrvatskoj maksimalno iskorišteni, ali na raspolaganju su brzi antigenski testovi kojima se može dokazati covid-19 i ako se radi o varijanti omikron. Problem je što velik broj necijepljenih traži PCR kao dokaz o preboljenju ne bi li mogli dobiti covid-potvrde važeće u drugim zemljama EU. Za razliku od Hrvatske, u zemljama EU gdje je procijepljena velika većina građana dovoljan je dokaz infekcije antigensko testiranje.

"Zagreb primjerice ima velike kapacitete za PCR testiranje, osim u HZJZ-u, i u nastavnom Zavodu za javno zdravstvo 'Andrija Štampar', u Infektivnoj klinici 'Dr. Fran Mihaljević' te u dijelu bolnica, ali s obzirom na omikron koji se tako brzo širi u populaciji, može se očekivati da će i to biti premalo idućih dana. No, da bi se ipak omogućilo da građani znaju da su bolesni, da trebaju ostati kod kuće, treba učiniti antigenski test.

Osim toga, i oni mogu dobiti potvrdu od svog liječnika da su preboljeli covid-19, koja će im, kad im je to potrebno, poslužiti kao 'ulaznica' ali samo u Hrvatskoj. Naime, za prelazak granice nužna je covid-potvrda EU ", objašnjava dr. Tabain i poziva na cijepljenje kao najbolju zaštitu od teških oblika korone. Osobito je to važno za starije osobe, kojima i omikron može izazvati teže simptome, što su pokazali i primjeri iz drugih zemalja u koje je omikron stigao nešto prije negoli u Hrvatsku, piše Jutarnji list.

Asimptomatski mladi

"I mi bilježimo povećan broj zaraženih, pa smo tako jučer imali više od 1000 novih slučajeva covida-19. No, zasad imamo dovoljno kapaciteta za PCR testiranje, u našem Zavodu oko 2000 i još oko 3000 u KBC-u Rijeka. No, ne očekujemo da će se situacija smiriti i brojke padati barem još dva-tri tjedna. Imali smo nesreću da nam se četvrti val prelio u pet s omikronom. Držim da je barem još dvostruko više zaraženih od onog što pokazuju testiranja jer ima puno mladih s asimptomatskom koronom koji nigdje nisu registrirani, a šire bolesti", kaže prof. dr. Vladimir Mićović, ravnatelj Zavoda za javno zdravstvo Primorsko-goranske županije.

Dodaje da je trenutačno na djelu eksponencijalni rast infekcije, ali s obzirom na to da je zaražen velik broj mladih, zasad je izostao veliki pritisak na KBC Rijeka. Naglašava također da je kod ovog brzog širenja covida, očito zbog omikrona, teže 'hvatati' kontakte. Naime, bolest se lakše širi pa se lako zaraziti i u nekim javnim prostorima - od prijevoza čak i do zdravstvenih ustanova. Zato su maske, kad je riječ o ovom trenutku širenja infekcije, vrlo važne osobito u svim zatvorenim prostorima.

"Zalažem se za dodatna ograničenja, i to na razini cijele države na neko vrijeme ne bismo li što lakše prigušili ovu krivulju koja naglo raste. Naime, mi smo zbog slabe procijepljenosti u značajno lošijoj situaciji nego primjerice Danska, Irska, Velika Britanija ili Francuska pa bismo mogli uskoro imati značajno veći broj oboljelih u bolnicama ako ništa ne učinimo."

Zbog ograničenog testiranja nužno uvesti strože mjere

Činjenicu da je Hrvatska dosegnula svoje dnevne limite u PCR testovima komentirao je virusni imunolog dr. Luka Čičin-Šain.

- Bolest se širi neovisno o broju testiranih, ali naše službe imaju slabiji uvid u širenje ako su kapaciteti nedovoljni. To znači da se osobe koje su zaražene ne mogu prepoznati, upozoriti da ostanu kući i ne inficiraju druge, a to onda može dodatno ubrzati virusno širenje.

U takvoj situaciji je virusno širenje jedino moguće ukrotiti uz postroženje epidemioloških mjera - rekao nam je dr. Čičin-Šain, voditelj Odjela za virusnu imunologiju u Helmholtz centru za infektivna istraživanja u Braunschweigu.

- I u Njemačkoj su kapaciteti testiranja opterećeni, ali ne toliko koliko u Hrvatskoj. Tjedno se provede oko 1,5-2 milijuna testiranja i postotak pozitivnih je, prema informacijama Instituta "Robert Koch", u zadnjim mjesecima prošle godine bio oko 20 posto.

Sve iznad 10 posto je previše za pouzdano epidemiološko praćenje, ali je situacija bolja nego u Hrvatskoj, gdje je postotak pozitivnih već dva mjeseca veći od 30 posto, a dijelom i veći od 40 posto - naglasio je dr. Čičin-Šain.

Njemački ministar zdravstva Karl Lauterbach izjavio je da 15 milijuna njemačkih građana treba primiti booster dozu kako bi se zaustavio rastući broj oboljelih od omikrona.

U Njemačkoj je dvije doze cjepiva dobilo 59,3 milijuna ljudi, a oko 32,7 milijuna je dobilo booster. Italija je uvela obvezu cijepljenja starijih od 50 godina kako bi se ublažio pritisak na bolnice i smanjila smrtnost zbog dramatičnog porasta broja infekcija.

Britanski premijer Boris Johnson rekao je da zemlja bilježi najbrži rast broja slučajeva, a u britanskim bolnicama je 17.276 ljudi zbog covida, što je porast od 58 posto u odnosu na prošli tjedan i najveći broj od veljače 2021. Francuska je u srijedu zabilježila rekord s više od 332.000 novozaraženih i još 246 smrtnih slučajeva od covida. Francuski je parlament, pak, donio Zakon o covid-potvrdama.

19. prosinac 2024 14:05